Pomoc ofiarom mobbingu
Kiedy doświadczamy, że bliska nam osoba jest mobbingowana, chcielibyśmy coś z tym zrobić. Z dobrymi radami powinniśmy jednak być oszczędni.
Kto jest mobbingowany zarówno przez współpracowników, jak i przełożonego, często otrzymuje rady od krewnych i innych osób godnych zaufania – lecz rzadko pomagają. Jak wynika z amerykańskiego badania. Naukowcy przeprowadzili wywiady z 48 osobami, które doświadczyły mobbingu.
Dobre rady to za mało
Badani relacjonowali, że ich doradcy nie byli w stanie prawidłowo ocenić indywidualnej sytuacji problemowej. Przykładowo nie rozróżniali, czy mobbing stosowali współpracownicy, czy przełożeni. Gdzie w jednym przypadku po zachęceniu do tego by bronić samego siebie, doszło do eskalacji. Respondenci uznali za szczególnie problematyczną sugestię zachowania spokoju i profesjonalizmu, ponieważ doświadczali mobbing, jako przytłaczający emocjonalnie.
Złożona sytuacja
Naukowcy zalecają osobom, które chcą pomóc, żeby uwzględniły potrzeby emocjonalne ofiar i po porostu wyraziły chęć wsparcia. Ponadto psycholożki i psycholodzy zalecają przyjąć do wiadomości, że jest to sytuacja złożona, w której ofiary mają często więcej ograniczeń niż możliwości. Prosta rada udzielona przez kolegów lub krewnych z reguły nie wystarcza, aby zakończyć mobbing.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Anna Gielas | Tłumaczenie: Kasandra Lis
Źródło:
https://www.psychologie-heute.de/beruf/artikel-detailansicht/41650-hilfe-bei-mobbing.html