2023-12-05 15:51:03 JPM redakcja1 K

Z raportu wynika, że światu grozi przegrana w walce z malarią w miarę wzrostu liczby przypadków

Światowi grozi ryzyko przegranej w walce z malarią, w miarę jak w 2022 r. liczba przypadków tej choroby wzrosła o około 5 milionów rok do roku, przekraczając globalne cele jej powstrzymania, jak wykazał w czwartek nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia.

Pielęgniarka przygotowuje się do pomiaru temperatury dziecku choremu na malarię w szpitalu Marcory General Hospital w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, 7 października 2021 r. REUTERS/Luc Gnago/ File photo 

Zakłócenia spowodowane pandemią i ekstremalne zjawiska pogodowe powiązane ze zmianą klimatu utrudniają w ostatnich latach walkę z malarią. 

Jednak postęp od 2015 r. został już zatrzymany ze względu na rosnącą oporność na leki i środki owadobójcze oraz konflikty, jak podaje coroczny światowy raport WHO na temat malarii. 

„Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na ryzyko przegrania walki z tą chorobą” – powiedział Peter Sands, dyrektor wykonawczy Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią. 

„Raport ujawnia, że postęp się zatrzymał, a w niektórych miejscach następuje odwrócenie. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, malaria może dramatycznie się odrodzić, niszcząc ciężko wywalczone zdobycze ostatnich dwóch dekad”. 

Szacuje się, że w 2022 r. odnotowano 249 milionów przypadków malarii. 

Jednocześnie światowa zapadalność na malarię wyniosła 58,4 przypadków na 1000 osób uznanych za zagrożone, w porównaniu z celem WHO wynoszącym 26,2 przypadków do 2025 r. 

Światowy organ ds. zdrowia stwierdził, że postęp w kierunku osiągnięcia kamienia milowego na rok 2025 jest o 55% odbiegający od oczekiwanego, a w tym roku zostanie pominięty o 89%, jeśli tendencja się utrzyma. 

Liczba przypadków wzrosła na obszarach, gdzie pogoda była najbardziej ekstremalna. 

Na przykład z raportu wynika, że w zeszłym roku powodzie w Pakistanie doprowadziły do pięciokrotnego wzrostu liczby przypadków malarii w tym kraju. 

W latach 2000–2019 liczba zgonów z powodu malarii stale spadała, z 864 000 do 576 000. Wzrosły one podczas pandemii i szacuje się, że w ubiegłym roku z powodu tej choroby zmarło około 608 000 osób, głównie małych dzieci. 

Pewną nadzieję dają dwie nowe szczepionki na malarię, które mają być dostępne w przyszłym roku. 

Jednak raport wykazał również znaczną lukę w finansowaniu w reakcji. Stwierdzono, że chociaż w globalne wysiłki na rzecz zwalczania malarii w 2022 r. zainwestowano 4,1 miliarda dolarów, potrzeba około 7,8 miliarda dolarów.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE