Hotele net-zero
Hotele net-zero: 6 najlepszych pobytów dla podróżnych, którzy stawiają na zrównoważony rozwój
CNN Travel – Kiedy kończymy ostatnie miesiące 2022 roku i spoglądamy w przyszłość na nowy rok, w świecie zrównoważonych podróży coraz częściej pojawia się modne hasło: net-zero hotel. Innymi słowy hotele, które są w całości zasilane przez odnawialne źródła energii. W czasie, gdy duże grupy hotelowe w powolnym tempie redukują emisję dwutlenku węgla, kilku mniejszych graczy przejmuje zieloną inicjatywę i stawia czoła wyzwaniom klimatycznym, odważnie zobowiązując się do zerowej emisji netto w przyszłości, znacznie wyprzedzając cele rządowe. Zapomnij o neutralności węglowej. Wkrótce ten termin będzie przestarzały. Net-zero idzie o wiele dalej niż tylko płacenie komuś innemu za równoważenie emisji, podczas gdy nadal polega na paliwach kopalnych do ogrzewania i chłodzenia.
Oto spojrzenie na sześć hoteli i kurortów, które są liderami w tej dziedzinie.
Room2 Chiswick, Londyn
Dostrzegając kryzys klimatyczny, właściciel room2 Robert Godwin spędził dwa lata na planowaniu „całego życia” hotelu net-zero. Oznacza to rozdrobnienie śladu węglowego od budowy do eksploatacji hotelu, który został otwarty pod koniec 2021 roku. Został zbudowany zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami net-zero UK Green Building Council, „aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię poprzez projekt i zmaksymalizować energię odnawialną na miejscu” mówi.
„W rezultacie powstał hotel, który według przewidywań będzie o 83% bardziej energooszczędny i pokazuje, co można zrobić”.
Najwyraźniej, zerowa energia netto nie oznacza zerowego luksusu netto. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to kolejny hotel designerski, z podłogami z terakoty, lampami wiszącymi i czerwonymi aksamitnymi stołkami barowymi. Na pierwszy rzut oka widać czujniki zasilania w pokojach i wiele niewidocznych elementów, takich jak gruntowna pompa ciepła, armatura oszczędzająca wodę i „niebieski dach”, który przetwarza wodę deszczową na energię. Biodiverse green roof wykorzystuje 200 ton gleby i dzikich kwiatów, których celem jest pochłanianie CO2.
Wren Urban Nest, Dublin
Ten nowy obiekt, położony przy cichej ulicy pomiędzy Temple Bar a Trinity Collage, deklaruje się jako „najbardziej zrównoważone miejsce pobytu w Dublinie”. Hotel kapsułowy z 137 pokojami typu pod lub „gniazdami” został zaprojektowany „przy użyciu zaawansowanych technologii redukcji emisji dwutlenku węgla”, mówi architekt Michael Mullen.
„System wentylacyjny przechwytuje 81% odrzuconego ciepła za pomocą koła termicznego i za darmo ogrzewa napływające świeże powietrze” – dodaje.
Energia ta jest również wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody, podczas gdy hotelowa kuchnia rezygnuje z gazu. Oszczędność wody i nisko stratna armatura sprawiają, że zapotrzebowanie na wodę jest „o około 60% niższe niż w typowym hotelu”. Dzięki temu, że budynek jest w 100% zasilany energią odnawialną, otrzymał od World Green Building Council pieczątkę „net-zero operational carbon”. Po wejściu do środka szybko przekonasz się, że rezygnacja z emisji dwutlenku węgla nie przeszkadza w projektowaniu. Skandynawski minimalizm – drewno, lampy wiklinowe i naturalne odcienie – spotykają się z irlandzkimi tekstyliami i meblami oraz dużą ilością zieleni. Przytulne sypialnie, zaledwie 9,5-12 metrów kwadratowych (102-129 stóp kwadratowych), pakują się w "kompaktowy luksus" z niesamowitą wydajnością energetyczną. Nie wyklucza to jednak Chromecasta i błyskawicznego WiFi, oraz ręcznie robione mydła, lokalnie wykonane kubki i dywaniki oraz palona kawa.
Comfort Hotel Solna, Szwecja
W czerwcu 2021 roku Skandynawia powitała swój pierwszy certyfikowany hotel „zero-energetyczny”. 336-pokojowy Comfort Hotel Solna leży kilka mil na północ od centrum Sztokholmu. Kanciasty budynek sportuje 2,500 metrów kwadratowych kolorowych ogniw słonecznych, co czyni go „najbardziej zagęszczonym fotowoltaicznie na świecie”.
„Generujemy wystarczająco dużo energii słonecznej, aby wysłać Teslę dookoła świata 50 razy!” – chwali się hotel na swojej stronie internetowej. Oraz więcej niż wynosi jego roczne zapotrzebowanie na energię.
„Nic nie jest pozostawione przypadkowi” – mówi właściciel Petter Stordalen. „Windy ładują się podczas zjazdu, aby zasilić wjazd. Budynek jest chłodzony i ogrzewany przez pompy ciepła, które pobierają energię z łożysk odwiertów (podziemnych magazynów energii cieplnej). Od pokoi w stylu morskim po industrialną Barception (bar-recepcja), ten „inteligentny energetycznie” hotel prezentuje skandynawski design, a jednocześnie jest stosunkowo przyjazny dla portfela. Wypełniona światłem przestrzeń wyposażona jest w drewno, surową stal, kolory ziemi i wiszące oświetlenie.
