2022-10-10 11:26:21 JPM redakcja1 K

Amerykański turysta rozbija dwie rzeźby w Watykanie

 (CNN) – Właśnie wtedy, gdy myślałeś, że lato źle zachowujących się turystów dobiegło końca, inna osoba na wakacjach niszczy kolejny bezcenny artefakt.Tym razem przyszła kolej na ...

 

(CNN) – Właśnie wtedy, gdy myślałeś, że lato źle zachowujących się turystów dobiegło końca, inna osoba na wakacjach niszczy kolejny bezcenny artefakt.
Tym razem przyszła kolej na amerykańskiego turystę, który w środę rozbił w Watykanie co najmniej dwie starożytne rzymskie rzeźby. Miało to miejsce w Museo Chiaramonti, części Muzeów Watykańskich, w porze lunchu. Przestrzeń ta zawiera około 1000 starożytnych rzeźb i określa się jako „jedna z najlepszych kolekcji portretów rzymskich” na świecie.
Dwa z tych dzieł stoją teraz w obliczu niepewnej przyszłości po tym, jak turysta przewrócił jeden ze złości, a drugi przewrócił, uciekając z miejsca zdarzenia. Według gazety "Il Messaggero" mężczyzna zażądał spotkania z papieżem. Kiedy powiedziano mu, że nie może, podobno rzucił na podłogę jednym rzymskim popiersiem. Gdy uciekał, ścigany przez personel, powalił kolejnego. Oba dzieła sztuki zostały zabrane do wewnętrznego warsztatu w celu oceny. Chociaż mają około 2000 lat, uważa się je za drugorzędne dzieła sztuki, a nie słynne dzieła, powiedział "Il Messaggero". Dyrektor Biura Prasowego Muzeów Watykańskich Matteo Alessandrini powiedział "CNN", że Amerykanin, w wieku około 50 lat, znajdował się w korytarzu Galleria Chiaramonte, w którym znajduje się około 100 popiersi i posągów. „Popiersia zostały przymocowane do półek gwoździem, ale jeśli pociągniesz je siłą, odpadną” – powiedział. „Powalił jednego, a potem drugiego, a strażnicy przyszli natychmiast i zatrzymali go i przekazali policji watykańskiej, która sprowadziła go na przesłuchanie. Około 17:30 został przekazany władzom włoskim. „Dwa popiersia zostały uszkodzone, ale nie szczególnie mocno. Jedno straciło część nosa i ucha, głowa drugiego spadła z piedestału”. Powiedział, że prace restauracyjne już się rozpoczęły i że „wkrótce zostaną odrestaurowane i z powrotem staną w Muzeum”.
Mountain Butorac, który prowadzi pielgrzymki do Watykanu i często odwiedza Museo Chiaramonti, powiedział: „Jedną z pięknych rzeczy jest to, że pozwala się odwiedzającym stanąć dosłownie twarzą w twarz z tymi starożytnymi rzeźbami. Obawiam się, że przy takim zachowaniu, można by wprowadzić bariery”. Turyści niszczący zabytki to temat tego lata w Rzymie. W lipcu przyłapano kanadyjską turystkę po tym, jak wyryła swoje imię w Koloseum. Amerykańscy turyści zostali przyłapani na zrzucaniu skuterów po Hiszpańskich Schodach, a gość z Arabii Saudyjskiej pojechał swoim Maserati po tej samej ikonie architektury. 

Dział: Inne

Autor:
Julia Buckley | Tłumacz - Natalia Nowaczyńska

Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/article/vatican-museum-tourist-smashes-statues/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.