Festiwale, folklor, sztuka i jedzenie: atrakcje kulturalne Chorwacji nie do pominięcia
Od barokowych wydarzeń muzycznych po średniowieczną architekturę i pyszną kuchnię adriatycką - w Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie.
Chorwackie letnie festiwale łączą muzykę, jedzenie i sztukę z obiektami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCA. (Julien Duval)
Bajeczna mieszanka kulturowa Chorwacji – od starożytnych Greków i Rzymian, Wenecjan, Austriaków, Węgrów i Włochów - pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo w całym kraju. Możesz to zauważyć w weneckiej architekturze Rovinj, Korčula, Dubrovnik i Hvar, habsburskich kamienicach Zagrzebia i Opatiji oraz starożytnych rzymskich ruinach Istrii i Dalmacji. Zasmakujesz tego w pysznej kuchni, w której spotykają się ze sobą Adriatyk i Europa Środkowa.
Usłyszysz to, gdy najlepsi wykonawcy wnoszą swoją magię na Dubrovnik Summer Festival, Split Summer Festival i na barokowych festiwalach muzycznych Korčuli i Varaždina. Parne, letnie noce w Dalmacji odbijają się echem polifonicznych śpiewaków klapa, których muzyka wykonywana a capella wywołuje ciarki. Lipcowy festiwal klapa w pięknym, dalmatyńskim, nadmorskim miasteczku Omiš jest jednym z niezapomnianych wydarzeń lata. 10 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w Chorwacji – z których osiem to obiekty kulturalne – daje kuszący posmak dziedzictwa tego kraju.
Najwięcej atrakcji znajdziemy w Dubrowniku, którego stare miasto jest otoczone marmurowymi uliczkami, renesansowymi i barokowymi pałacami oraz XIV-wiecznymi klasztorami – wszystkie otoczone wspaniałymi średniowiecznymi i renesansowymi murami. Fani Gry o Tron od razu rozpoznają kilka miejsc z serialu - Wieżę Minčeta na murach miasta, wielki XV-wieczny Fort Lovrijenac tuż za fortyfikacjami (gdzie latem odgrywane są sztuki Szekspira) oraz szerokie schody jezuickie, gdzie miała miejsce słynna scena pochodu wstydu z serialu.
Eleganckie kamienne atrium XV-wiecznego Pałacu Rektorów pełni funkcję nastrojowej oprawy dla koncertów klasycznych. Odwiedzając Muzeum Historii Kultury, dowiesz się wiele o przeszłości Dubrowniku. Tuż za murami znajduje się Lazareti, zbudowane w XIV wieku jako kwatera kwarantannowa, jednak obecnie pełni funkcję centrum kulturalnego miasta, w którym można oglądać występy zespołu folklorystycznego Linđo.
W Dubrowniku odbywają się spektakularne festiwale – począwszy od obchodów dnia świętego patrona podczas lutowego Dnia św. Błażeja z procesjami, paradami i ucztami z niebywale smacznym, mięsnym makaronem šporki makaruli. Dzięki temu wszyscy są przygotowani na ożywiony karnawał przed Wielkim Postem pod koniec miesiąca. Gdy w październiku nadejdzie sezon żniw, Good Food Festival przejmuje główną ulicę Dubrownika, Stradun, i odbywają się wtedy wspólne lunche oraz warsztaty szefów kuchni. Jednym z przysmaków, których nie można przegapić, są delikatnie słodkie ostrygi Ston, które pochodzą z wioski Mali Ston na pobliskim półwyspie Pelješac.
W Split, drugim największym mieście Chorwacji, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych zabytków z czasów Imperium Rzymskiego - Pałac Dioklecjana zbudowany w III w. n.e., którego ruiny wpisane są na listę dziedzictwa UNESCO zostały skolonizowane wieki temu, a teraz pomiędzy pełnymi gracji kolumnami, łukami i sklepionymi piwnicami mieszczą się kafejki, sklepiki i restauracje. Po spacerze po wybrzeżu Riva i przystanku na kawę w jednym z przyjemnych tarasów kawiarnianych, udaj się na zachód Splitu, by zobaczyć wspaniałą sztukę w Galerii Meštrović, gdzie wystawione są prace jednego z najbardziej znanych chorwackich rzeźbiarzy, Ivana Meštrović. Miejsce to dawniej było jego letnią siedzibą wyglądającą na morze.
Jednym z najbardziej urzekających miejsc w Chorwacji jest wyspiarskie miasteczko Trogir, znajdujące się w pobliżu lotniska w Split. Połączone ze stałym lądem mostem, wpisane na listę UNESCO, stare miasto ma bogactwo dobrze zachowanej architektury romańskiej, renesansowej i barokowej, z których wiele nosi piętno Wenecji. Więcej weneckiego splendoru znajdziemy dalej na wybrzeżu w Šibenik, jednym z niewielu dalmatyńskich miast w pełni zbudowanych przez Chorwatów. Chociaż nie ma tu śladów ani starożytnej greckiej ani rzymskiej osady, to zachwyca gotycko-renesansowa Katedra św. Jakuba i jej wspaniały beczkowaty dach. Spacer na szczyt miasta do średniowiecznej Twierdzy Świętego Michała zapewnia fantastyczne widoki na Adriatyk, a w miesiącach letnich koncerty i przedstawienia w teatrze na świeżym powietrzu.
Po żywy obraz historii Chorwacji udaj się na północ do Zadaru. Możesz zobaczyć tam ruiny starożytnego Forum Romanum, Bizantyjski kościół św. Donata, XII-wieczną katedrę św. Anastazji oraz założony w XI w. klasztor benedyktyński - a wszystko to wokół jednego placu. Na najbardziej wysuniętym na północ wybrzeżu Chorwacji znajduje się Istria w kształcie serca, gdzie kultura i kuchnia łączą się w zwycięskie połączenie. Rovinj i Poreč, weneckie resorty na wybrzeżu zapierają dech w piersiach swoimi czarującymi starówkami, pełnymi wąskich, marmurowych uliczek i kolorowych domków, osadzonych na własnych małych półwyspach. Jedna z najlepiej zachowanych rzymskich aren, amfiteatr Pula, zbudowana między 27 r. p.n.e. i 68 r. n.e., jest miejscem koncertów na świeżym powietrzu i wyświetlania filmów podczas Pula Film Festival, który ma miejsce w lipcu.
Podczas gdy niektóre z najbardziej soczystych chorwackich małży i ostryg są zbierane w kanale Lim Istrii, po udaniu się w głąb lądu do średniowiecznych wiosek na wzgórzach Motovun, Buzet i Livade, przekonasz się, że trufle są kulinarną gwiazdą świętowaną podczas jesiennych festiwali. W połączeniu z wielokrotnie nagradzaną oliwą z oliwek i winnicami Istrii, poznasz prawdziwy smak Chorwacji.
Dział: Warto Zobaczyć
Autor:
Mary Novakovich | Tłumaczenie: Maria Ludwikowska