Boutiquehotel Stadthalle, Austria
Na długo przed tym, jak hotele zaczęły wychwalać swoje zalety zerowej emisji netto, okazuje się, że we Wiedniu istniał prawdziwy pionier zerowej emisji. W odrestaurowanym domu z przełomu wieków, otoczonym panelami słonecznymi i grządkami w ogrodzie, 79-pokojowy Boutiquehotel Stadthalle od 2009 roku działa na energii słonecznej i innych źródłach odnawialnych. „Zerowy bilans energetyczny może nie brzmi seksownie w przypadku hotelu” – mówi właścicielka Michaela Reitterer. „Ale nasi goście uważają, że tak jest. Około 70% zostaje ze względu na naszą wizję ‘zielonego w sercu’”.
„Dzięki pompie ciepła od wód gruntowych, panelom słonecznym i technologii fotowoltaicznej wytwarzamy w ciągu roku tyle energii, ile zużywamy. Nadmiar trafia do sieci, a czasem w szczytowych sezonach pozyskujemy nadwyżki energii odnawialnej z miasta, takie jak Biomasa”.
W dziwacznych pokojach można podziwiać żyrandole z butelek po winie, meble z drewna z odzysku, owcze wezgłowia i grafiki Klimta. Zapomnij o energożernych minibarach. Zamiast tego spróbuj zagrać kilka akordów na pianinie. Śniadanie odbywa się na wewnętrznym dziedzińcu „oazy” wśród doniczek z ziołami, kwiatów i ścian z kości słoniowej. W górze, na lawendowym dachu buszują motyle i pszczoły. Okrzyknięta wiedeńską „zieloną królową”, Reitterer mówi, że w swoim dążeniu do „zmiany świata” przyjęła naprawdę długoterminową perspektywę, stawiając na odnawialne źródła energii, zaczynając w „epoce kamienia łupanego”.
Hotel Marcel, New Haven, Connecticut
Nowy Hotel Marcel New Haven, należący do Tapestry Collection by Hilton, to 165-pokojowy hotel wewnątrz ikonicznego budynku Pirelli, który jest "zasilany wyłącznie energią słoneczną" i łączy legendarną przeszłość z klimatyczną przyszłością. Działa on niezależnie od paliw kopalnych, co skutkuje zerową emisją dwutlenku węgla. Oczekuje się, że hotel zostanie uznany za pierwszy w USA hotel o zerowej emisji netto, a także otrzyma certyfikaty LEED Platinum i Passive House. (Przedstawiciele hotelu mówią CNN, że proces certyfikacji net-zero wymaga 12 miesięcy weryfikacji przez stronę trzecią i monitorowania różnych systemów).
"Paliwa kopalne są naprawdę technologią XX wieku, a ich wykorzystanie jest teraz droższe" - mówi Bruce Becker, architekt-deweloper stojący za Hotelem Marcel. "Hotel net-zero jest naprawdę samowystarczalny i wytwarza całą energię, którą wykorzystuje". Brutalistyczny zabytek został przekształcony przy użyciu technologii inteligentnego budynku, od izolacji termicznej po system odzyskiwania energii i pompy ciepła wykorzystujące powietrze z zewnątrz do wewnątrz. Ponownie, oznacza to 80% oszczędności energii, bez skąpstwa na stylu.
"Ponad 1000 paneli słonecznych generuje całą energię elektryczną, aby zaspokoić potrzeby budynku" - mówi Becker. "Panele słoneczne pokrywające dach i zadaszenia parkingów zapewniają 100% energii elektrycznej dla oświetlenia, ogrzewania, chłodzenia i stacji ładowania samochodów elektrycznych".
Za betonową fasadą z siatki, hotel Hilton Tapestry Collection może pochwalić się meblami z orzecha włoskiego, białą terakotą i geometrycznymi dywanami w stylu Bauhaus - wszystko zaprojektowane na zamówienie. W pokojach znajdują się panele dotykowe do sterowania temperaturą, oświetleniem i automatycznymi zasłonami. Potrójnie szklane okna i wspaniałe widoki na Long Island Sound sąsiadują z dziełami sztuki, lampami w stylu retro i oryginalnymi ścianami wyłożonymi drewnem.
Four Elements Hotel, Amsterdam
Ten „eko-luksuowy” hotel na skraju amsterdamskiego jeziora Ijmeer wkradł się niemal niezauważony w 2019 roku. Budynek z certyfikatem BREEAM w miejskiej dzielnicy Ijburg, Four Elements Hotel wykorzystuje turbiny wiatrowe do produkcji energii do klimatyzacji i ogrzewania. Komin słoneczny zbiera energię do ogrzewania wody, a fasada z błyszczących paneli fotowoltaicznych zamienia energię na elektryczną. Pomysł „Earth, Wind & Fire” pochodzi od inżyniera dr Bena Bronsemy, który odkrył, że afrykańskie kopce termitów utrzymują tę samą temperaturę w ekstremalnych warunkach klimatycznych, otwierając i zamykając drzwi w celu stworzenia „naturalnej klimatyzacji”. Nigdy wcześniej zieleń nie wyglądała tak seksownie jak z ostatniego piętra Wind Sky Bar, z bankietami z drewna z odzysku, odsłoniętymi rurami, pomarańczowymi pufami i tkaninami w kolorze pawiego błękitu. W międzyczasie restauracja Herbs Garden ma ochotę na tradycyjną fermentację, konserwowanie, kiszenie i wędzenie. Wystrój 195 pokoi jest również holenderski gezelling cozy. Za numerami pokrytymi mchem kryją się podłogi z ocalałego drewna, mosiężne wezgłowia łóżek i architektoniczne oświetlenie.
Autor:
Karolina Bejma
Źródło:
Net-zero hotels: Six of the best stays for travelers who prioritize sustainability | CNN Travel