2022-10-01 10:34:54 JPM redakcja1 K

Covid: Hongkong kończy kontrowersyjną politykę kwarantanny w hotelach

Rząd Hongkongu twierdzi, że od poniedziałku osoby przybywające do Hongkongu nie będą już musiały przechodzić obowiązkowej kwarantanny w hotelu.

Podróżni nie będą już musieli także okazywać negatywnego testu Covid przed wejściem na pokład samolotu do Hongkongu. Zamiast tego przez trzy dni będą monitorować się pod kątem ewentualnej infekcji.

 

Wiadomość ta wywołała pośpiech w poszukiwaniu biletów lotniczych do Hongkongu, a na stronie internetowej Cathay Pacific uruchomiono system kolejkowy do rezerwacji.

Linia lotnicza powiedziała, że dodaje ponad 200 par lotów w październiku zarówno do regionalnych, jak i długodystansowych miejsc.
"Podczas gdy będziemy nadal dodawać z powrotem więcej lotów tak szybko, jak to możliwe, zajmie to trochę czasu, aby stopniowo odbudować naszą pojemność" - napisano w oświadczeniu.

Hongkong miał jedne z najostrzejszych na świecie przepisów, ponieważ podąża za polityką Chin "zero Covid".
Więc jego odejście od tego, co robi kontynent, jest długo oczekiwaną decyzją. Ograniczenia dotyczące przyjazdu ludzi obowiązują już od ponad dwóch lat.
I nadal obowiązują zasady dla podróżnych. Przez pierwsze trzy dni po przyjeździe nie mogą oni wchodzić do wspólnych obszarów, takich jak restauracje czy centra handlowe. Muszą też poddać się testom PCR w dniu drugim, czwartym szóstym.

Przedłużające się zamknięcie granicy mocno uderzyło jednak w gospodarkę Hongkongu i sprawiło, że azjatyckie centrum finansowe znalazło się w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z rywalami w regionie, takimi jak Singapur.

Singapur w piątek pozbawił miasto pozycji najlepszego rynku finansowego w Azji w rankingu Global Financial Centres Index.
"Hongkong był izolowany od społeczności międzynarodowej przez dwa i pół roku i cierpi z tego powodu" - powiedział BBC Hao Hong, główny ekonomista Grow Investment Group. "Podczas gdy zakończenie kwarantanny hotelowej jest krokiem naprzód, odbudowa zaufania wymaga czasu, zwłaszcza w obliczu fali exodusu talentów z Hongkongu".

"Złagodzenie ustaleń dotyczących podróży przywróci równe szanse w zakresie konkurowania z innymi miastami w zakresie łączności", powiedział Louis Kuijs, główny ekonomista Azji i Pacyfiku z S&P Global Ratings.

"Fakt, że Hongkong może poruszać się w tym zakresie, nawet jeśli Chiny kontynentalne utrzymują swoje stanowisko Covid w dużej mierze niezmienione na razie, wzmacnia argumenty za częścią 'dwóch systemów' w ramach porozumienia 'jeden kraj, dwa systemy', które daje Hongkongowi jego specjalny status w Chinach.

"Miasto powinno być w stanie wykorzystać tę rolę w najbliższych latach, w tym poprzez inicjatywę Greater Bay Area".

Wcześniej w piątek Japonia ogłosiła, że rozluźnia zasady wjazdu, z turystami mogącymi odwiedzić bez wizy i bez konieczności przechodzenia przez biuro podróży od 11 października. Zniesiony zostanie również limit dziennych przyjazdów.
 

Dział: Turystycznie

Autor:
Grace Tsoi oraz Peter Hoskins | Tłumaczenie: Karolina Bryndal

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-asia-63004249

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.