Ateny - starożytne miasto
Ateny stanowią kolebkę starożytnej cywilizacji oraz jest jednym z najstarszych miast Europy. Rocznie przyciąga miliony turystów, dzięki warunkom pogodowym, architekturze i historii. Spacerując po ulicach można przenieść się w czasie do starożytnej Grecji. Co warto zobaczyć, a czego doświadczyć, by w pełni poczuć magię Aten?
Zdjęcie: https://zamieszkali.pl/ateny-muzeum-akropolu-bilety-ceny-zwiedzanie/ (data dostępu 06.01.2025)
Zabytki warte zobaczenia
Muzeum Akropolu Ateńskiego
Zwiedzanie najlepiej zacząć od Muzeum Akropolu Ateńskiego, położonego tuż przy Akropolu. Miejsce jest przepełnione historią dzięki czemu można spędzić w nim cały dzień, przez bezcenne zabytki. Widok z ogromnych okien muzeum rozciąga się na wzniesienie Akropolu. Jest to idealny punkt odniesienia, ponieważ zobaczyć tam można zabytki uchowane sprzed tysięcy lat z Akropolu, do którego jest kilka minut z muzeum. Uzupełnienie wiedzy, a następnie zobaczenie starożytnych ruin stanowi całość przeżycia niesamowitej przygody.
Akropol
Jednym z najciekawszych historycznie miejsc jest znany na całym świecie Akropol. Jest to zespół budowli położony na wzgórzu, w którego skład wchodzi między innymi Partenon, czyli świątynia poświęcona Atenie. To wyjątkowe miejsce znajduje się w centralnej części akropolu. Sanktuarium było podzielone na dwa pomieszczenia, co stanowiło innowację w architekturze tamtego czasu. W większym z nich, zwanym naosem, znajdowała się słynna monumentalna statua Ateny Partenos, wykonana przez Fidiasza. Było to dzieło stworzone w technice chryzelefantyny, czyli z połączenia złota i kości słoniowej. Majestatyczna figura Ateny mierzyła niemal 13 metrów wysokości. Jej drewniany rdzeń został pokryty złotem oraz innymi cennymi materiałami, których łączna waga przekraczała 1100 kg, co prawdopodobnie czyniło ją jednym z najcenniejszych dzieł sztuki wszech czasów. Twarz i ręce rzeźby były wykonane z kości słoniowej. Posąg przedstawiał Atenę z jej charakterystycznymi atrybutami: w lewej dłoni trzymała tarczę i włócznię, a w prawej figurkę Nike, symbolizującą zwycięstwo. Hełm Ateny zdobił sfinks, a po bokach znajdowały się gryfy. Centralnym elementem napierśnika był wizerunek Meduzy z wężowymi włosami, przypominający o jednej z pokonanych przez boginię przeciwniczek.
Zdjęcie: archiwum własne
Naprzeciwko Partenonu znajduje się stara świątynia Ateny która została zniszczona w 480 roku p.n.e. Tuż obok znajduje się Erechtejon miejsce kultu Ateny Polias, Posejdona, Zeusa Hypatosa, Erechteusza, Hefajstosa i herosa Butesa. Świątynia posiada nietypowy jak dotąd element ganku, w którym belkowanie dźwiga 6 posągów pięknych dziewcząt.
Odeon Heroda Attyka to odeon w Atenach, który uważa się za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych. Odeon przez wieki był areną licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle teatralne, koncerty muzyczne i wieczory poetyckie. W ostatnim czasie przeszedł renowację i obecnie służy jako miejsce różnorodnych imprez kulturalnych, w tym corocznego Festiwalu Ateńskiego. Teatr jest w stanie pomieścić ponad 5000 widzów.
Zdjęcie: archiwum własne
Stadion Igrzysk Olimpijskich
Jednym z najsłynniejszych na świecie stadionów olimpijskich jest ten w Atenach. To właśnie tutaj wskrzeszono idę igrzysk w 1896 roku. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos. Stadion jest w stanie pomieścić ponad 70 tysięcy widzów. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 10,00 € (43,10 zł). Bilety ulgowe dla dzieci, studentów oraz seniorów to koszt 5 €. Najmłodsi do lat 6 wchodzą za darmo.
Zdjęcie: archiwum własne
Jedzenie, które warto spróbować
W Atenach natknąć się można na świeże owoce takie jak soczyste pomarańcze i granaty, z których nawet w zwykłych sklepach można kupić najlepsze soki. Grecja znana jest również z oliwek oraz winorośli, wino stanowi tam także ważny aspekt handlowy. Warto spróbować tradycyjnych greckich potraw, takich jak moussaka, zapiekanka z bakłażana, mięsa mielonego i ziemniaków w sosie beszamelowym, która jest wyjątkowo aromatyczna. Popularne są również souvlaki, czyli szaszłyki z grillowanego mięsa, często serwowane z warzywami i sosem tzatziki. Na deser popularnym wyborem jest baklawa, ciasto filo nasączone miodem i przełożone orzechami, idealnie łączące słodycz z chrupkością. Dzięki dużemu dostępowi do wód Morza Egejskiego popularne są także owoce morza oraz przeróżne ryby.
Zdjęcie: archiwum własne
Jak poruszać się po Atenach
W Atenach najwygodniej poruszać się linią tramwajową. Mimo iż nie jest gęsta to przystanki znajdują się obok najważniejszych budowli. Innym rozwiązaniem może być linia autobusowa oraz linia metra. Jazda samochodem lub popularnymi tam skuterami i motorami może być problematyczna dla obcokrajowca, ponieważ często zasady kodeksu drogowego nie pokrywają się z naszymi lub są bagatelizowane przez kierowców oraz pieszych.
Legenda o nazwie miasta
Mit o nazwie miasta opowiada o rywalizacji bogini Ateny między bogiem Posejdonem. Oboje chcieli stać się opiekunami miasta i nazwać je. Aby rozstrzygnąć spór, Zeus ogłosił konkurs – ten z bogów, który ofiaruje mieszkańcom najbardziej użyteczny dar wygra. Wybór należał więc do mieszkańców. Po kilku dniach wszyscy zebrali się na wzgórzu Akropolu. Pierwszy wystąpił Posejdon, który uderzył trójzębem w skałę. Z jej wnętrza wytrysnęła słona woda, symbolizująca władzę nad morzem, co miało podkreślić potęgę w handlu i nawigacji morskiej. Następnie przyszła pora na dar od Ateny. Bogini podarowała wówczas drzewo oliwne, które miało przynieść mieszkańcom pokój, żywność, olej i drewno. Ludziom tak spodobał się dar Ateny, że wybrali ją jako patronkę miasta, które na jej cześć nazwano Atenami.
Zdjęcie: archiwum własne
Dział: Świat
Autor:
Emilia Opryszko - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki
Źródło:
https://worldcitytrail.com/pl/2024/10/29/odeon-heroda-attyka-w-atenach/