2022-12-22 07:25:06 JPM redakcja1 K

SCNS: Łącznie 734 Kirgizów wyjechało do Syrii, Afganistanu i Iraku

Dotychczas do Syrii, Afganistanu i Iraku wyjechało 734 obywateli Osz i obwodu oszskiego – 64 z nich zmarło, a 104 osoby odbywały tam kary w areszcie. Poinformował o tym szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Obwodu Osz i miasta Osz, Toktosun Sabirow, na wyjazdowym posiedzeniu Komitetu Rady Najwyższej ds. prawa i porządku, zwalczania przestępczości i zwalczania korupcji. Sabirow powiedział, że zarejestrowani Kirgizowie są z regionów Kara-Suu, Nookat, Aravan i Uzgen, a także z Osz.

Dotychczas do Syrii, Afganistanu i Iraku wyjechało 734 obywateli Osz i obwodu oszskiego – 64 z nich zmarło, a 104 osoby odbywały tam kary w areszcie. Poinformował o tym szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Obwodu Osz i miasta Osz, Toktosun Sabirow, na wyjazdowym posiedzeniu Komitetu Rady Najwyższej ds. prawa i porządku, zwalczania przestępczości i zwalczania korupcji.

Sabirow powiedział, że zarejestrowani Kirgizowie są z regionów Kara-Suu, Nookat, Aravan i Uzgen, a także z Osz.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku.

Według władz kirgiskich do Syrii wyjechało ponad 700 Kirgizów – część z nich uważana jest za zmarłych, ale wiadomo, że przeżyły kobiety i dzieci. Są rozmieszczeni w obozach dla uchodźców w Syrii i Iraku, ale ich dokładna liczba nie jest znana.

Szczyt rekrutacji ludzi z Kirgistanu przypadł na lata 2014-2015 – około 70% wszystkich rekrutów opuściło południe kraju. Inicjatorami ruchu są częściej mężczyźni, którzy zabierają ze sobą do Syrii żony i dzieci.

Kirgistan od kilku lat zwraca się do władz z prośbą o usunięcie kobiet i dzieci rekrutowanych przez grupy terrorystyczne ze strefy walk w Syrii. Działacze kirgiscy zadeklarowali nawet gotowość samodzielnego sprowadzenia do Kirgistanu 150 kobiet i dzieci z Iraku i Syrii. Obiecali też pomóc im w rehabilitacji. Krewni tych dzieci nie raz chodzili na protesty.

W sierpniu 2020 r. krewni Kirgizów w Syrii zwrócili się do prezydenta Sooronbai Jeenbekova z prośbą o pomoc w powrocie kobiet i dzieci do Kirgistanu. Powiedzieli, że w obozie dla uchodźców syryjskich Al-Khol przebywa ponad sto kobiet i dzieci. Obóz Al-Khol jest największym schronieniem w północnej Syrii dla żon byłych bojowników ISIS.

W marcu 2021 r. władze kirgiskie obiecały ewakuację swoich obywateli ze strefy działań wojennych. Obiecano im nawet powrót do Kirgistanu, ale ostatecznie proces ten został wstrzymany z powodu pandemii koronawirusa.

W marcu 2021 roku część dzieci z Syrii została przywieziona do Kirgistanu. 79 dzieci Kirgizów z Bliskiego Wschodu trafiło do ośrodka dla dzieci w regionie Chui – odwiedził je prezydent Kirgistanu Sadyr Japarow. Dzieci repatriowane w wieku od 2 do 18 lat odbywały w ośrodku rehabilitację. Z kolei 23 września 2021 r. szef kirgiskiego MSZ Rusłan Kazakbajew spotkał się z prezesem Czerwonego Krzyża Peterem Mauerem. Następnie Mauer wyraził pełną gotowość pomocy Kirgistanowi w powrocie młodych Kirgizów z Syrii.

Autor:
Autor: kloop.kg | Tłumaczenie: Ewa Kaczmarczyk

Żródło:
https://kloop.kg/blog/2022/12/19/gknb-vsego-734-kyrgyzstantsa-vyehali-v-siriyu-afganistan-i-irak/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE