Tylko nadzieja motywuje
Grupa badawcza zbadała, jakie emocje zachęcają nas do działania.
Droga od myślenia do działania jest niekiedy długa, także w przypadku zmiany klimatu. Tej drodze przyjrzeli się dokładniej psycholożki i psycholodzy: wyszli z założenia, że myśl o podjęciu działania w kwestii klimatu, wzbudza w nas pewne emocje. One natomiast wpływają na to, czy faktycznie się zaangażujemy – czy też nie. Grupa naukowców odkryła na podstawie swoich badań: że uczucie nadziei, jako jedyne naprawdę motywuję do podjęcia działania na rzecz zmiany klimatu.
Badanie zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej próbie liczącej 5000 odwiedzających ogrody zoologiczne, akwaria i podobne instytucje w Stanach Zjednoczonych. Ankietowani zostali poproszeni o to, by zastanowić się nad zaangażowaniem w przeciwdziałanie zmianom klimatu. W tym celu zostały im zaprezentowane różne przykłady: podjąć inicjatywę, dzielić swoją wiedzę na temat zmiany klimatu z innymi lub wspierać finansowo organizacje, które są zaangażowane w walce ze zmianami klimatu.
Jeśli rozważania wywoływały u ankietowanych uczucie znudzenia, spadała wymiernie motywacja do zaangażowania się. Gdy doszło uczucie strachu i bezradności, nie zmieniało się nic. Tymczasem nadzieja sugeruje, że cele są możliwe do osiągnięcia – co z kolei motywuje do działania. Naukowcy podkreślają jednak, że w badaniu zostały wzięte pod uwagę tylko zamiary, a nie rzeczywiste działania ankietowanych.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Susanne Ackermann | Tłumaczenie: Kasandra Lis