W nowym roku szkolnym białoruscy uczniowie będą uczyć się przeprowadzania przesłuchań
W szkołach pojawi się fakultet dla przyszłych żołnierzy, pograniczników, celników, śledczych, ratowników oraz policjantów. Ministerstwo Edukacji zatwierdziło rozporządzeniem nr 87 z dnia 19 lipca zaktualizowany program fakultetu „Gotowi służyć Ojczyźnie!” dla uczniów klas X–XI. Na dokument, opublikowany dziś na Krajowym Portalu Prawnym, zwrócił uwagę portal Reform.by. Program wchodzi w życie od 1 września.
Zdjęcie: Zrzut ekranu z nagrania stacji WojenTW Ministerstwa Obrony Białorusi
W poprzedniej wersji program miał na celu zapoznanie uczniów jedynie z podstawami wojskowości, jednak teraz przewidziano profile dotyczące różnych specjalności w służbach mundurowych. Nowy program obejmuje 69 godzin: 35 godzin w klasie dziesiątej i 34 godziny w klasie jedenastej, co stanowi skrócenie o jedną godzinę w porównaniu z dotychczasowym programem w klasie maturalnej. Program składa się z modułu ogólnego „Bezpieczeństwo narodowe państwa. Obrona Ojczyzny — obowiązek obywatela” (22 godziny) oraz modułów do wyboru: „Wojskowość”, „Przyszły pogranicznik”, „Przyszły celnik”, „Przyszły śledczy”, „Przyszły ratownik”, „Przyszły obrońca porządku publicznego” (47 godzin). W ramach modułu ogólnego uczniowie będą zapoznawani z początkami i kształtowaniem się państwowości białoruskiej oraz heroiczną historią kraju. Przewidziano także zajęcia z topografii, bezpieczeństwa informacyjnego, przygotowania medycznego i fizycznego.
Moduły do wyboru zapoznają uczniów ze specyfiką służby w Siłach Zbrojnych, Państwowym Komitecie Granicznym, Państwowym Komitecie Celnym, Komitecie Śledczym, Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz w organach porządku publicznego. Na przykład moduł „Przyszły śledczy” obejmuje naukę praktycznych technik prowadzenia „niektórych czynności śledczych (przesłuchania, konfrontacji, okazania do rozpoznania, oględzin miejsca zdarzenia)”, a moduł „Przyszły celnik” — „wychowanie duchowo-moralne oraz kształtowanie gotowości psychologicznej do służby w organach celnych”.
Każdy z modułów przewiduje zapoznanie uczniów z bazą prawną pracy w służbach mundurowych: przyszli śledczy będą uczyć się podstaw prawa karnego, a przyszli celnicy — prawa celnego. Program przewiduje także zajęcia z przygotowania fizycznego, musztry oraz przygotowania strzeleckiego dla przyszłych żołnierzy, pograniczników i policjantów. Program dla pograniczników zawiera również zajęcia z technik przetrwania w ekstremalnych sytuacjach. Przyszli ratownicy zapoznają się ze sprzętem technicznym Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz metodami pracy w sytuacjach kryzysowych.
Warto dodać, że nie jest to jedyny fakultet, w którym uczniowie mogą poznać metodykę prowadzenia przesłuchań. W styczniu tego roku Ministerstwo Edukacji zatwierdziło program fakultetu „Tłumaczenie wojskowe” z przedmiotu „język angielski”. Przewiduje on, że uczniowie będą mogli wykonywać tłumaczenie dwustronne rozmowy lub przesłuchania jeńca wojennego (lub przepytywania miejscowego mieszkańca).
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Reform | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/