Bądź bezpieczny podczas wędrówek w upale, stosując się do tych wskazówek ekspertów
Z nadejściem lata wiele osób nie może się doczekać, aby wybrać się na wędrówkę po ulubionych szlakach lub w końcu udać się na zaplanowaną wyprawę poza miasto. Zanim jednak chwycisz plecak i ruszysz w drogę, zapoznaj się z kilkoma ostrzeżeniami od specjalistów ds. wędrówek i bezpieczeństwa.
Podczas wędrówek należy mieć przy sobie dużo wody, niezależnie od pory roku, ale szczególnie podczas upałów. FG Trade/E+/Getty Images
„W wielu częściach kraju i świata upały już się zaczęły, a wysoka temperatura może sprawić, że każda wędrówka stanie się niebezpieczna, a nawet śmiertelna”.
Na początku czerwca para turystów została uratowana na szlaku w kalifornijskiej pustyni po tym, jak skończyła im się woda. Kiedy ich znaleziono, byli już prawie odwodnieni. Podczas ratunku chłopak był przytomny, ale jego dziewczyna wydawała się nieprzytomna. Lekarze ocenili jej stan jako „ciężki” – poinformował kanał KTLA w Los Angeles.
Inni nie mieli tyle szczęścia. W zeszłym roku 14-letni chłopak zmarł podczas wędrówki z dwoma członkami rodziny w Parku Narodowym Big Bend w Teksasie. Wtedy temperatura wynosiła 48 stopni Celsjusza. W 2021 roku para z rocznym dzieckiem i psem zmarła w Kalifornii podczas wędrówki w Dolinie Devil’s Gulch w wyjątkowo gorący dzień. Eksperci stwierdzili, że prawdopodobnie zmarli z powodu hipertermii (abnormalnie wysokiej temperatury ciała) i odwodnienia.
W Phoenix, gdzie co roku ratuje się ponad 200 wędrowców, głównie z powodu wędrówek w najgorętszej porze dnia, miasto wprowadziło program zamykania niektórych szlaków, gdy temperatura staje się zbyt wysoka.
Jak poradzić sobie z wędrówkami w upale
Mimo zagrożeń związanych z upałem można bezpiecznie wyruszyć na szlaki w gorące dni, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek ekspertów:
Zawczasu przygotuj się do wędrówki w upale
Niezależnie od tego, czy jest gorąco, czy chłodno, zanim wybierzesz się na wędrówkę, upewnij się, że jesteś w dobrej kondycji. Jeśli planujesz wędrówkę po pagórkowatym, 8-kilometrowym szlaku, upewnij się, że jesteś w stanie pokonać taki dystans, zanim dotrzesz do szlaku.
Aby przygotować się na upał, stopniowo przyzwyczajaj się do gorącej pogody. Możesz to zrobić, wybierając się na krótkie, łatwe wędrówki w ciepłej pogodzie, stopniowo przechodząc do dłuższych i trudniejszych wędrówek w upale. Jeśli nie jest to możliwe i wybierasz się na wędrówkę do gorącego miejsca, zaplanuj ją na kilka dni po przyjeździe, gdy twój organizm będzie bardziej przyzwyczajony do takiej pogody.
Dobrze jest również wiedzieć, jak bardzo się pocisz – mówi dr Floris Wardenaar, adiunkt ds. żywienia na Uniwersytecie Arizona State w Phoenix. Wardenaar bada wpływ wędrówek na organizm i zaleca ważenie się przed i po kilku wędrówkach, a następnie porównanie utraty wagi z ilością wody wypitej podczas wędrówki.
„Utracona masa ciała jest dobrym wskaźnikiem utraty potu” – wyjaśnia Wardenaar. „Powinieneś tracić nie więcej niż 2% masy ciała podczas wędrówki”. Jeśli tracisz więcej, powinieneś pić więcej wody.
