Podnieść się z ruin. Które obiekty dziedzictwa kulturowego dostają drugie życie na Białorusi?
Szczególną uwagę zwraca się na ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego na Białorusi: jest to sprawa honoru i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń.
Zdjęcie: belta.by
Co roku z ruin wprowadzane są do obiegu turystycznego i gospodarczego majątki, kościoły, kaplice i inne obiekty i zespoły zabytkowe. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zabytków i Miejsc Historycznych, który przypada 18 kwietnia, korespondent BELTY zwrócił się do konsultanta wydziału ochrony i rejestracji wartości historycznych i kulturowych wydziału ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego Ministerstwa Kultury Giennadija Chodora, po konkretne przykłady, a było ich mnóstwo.
Według Giennadija Chodora w ochronie dziedzictwa historycznego i kulturowego można wyróżnić dwa obszary – zachowanie obiektów wpisanych na Państwową Listę Wartości Historycznych i Kulturowych oraz identyfikacja nowych obiektów w celu nadania im odpowiedniego statusu i włączenia do takich lista. Podczas prac konserwatorskich państwo zwraca szczególną uwagę na obiekty znajdujące się w niezadowalającym stanie. Obecnie w obrocie gospodarczym i turystycznym znajduje się około 280 takich obiektów. W latach 2022-2023 w obrocie gospodarczym i turystycznym zaangażowanych będzie 37 obiektów, w tym 14 obiektów w 2022 r. i 23 obiekty w 2023 r.
Ciąg dalszy na: https: https://gloswschodu.org/Spoleczenstwo/podniesc-sie-z-ruin-ktore-obiekty-dziedzictwa-kulturowego-dostaja-drugie-zycie-na-bialorusi
Dział: Świat
Autor:
Belta | Tłumaczenie: Palina Siamenava