Z raportu wynika, że światu grozi przegrana w walce z malarią w miarę wzrostu liczby przypadków
Światowi grozi ryzyko przegranej w walce z malarią, w miarę jak w 2022 r. liczba przypadków tej choroby wzrosła o około 5 milionów rok do roku, przekraczając globalne cele jej powstrzymania, jak wykazał w czwartek nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia.
Pielęgniarka przygotowuje się do pomiaru temperatury dziecku choremu na malarię w szpitalu Marcory General Hospital w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, 7 października 2021 r. REUTERS/Luc Gnago/ File photo
Zakłócenia spowodowane pandemią i ekstremalne zjawiska pogodowe powiązane ze zmianą klimatu utrudniają w ostatnich latach walkę z malarią.
Jednak postęp od 2015 r. został już zatrzymany ze względu na rosnącą oporność na leki i środki owadobójcze oraz konflikty, jak podaje coroczny światowy raport WHO na temat malarii.
„Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na ryzyko przegrania walki z tą chorobą” – powiedział Peter Sands, dyrektor wykonawczy Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.
„Raport ujawnia, że postęp się zatrzymał, a w niektórych miejscach następuje odwrócenie. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, malaria może dramatycznie się odrodzić, niszcząc ciężko wywalczone zdobycze ostatnich dwóch dekad”.
Szacuje się, że w 2022 r. odnotowano 249 milionów przypadków malarii.
Jednocześnie światowa zapadalność na malarię wyniosła 58,4 przypadków na 1000 osób uznanych za zagrożone, w porównaniu z celem WHO wynoszącym 26,2 przypadków do 2025 r.
Światowy organ ds. zdrowia stwierdził, że postęp w kierunku osiągnięcia kamienia milowego na rok 2025 jest o 55% odbiegający od oczekiwanego, a w tym roku zostanie pominięty o 89%, jeśli tendencja się utrzyma.
Liczba przypadków wzrosła na obszarach, gdzie pogoda była najbardziej ekstremalna.
Na przykład z raportu wynika, że w zeszłym roku powodzie w Pakistanie doprowadziły do pięciokrotnego wzrostu liczby przypadków malarii w tym kraju.
W latach 2000–2019 liczba zgonów z powodu malarii stale spadała, z 864 000 do 576 000. Wzrosły one podczas pandemii i szacuje się, że w ubiegłym roku z powodu tej choroby zmarło około 608 000 osób, głównie małych dzieci.
Pewną nadzieję dają dwie nowe szczepionki na malarię, które mają być dostępne w przyszłym roku.
Jednak raport wykazał również znaczną lukę w finansowaniu w reakcji. Stwierdzono, że chociaż w globalne wysiłki na rzecz zwalczania malarii w 2022 r. zainwestowano 4,1 miliarda dolarów, potrzeba około 7,8 miliarda dolarów.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Pratik Jain, Jennifer Rigby | Tłumaczenie: Alicja Budnik