Gdzie mieszkał Napoleon Orda w Grodnie? Historyk Mechyslau Supron ujawnił dokładny adres słynnego artysty.
Napoleon Orda to najbardziej znany białoruski malarz krajobrazu w światowej kulturze, który pozostawił po sobie najbogatsze dziedzictwo. Obejmuje to 1150 rysunków i akwareli, na których artysta „uchwycił swój czas”. Orda przedstawiał miejskie krajobrazy i architektoniczne klejnoty Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy. Ale ulubionym miejscem artysty było Grodno, któremu poświęcił największą liczbę swoich akwareli.
Zdjęcie: oldgrodno.by
Obecnie znanych jest około pięciuset rysunków z motywami grodzieńskimi, a ich liczba wzrasta. Historycy i specjaliści z dziedziny lokalnej historii stopniowo identyfikują akwarele przedstawiające dotychczas nieznane widoki Grodna! A niedawno ustalono dokładny adres miejsca zamieszkania artysty w Grodnie. Jest to dom rodziny Rumelów przy ulicy Monasterskiej, jak pisze historyk Mechyslau Supron.
Wbrew znaczeniu jego twórczości, niewiele wiemy o czasie, który spędził artysta w Grodnie. Niektórzy badacze uważają, że mieszkał w naszym mieście w latach 1863-64. Jednak istnieje dokładnie znany fakt: Orda przebywał w więzieniu w Grodnie od maja 1866 roku do kwietnia 1867 roku. Ten okres związany był z jego zatrzymaniem przez władze rosyjskie pod zarzutem udziału w powstaniu 1863 roku. Dwa z jego akwarel, przedstawiających dziedziniec grodzieńskiego więzienia, świadczą o tym okresie, ale przede wszystkim większość rysunków Grodna stworzył już pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XIX wieku.
Namalował miasto zanim zaczęto je masowo fotografować
Najcenniejszym elementem w dziedzictwie artystycznym Ordy są jego prace wykonane długo przed masowym fotografowaniem miasta. Obecnie istnieje tylko kilka zdjęć Grodna z lat 60. XIX wieku, a zdjęć wykonanych przed pożarem w 1885 roku można policzyć na palcach jednej ręki. W związku z tym prace Ordy, przedstawiające ówczesną architekturę miejską, mają szczególne znaczenie. Widoki drewnianych ulic, budynków rezydencjonalnych i innych zabytków architektonicznych stanowią unikalną możliwość zrozumienia, jaka była Grodna w tamtym czasie. Są one nieocenione dla badań historii miasta, pozwalają spojrzeć w przeszłość i zobaczyć ulice i budynki, które już nie istnieją. Często na rysunkach można dostrzec domy i miejsca, o których wiemy bardzo niewiele albo w ogóle nic.
Ciąg dalszy na: https://gloswschodu.org/Rekreacja/gdzie-mieszkal-napoleon-orda-w-grodnie-historyk-ujawnil-dokladny-adres-slynnego-artysty
Dział: Turystycznie
Autor:
Mechyslau Supron | Tłumaczenie: Palina Siamenava