2023-03-30 10:40:25 JPM redakcja1 K

W starożytnej katedrze w Abchazji odbyło się nabożeństwo modlitewne za Ławrę Kijowsko-Peczerską w Kijowie

W katedrze Mokwa w Abchazji odbyło się nabożeństwo modlitewne za Ławrę Kijowsko-Peczerską w Kijowie

RIA Novosti / Stringer

Kijowsko-Peczerska Ławra w Kijowie. Zdjęcie archiwalne

W Abchazji, w X-wiecznej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokwie odbyło się nabożeństwo modlitewne za Kijowsko-Peczerską Ławrę – podała agencja informacyjna RIA Novosti.

Katedra w Mokwie została zbudowana w trzeciej ćwierci X wieku za panowania króla Abchazji Leona III, który został pochowany w katedrze w 967 roku. Według nie zachowanej inskrypcji (odnalezionej przez patriarchę Jerozolimy Dositheusa II, który odwiedził Mokwę w 1659 roku), katedra została w znacznym stopniu odnowiona i pomalowana za panowania cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnenusa, ale obecnie w kościele nie zachowały się żadne ślady tych fresków.

Przy relikwiach św. Spirydona z Trimiphunt, św. Mikołaja Cudotwórcy, ikonach Chrystusa Zbawiciela i Matki Bożej z Niedługoszowa odprawiono nabożeństwo.

„To wsparcie modlitewne jest za braci prześladowanych za wiarę prawosławną – o ochronę mnichów, kapłanów i parafian Kijowsko-Peczerskiej Ławry, a także wszystkich prześladowanych prawosławnych” – powiedział jeden z organizatorów nabożeństwa modlitewnego, diakon katedry w Mokwie Boyan Delba.

Dyrekcja rezerwatu Kijowsko-Peczerskiej Ławry poinformowała na początku marca o wypowiedzeniu bezterminowej umowy najmu z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego (UKP), nakazując mnichom kościoła kanonicznego opuszczenie klasztoru do 29 marca. Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że mnisi kanonicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy (KPU) mogą pozostać w klasztorze, jeśli przeniosą się do schizmatyckiej KPU. 20 marca członkowie Synodu UKP z metropolitą Onufryjem na czele przybyli do biura prezydenta Ukrainy, aby przedstawić swoje stanowisko, ale ten odmówił ich przyjęcia. 23 marca Synod UKP opublikował apel do najwyższych hierarchów, duchownych i parafian Cerkwi o obronę jej prawa do przebywania w Kijowskiej Ławrze Peczerskiej.

Prześladowanie kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego do 2018 roku przerodziło się w zakrojoną na szeroką skalę kampanię państwową, a władze ukraińskie z pomocą patriarchy Bartłomieja z Konstantynopola utworzyły ze schizmatyckich organizacji Prawosławny Kościół Ukrainy (OOCU), rywala UKP. W ciągu ostatniego roku władze ukraińskie zorganizowały największą falę prześladowań UKP w nowoczesnej historii tego kraju. Powołując się na jego związki z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UKP, a projekt ustawy o jego faktycznej delegalizacji na Ukrainie trafił do parlamentu tego kraju. Na niektórych członków duchowieństwa UKP nałożono sankcje państwowe, SBU wszczęła sprawy karne przeciwko duchowieństwu UKP, przeszukała biskupów i księży, kościoły i klasztory, szukając dowodów na „antyukraińską działalność”.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl nazwał wcześniej nakaz władz, by mnisi opuścili Kijowsko-Peczerską Ławrę, uważaną przez prawosławnych za jedno z ziemskich apanażów Matki Bożej, „potwornym aktem”. Zaapelował do zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych, papieża Franciszka, sekretarza generalnego ONZ António Guterresa i innych przywódców religijnych oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych o „podjęcie wszelkich możliwych wysiłków”, by zapobiec wydaleniu mnichów i przymusowemu zamknięciu klasztoru. Papież Franciszek wyraził też zaniepokojenie sytuacją Kijowsko-Peczerskiej Ławry i wezwał „strony zaangażowane w wojnę do poszanowania miejsc kultu religijnego”.

Wcześniej Kreml powiedział, że bezprawne działania kijowskiego reżimu wkraczające na teren cerkwi po raz kolejny pokazują, z czym Rosja walczy i co musi się skończyć. Rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa zwróciła się do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka o pomoc w zapobieżeniu bezprawiu władz ukraińskich w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Zastępca ambasadora Rosji przy OBWE Maksim Kupakiewicz nazwał oburzającym brak reakcji OBWE na łamanie praw i dyskryminację prawosławnych na Ukrainie. Na stronie internetowej ukraińskiego gabinetu ministrów opublikowana została petycja z apelem o nie eksmitowanie mnichów kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego z Kijowsko-Peczerskiej Ławry.

Dział: Religia

Autor:
RIA Novosti | tłumaczenie: Joanna Nowak

Żródło:
https://ria.ru/20230329/moleben-1861682877.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE