2024-12-20 12:45:33 JPM redakcja1 K

Dlaczego australijskie zoo prosi mieszkańców Sydney o łapanie śmiertelnie niebezpiecznych pająków lejkowatych?

(CNN) - Jeśli zobaczyłbyś ogromnego, śmiertelnie niebezpiecznego pająka typu lejkowatego siedzącego na swojej torbie jajowej, twoja pierwszą myślą mogłaby być ucieczka.

Nikt nie został zabity przez pająka z pajęczyny lejkowatej od czasu wprowadzenia antytoksyny. Zdjęcie: Ken Griffiths/iStockphoto/Getty Obrazy

Australijski Park Reptilian w Nowej Południowej Walii apeluje do mieszkańców pobliskiego Sydney, aby stłumili ten strach, zachowali spokój i ostrożnie zebrali zarówno pająka, jak i jego jaja do bezpiecznego pojemnika, aby mogły zostać wykorzystane do produkcji ratującej życie antytoksyny (zwanej potocznie surowicą). 
Pająki lejkowcowate, z najniebezpieczniejszym gatunkiem żyjącym w okolicach Sydney, są znane ze swojego śmiercionośnego, szybko działającego jadu. Przed wprowadzeniem antytoksyny w 1981 roku 13 osób zginęło na skutek ukąszeń pająków lejkowcowatych. Od momentu wprowadzenia antytoksyny nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych. 
Park Reptilian ogłasza ten apel do publiczności co listopad, kiedy zaczyna się sezon rozrodczy pająków, i podkreśla jego znaczenie w ratowaniu życia. Zoo jest jedynym dostawcą antytoksyny na pająki lejkowate, które produkuje poprzez „dojenie” zebranych pająków.
„Z rozpoczęciem sezonu rozrodczego i sprzyjającymi warunkami pogodowymi, bardziej niż kiedykolwiek polegamy na darowiznach pająków” – powiedziała w oświadczeniu Emma Teni, opiekunka pająków w zoo. „Samce pająków lejkowcowatych mają krótką długość życia, a do wytworzenia jednej fiolki antytoksyny potrzeba około 150 pająków, dlatego potrzebujemy pomocy społeczeństwa, aby mieć wystarczającą ilość jadu na pokrycie zapotrzebowania.”
Pająki te występują w chłodnych, wilgotnych miejscach z gęstą roślinnością, choć zoo ostrzega, że mogą również znajdować się w domach – szczególnie w miejscach takich jak stosy prania, buty pozostawione na zewnątrz, baseny czy gruz w ogrodach.
W filmach zamieszczonych na platformach społecznościowych organizacji, Teni demonstruje, jak bezpiecznie zebrać pająka lejkowatego, używając długiej łyżki, aby ostrożnie wsunąć go do słoika. „Chcemy zachęcić samicę pająka z torbą jajową do słoika jednym ruchem, starając się nie zdenerwować jej tak bardzo, aby nie zniszczyła torby jajowej” – mówi Teni w filmie.
Każda torba jajowa zawiera około 150-200 młodych pająków, co czyni ją cennym źródłem antytoksyny. Gdy pająki zostaną bezpiecznie umieszczone w pojemniku, należy je przekazać do jednego z punktów zbiórki w okolicy lub bezpośrednio dostarczyć do  Australijskiego Parku Reptilian. Osoby, których życie zostało ocalone dzięki antytoksynie, również zachęcają społeczeństwo do udziału w programie. 
„ARP (Protokół mapowania adresu)  i wasz program Antyoksyna uratowały moje życie w 1994 roku” – skomentowała Nicole Webber na stronie Australijskiego Parku Reptilian na Facebooku. „Mogę tylko dziękować. Proszę, wspierajcie program, bezpiecznie łapiąc pająki i udzielając wsparcia finansowego.” Inna osoba, Karen Wright, powiedziała, że życie jej syna zostało uratowane dzięki antytoksynie. „Jestem bardzo wdzięczna, że ten program istniał w 1995 roku. Kiedyś w pracy zbieraliśmy pająki od ludzi i wysyłaliśmy je. Cieszę się niezmiernie, że to wciąż się dzieje. Więcej ludzi zostanie uratowanych” – napisała.
 

Dział: Świat

Autor:
Issy Ronald, CNN | Tłumaczenie Wiktoria Derylak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/11/15/science/funnel-web-spiders-catch-australia-intl-scli/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE