2024-05-19 00:03:23 JPM redakcja1 K

Watykan wydaje nowe wytyczne dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Watykan zaostrzył swoje wytyczne dotyczące rozpoznawania zjawisk nadprzyrodzonych, takich jak objawienia Matki Bożej oraz krzyże pozornie nasiąknięte krwią.

Fot. Tiziana Fabi/AFP/Getty Images

Nowe wytyczne zastępują przepisy opracowane w 1978 roku i nakazują biskupom, aby nie działali już niezależnie w sprawie takich objawień, lecz konsultowali się z Watykanem.

Zmiany wprowadzone przez Kongregację Nauki Wiary (DDF) mają na celu dostosowanie Kościoła do szybkiego rozpowszechniania się twierdzeń o objawieniach w internecie.

Według dokumentu opublikowanego w piątek przez Watykan, nowa procedura pozwoli na „szybsze podejmowanie decyzji przy jednoczesnym poszanowaniu pobożności ludowej” w przypadku oceny twierdzeń o zjawiskach nadprzyrodzonych, które mogą obejmować pojawienie się stygmatów i innych domniemanych cudów. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi, miejscowy biskup mógł szybko ogłosić nadprzyrodzony charakter zjawiska, co Watykan podkreślił, że „Święte Oficjum mogło później wyrazić inną decyzję”. W innych przypadkach biskup mógł zdecydować, czy zjawisko było nadprzyrodzone, tylko po to, aby jego następca doszedł do przeciwnych wniosków, kontynuuje oświadczenie.

Nowe wytyczne Watykanu mówią, że „co do zasady” biskupi i urzędnicy kościelni nie będą deklarować, czy rzekome zjawiska są nadprzyrodzone, pozostawiając tę decyzję papieżowi.

Szef DDF, kardynał Victor Manuel Fernandez, powiedział dziennikarzom, że często te wydarzenia „przyniosły wielkie bogactwo duchowych owoców, wzrost wiary, pobożności, braterstwa i służby. W niektórych przypadkach doprowadziły do powstania sanktuariów na całym świecie, które są dzisiaj w sercu wielu wierzących ludzi”.

Podczas konferencji prasowej w Watykanie kardynał jako pozytywny przykład przywołał Lourdes, sanktuarium maryjne na południowym zachodzie Francji, odwiedzane przez osoby z dolegliwościami fizycznymi i duchowymi.

Jednak dodał, że niektóre rzekome wydarzenia, które wynikają z dążenia do „zysku, władzy, sławy, uznania społecznego lub innych osobistych interesów”, mogą zaszkodzić wiernym, potencjalnie nawet do tego stopnia, że „wywierają kontrolę nad ludźmi lub dokonują nadużyć”. Biskupi będą teraz generalnie zobowiązani do wydawania „nihil obstat”, co pozwoli na kult, ale pozostawi otwartą kwestię formalnego uznania „nadprzyrodzonej” działalności Watykanowi. Fernandez zaznaczył jednak, że to uznanie będzie „bardzo wyjątkowe”.

Inne opcje dostępne dla biskupów obejmują możliwość formalnego odrzucenia doświadczenia jako nadprzyrodzonego, a także kroki mające na celu zakaz lub ograniczenie kultu zjawisk budzących podejrzenia. Wytyczne stwierdzają, że osoby rozpowszechniające fałszywe twierdzenia mogą podlegać sankcjom, w tym formalnym karom kościelnym.

Pozytywne kryteria, które będą brane pod uwagę przez Kościół przy podejmowaniu decyzji, obejmują wiarygodność i reputację osób zgłaszających zjawisko, podczas gdy negatywne kryteria obejmują możliwe błędy, jawne dążenie do osobistych korzyści oraz „jakąkolwiek psychozę lub zbiorową histerię”.

Jednym z miejsc rzekomych objawień maryjnych, które wciąż jest poddawane ocenie przez Watykan, jest Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Kardynał Fernandez powiedział dziennikarzom, że twierdzenia te będą badane zgodnie z nowymi normami.

Dział: Religia

Autor:
https://edition.cnn.com/2024/05/17/europe/vatican-guidance-supernatural-phenomena-scli-intl/index.html

Źródło:
Catherine Nicholls, Christopher Lamb and Lianne Kolirin | Tłumaczenie: Jakub Grochowski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE