Rekordowe upały nad zachodnimi Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Szaleją pożary
Zachód już w lecie, z temperaturami znacznie powyżej tych, które zwykle obserwuje się nawet pod koniec lipca. Rekordowe temperatury i fala upałów będą panować nad całym regionem przez większą część tego tygodnia.
Słońce zachodzi nad dzielnicą uniwersytecką w Seattle, sobota, 13 maja 2023 r. W sobotę temperatury osiągnęły rekordowe wartości w kilku miastach w zachodnim Waszyngtonie.
Wczoraj kilka lokalizacji na północno-zachodnim Pacyfiku pobiło dzienne rekordy wysokich temperatur:
- Lotnisko Seattle-Tacoma: 89°F (31,5°C)
- Olympia, Washington: 90°F (32°C)
- Hoquiam, Washington: 91°F (32,7°C), co również pobiło rekord wszechczasów wysokiej temperatury w maju
- Quillayute, Washington: 92°F (33,3°C), co również wyrównało rekord wszechczasów w wysokiej temperaturze w maju
- Portland, Oregon: 92°F (33,3°C)
- Eugene, Oregon: 94°F (34,4°C)
„Dzisiaj będzie czwarty dzień z rzędu z maksymami z lat 80. dla Seattle” – poinformowało biuro National Weather Service w Seattle. „To wyrówna rekord przez większość kolejnych dni z maksimum 80 stopni (26,6 stopni Celsjusza) w maju”.
Dla porównania, normalny wysoki poziom w Seattle pod koniec lipca wynosi około 79 stopni (26 stopni Celsjusza), więc temperatury są znacznie powyżej nawet normalnych szczytów obserwowanych podczas letnich dni.
Wiele osób na północno-zachodnim Pacyfiku nie ma klimatyzacji, a przy nocnych niskich temperaturach organizm nie jest w stanie łatwo zregenerować się po dziennym upale. Temperatura wywołała alarmy cieplne dla ponad 10 milionów ludzi na północno-zachodnim Pacyfiku i w części środkowej Kalifornii.
Układ pogodowy bardzo przypomina wzorzec obserwowany w regionie w środku lata. Duża kopuła wysokiego ciśnienia znajduje się nad północnym-zachodem, pozwalając suchym wiatrom opadającym z gór na zbocza, podnosząc temperatury znacznie powyżej średniej.
Ponieważ upały nadal będą narastać w tym tygodniu, prawie 150 rekordów wysokich temperatur możliwie zostanie pobitych na całym Zachodzie.
Podczas gdy upały będą rozprzestrzeniać się dalej na wschód przez cały tydzień, obejmując Góry Skaliste oraz środkowe i południowe równiny, najbardziej dramatyczne upały będą na zachodzie. Temperatury na północno-zachodnim Pacyfiku sięgają od 5 do 10 stopni Fahrenheita powyżej normy.
„Patrząc na to z perspektywy, wzloty będą każdego dnia bliskie rekordowym wartościom” – powiedział serwis pogodowy w Boise w stanie Idaho. - „Te wysokie temperatury zwiększą topnienie śniegu w górach. Rzeki głównego nurtu zasilane przez pokrywę śnieżną będą płynąć wysoko, szybko i zimno”.
Biura meteorologiczne na całym Zachodzie zachęcają ludzi do trzymania się z dala od wody i szukania ulgi od upałów w inny sposób. Temperatury wody są w większości około 12 stopni Celsjusza, wystarczająco niskie, aby spowodować szok zimnej wody i hipertermię.
Ten upał dotyka nie tylko Stany Zjednoczone. Zjawiska są jeszcze bardziej ekstremalne w zachodnich częściach Kanady.
Kilka miast w Kolumbii Brytyjskiej ustanowiło w niedzielę nowe miesięczne rekordy, w tym Lytton, które osiągnęło szczyt około 97 stopni (36,6 stopni Celsjusza); wyższa niż średnia temperatura, jaka panuje w Phoenix w Arizonie o tej porze roku.
Environment Canada wydała ostrzeżenia przed upałami dla północnych części Alberty i części Kolumbii Brytyjskiej, gdzie przewiduje się, że wysokie temperatury osiągną 30 stopni Celsjusza. Temperatury sięgają tutaj od 5 do 10 stopni powyżej normy, więc agencja pogodowa wzywa ludzi do odwołania planów na świeżym powietrzu, jeśli nie są one konieczne, ponieważ możliwe są choroby związane z upałem.
Jedna dobra wiadomość jest taka: „Chociaż rozwijające się upały mogą spowodować pobicie dziennych rekordów temperatury, należy podkreślić, że spodziewane temperatury nie zbliżą się do tych, jakie osiągnięto podczas „Heat Dome” pod koniec czerwca 2021 r..
Słup dymu unosi się z pożaru EWF-035 w pobliżu Shining Bank, Alberta, Kanada, 5 maja 2023 r. Alberta Wildfire/Handout/Reuters
Upał ma również ogromny wpływ na obecny początek sezonu pożarów w Kanadzie. Obecnie w samej Albercie płonie 89 pożarów, gdzie do tej pory w tym roku pożary spaliły 0,5 miliona hektarów. Oznacza to, że rok 2023 jest piątym najbardziej aktywnym sezonem pożarów w Albercie, a przed nami jeszcze kilka miesięcy.
Podczas gdy najgorętsze temperatury mogły osiągnąć szczyt w weekend, prognozy dalekiego zasięgu wydają się być dość ciepłe dla północnego zachodu.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Jennifer Gray | Tłumaczył: Jakub Kwiatkowski