Zabierz ze sobą dużo wody i filtr do wody
Woda jest ważna podczas każdej wędrówki, niezależnie od pory roku – jednak w upale jest niezbędna. Niestety, wiele osób nie potrafi ocenić, ile litrów wody będą potrzebować.
„Zawsze zabieraj ze sobą urządzenie do uzdatniania wody i coś, co zawiera elektrolity” – poleca Teresa Ana Martinez. Tabletki lub napoje elektrolitowe uzupełnią sole i minerały utracone przez pocenie się, co zapobiega dolegliwościom związanym z upałem, takim jak udar cieplny lub wyczerpanie cieplne.
„Zabierz więcej wody, nawet jeśli będzie ciężko ją nieść” – dodaje Martinez. Szlak „Continental Divide Trail” ma 4 989 kilometrów długości i biegnie od Meksyku do Kanady, w tym około 1 287,5 kilometrów w Nowym Meksyku, gdzie znajdują się obszary pustynne.
Wędruj rano, najlepiej po zacienionych szlakach
„Plusem wędrówki w pierwszej połowie dnia w porównaniu z drugą połową jest to, że wieczorem ziemia wciąż zatrzymuje ciepło z dnia” – mówi Wardenaar. „Ciepło będzie również promieniować z kamieni” – dodaje.
W miarę możliwości wybieraj szlaki prowadzące przez zacienione lasy, wzdłuż wody lub w chłodnych kanionach czy jaskiniach. Wtedy, jeśli zrobi się zbyt gorąco, będziesz mógł znaleźć cień i wodę do schłodzenia się.
Załóż lekkie, luźne ubranie, które zakrywa większość skóry
Zakładanie koszuli z długim rękawem i spodni w gorący dzień może wydawać się nielogiczne, ale chroni przed poparzeniami słonecznymi i zapobiega przegrzewaniu organizmu.
Szalokominiarka i dobre rękawice to również dobry pomysł – dodaje Abe Christian, menedżer operacyjny w „Florida Trail Association”. Szlak „Florida Trail” ma ponad 1 931 kilometrów długości i wije się przez stan, od bagna „Big Cypress Swamp” na południowym krańcu półwyspu do Fortu Pickens na cyplu.
„Na Szlaku »Florida Trail« jest wiele miejsc, gdzie słońce może cię dosłownie zabić” – mówi Christian. „Dlatego musisz jak najlepiej chronić swoją skórę”.
Szalokominiarka może również służyć jako kompres, jeśli upał cię dopadnie. Wystarczy zanurzyć ją w wodzie i nałożyć na głowę i szyję.
Zabierz ze sobą parasol, telefon – i kolegę
Upewnij się, że masz w pełni naładowany telefon na wypadek potrzeby wezwania pomocy. Powerbank również się przyda. Martinez szczególnie poleca zabrać parasol, gdyż zapobiega nagrzewaniu głowy przez promienie słoneczne. Najlepiej wybierać parasole z oznaczeniem współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) lub polecane przez grupy, takie jak Skin Cancer Foundation.
Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą przyjaciela. Czasami, gdy doświadczasz odwodnienia, wyczerpania lub udaru cieplnego, możesz nie myśleć jasno i nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia.
W razie wątpliwości, zawróć
„Jeśli zaczynasz wędrówkę i myślisz, że jest za gorąco, to znaczy, że tak faktycznie jest” – mówi Martinez.
„Po prostu zawróć i wróć innego dnia” – dodaje. Kolejna rada: gdy skończy się połowa twojej wody, zawróć, nawet jeśli nie osiągnąłeś celu.
„Zadufanie jest twoim najgorszym wrogiem” – ostrzega Martinez. „Ludzie nie doceniają, jak szybko sytuacja może się pogorszyć. Nie wiesz, kiedy twój organizm powie: »Mam już dosyć«”.
Dział: Turystycznie
Autor:
Melanie Radzicki McManus, CNN | Tłumaczenie: Oleg Konetskii - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/06/22/health/hiking-heat-safety-wellness/index.html