2023-07-31 20:09:52 JPM redakcja1 K

Południowi Koreańczycy stają się młodsi dzięki nowemu prawu liczącemu wiek

Mieszkańcy Korei Południowej stali się o rok lub dwa młodsi, ponieważ nowe prawo dostosowuje dwie tradycyjne metody liczenia wieku do międzynarodowych standardów.


Prawo znosi jeden tradycyjny system, który uznawał Koreańczyków Południowych za osoby starsze o rok w chwili urodzenia, licząc czas w łonie matki.

Inny system liczył wszystkich jako starzejących się o rok każdego pierwszego dnia stycznia zamiast w dniu urodzin.

Przejście na liczenie wieku na podstawie daty urodzenia weszło w życie w środę.

Prezydent Yoon Suk Yeol mocno naciskał na tę zmianę, gdy ubiegał się o urząd w zeszłym roku. Tradycyjne metody liczenia wieku powodowały „niepotrzebne koszty społeczne i ekonomiczne”, powiedział.

Na przykład pojawiły się spory dotyczące wypłat ubezpieczeń i określania kwalifikowalności do rządowych programów pomocowych.

Wcześniej najczęściej stosowaną metodą obliczeń w Korei był wielowiekowy system „koreańskiego wieku”, w którym osoba kończy rok w chwili urodzenia i zyskuje rok 1 stycznia. Oznacza to, że dziecko urodzone 31 grudnia będzie miało dwa lata następnego dnia.

Odrębny system „liczenia wieku”, który był również tradycyjnie stosowany w tym kraju, uznaje osobę za zero w chwili urodzenia i dodaje rok 1 stycznia.

Oznacza to, że na przykład od 28 czerwca 2023 r. osoba urodzona 29 czerwca 2003 r. ma 19 lat w systemie międzynarodowym, 20 lat w systemie „wieku liczonego” i 21 lat w systemie „wieku koreańskiego”.

Ustawodawcy zagłosowali za odrzuceniem tradycyjnych metod liczenia w grudniu ubiegłego roku.

Pomimo tego posunięcia, wiele istniejących przepisów, które liczą wiek danej osoby w oparciu o system roku kalendarzowego, pozostanie w mocy. Na przykład mieszkańcy Korei Południowej mogą kupować papierosy i alkohol od roku – a nie od dnia w którym kończą 19 lat.

Według sondażu przeprowadzonego przez lokalną firmę Hankook Research w styczniu 2022 r., trzech na czterech mieszkańców Korei Południowej również opowiedziało się za standaryzacją.

Niektórzy, jak Jeongsuk Woo, mają nadzieję, że zmiana ta pomoże przełamać hierarchiczną kulturę Korei.

„Istnieje podświadoma warstwa ageizmu w zachowaniu ludzi. Jest to widoczne nawet w złożonym systemie językowym opartym na wieku... Mam nadzieję, że zniesienie systemu ‘koreańskiego wieku’ i dostosowanie międzynarodowego standardu pozwoli pozbyć się starych reliktów przeszłości” – powiedział 28-letni twórca treści.

Inny mieszkaniec Hyun Jeong Byun powiedział: „Uwielbiam to, ponieważ teraz jestem o dwa lata młodszy. Moje urodziny przypadają w grudniu, więc zawsze czułem, że koreański system wieku sprawia, że jestem społecznie starszy niż w rzeczywistości. Teraz, gdy Korea podąża za światowymi standardami, nie muszę już tłumaczyć się z mojego ‘koreańskiego wieku’, gdy wyjeżdżam za granicę”.

31-letni lekarz powiedział, że południowokoreański sektor medyczny już przyjął międzynarodowy system wieku.

Tradycyjne metody liczenia wieku były również stosowane w innych krajach Azji Wschodniej, ale większość z nich je porzuciła.

Japonia przyjęła międzynarodowy standard w 1950 roku, a Korea Północna poszła w jej ślady w latach 80-tych.

Autor:
Kelly Ng & Yuna Ku | Tłumaczenie: Oskar Gabryś

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-asia-66028606

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE