Wrocław – miasto stu mostów
Wrocław nazywany jest miastem stu mostów, ale czy naprawdę jest ich aż tyle?

Most Grunwaldzki nocą
Zdjęcie: Navaho/CC BY-SA 4.0
Odpowiedź brzmi: nie… jest ich nawet więcej. Wrocław ten przydomek zyskał dzięki unikalnej sieci wodnej, w której Odra i liczne inne rzeki tworzą ponad sto przepraw łączących kilkanaście wysp. Już przed II wojną światową ówczesny Breslau posiadał ponad 300 mostów i kładek. Dzisaj Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta odpowiada za 111 mostów i 38 kładek. Do tego zestawienia nie wliczają więc się obiekty zarządzane przez inne podmioty. Więcej przepraw spinających brzegi rzek niż we Wrocławiu, w Europie znaleźć można tylko w Wenecji, Amsterdamie, Petersburgu i Hamburgu.
Dzięki takiemu stanowi rzeczy Wrocław czasem nazywa się Wenecją Północy, a miasto jest atrakcją turystyczną i inżynieryjną. W granicach miasta znajduje się wiele wysp odrzańskich, w tym Ostrów Tumski, Wyspa Piasek, Wyspa Młyńska, Wyspa Słodowa czy Wielka Wyspa. To one wymagają budowy aż tylu mostów i kładek.
Dodatkowo Odra dzieli Wrocław swoimi licznymi odnogami, czyniąc sieć wodną w śródmieściu bardzo skomplikowaną. Przez miasto płynie Odrą Północna, Południowa oraz Stara Odra. Istnieje też kilka kanałów hydrotechnicznych: Żeglugowy, Miejski, Powodziowy, Graniczny i inne. We Wrocławiu znajduje się też wypełniona wciąż wodą Fosa Miejska, nad którą również przerzucone są trakty komunikacyjne. Oprócz Odry przez miasto przepływa wiele mniejszych rzek m.in. Bystrzyca, Dobra, Oława, Ślęza i Widawa. Ujście ich wszystkich do Odry znajduje się w granicach Wrocławia. W obrębie miasta występują także liczne potoki i cieki nie uznawane za rzeki w tradycyjnym ujęciu.
Według niemieckich źródeł przed 1945 r. we Wrocławiu funkcjonowały 303 mosty, z czego wiele miało formę drewnianą lub żelazną. Po wojnie tylko część zniszczonych obiektów odbudowano w oryginalnej formie. Z tego powodu wiele obecnie znanych przepraw zaprojektowane są już według nowoczesnych wymogów. Wrocławskie mosty to nie tylko infrastruktura transportowa, ale i atrakcje turystyczne. Spacer po zabytkowych mostach w centrum miasta zapewnia niezapomniane widoki na panoramę miasta.
Najważniejsze mosty Wrocławia to: Most Tumski nazywany również mostem Miłości z 1889 roku (jego historia sięga XV wieku – wtedy powstała pierwotna drewniana konstrukcja) łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową, Most Piaskowy – jeden z najstarszych mostów, wybudowany w 1861 r., Most Grunwaldzki – monumentalna wizytówka miasta z początków XX w. nad głównym nurtem Odry, modernistyczny Most Zwierzyniecki budowany w latach 1928-1930 i Most Rędziński – najdłuższy most autostradowy w Polsce oddany do użytku w 2011 roku, część autostrady A8.
Dzięki bogatej historii i wyjątkowej siatce wysp oraz przepraw Wrocław zyskał przydomek „miasta stu mostów”. Są one jego symbolem, tożsamością i elementem dziedzictwa kulturowego. Mosty te pełnią oczywiście również kluczową rolę pod względem komunikacji.
Dział: Turystycznie
Autor:
Dawid Smajdor - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
Tekst Autorski