2025-04-01 19:35:23 JPM redakcja1 K

Japońskie gorące źródła wysychają. Winny jest nadmierny napływ turystów

Japońskie gorące źródła - lepiej znane jako onseny - są cenione za swoje zen doznania, przyciągając podróżnych z całego świata, którzy przybywają, by zanurzyć się w naturalnych basenach i osiągnąć stan błogiego relaksu.

Zdjęcie: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.istockphoto.com%2Fphotos%2Fonsen-japan&psig=AOvVaw19_YonIIW3DWpRVzq9E3Ew&ust=1743615155707000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBcQjhxqFwoTCMCF_eKut4wDFQAAAAAdAAAAABAR

Kraj ma 27 000 naturalnych źródeł termalnych, ale gwałtowny wzrost turystyki sprawił, że w niektórych onsenowych miejscowościach zaczyna brakować wody, pozostawiając lokalnych urzędników w stanie dalekim od spokoju.

Jednym z tych miast jest Ureshino.

Ukryte w górskim paśmie prefektury Saga, na zachodniej wyspie Kiusiu, Ureshino jest domem dla jednych z najbardziej pożądanych onsenów w Japonii, obsługiwanych przez ponad 30 hoteli i ryokanów, tradycyjnych japońskich zajazdów.

Początkowo popularne głównie wśród krajowych turystów, miasto liczące 25 000 mieszkańców zyskuje coraz większą popularność wśród zagranicznych podróżnych, miliony ludzi tłumnie odwiedzają Japonię.

Lokalni urzędnicy niedawno wydali ostrzeżenia dotyczące wpływu nadmiernej turystyki na zasoby wody termalnej w mieście.

„W porównaniu do okresu przed pandemią Covid-19 liczba turystów wzrosła, co doprowadziło do większego zużycia wody termalnej w ryokanach i innych obiektach” - powiedział na niedawnej konferencji prasowej zastępca burmistrza Ureshino, Hironori Hayase.

Średni poziom wody w zasobach termalnych Ureshino spadł w pewnym momencie w zeszłym roku do rekordowo niskiego poziomu 39,6 metra (130 stóp), co oznacza 20-procentowy spadek w porównaniu do poziomu 50 metrów (160 stóp) zarejestrowanego cztery lata temu, podał japoński nadawca publiczny NHK.

Burmistrz Daisuke Murakami podkreślił, że źródło pozostaje zrównoważone, ale urzędnicy wezwali hotele i ryokany do ograniczenia korzystania z prywatnych łaźni w pokojach w godzinach nocnych.

Prywatne onsens są szczególnie pożądane przez zagranicznych turystów, ponieważ wspólne onsens wymagają od odwiedzających kąpieli w pełni nago - co dla wielu obcokrajowców jest nieznanym lub krępującym zwyczajem.

Opłaty za wejście do wspólnych onsenów wynoszą zaledwie 3 dolary, ale wielu turystów woli zapłacić nawet kilkaset dolarów za prywatne doświadczenie w swoich hotelowych pokojach. Popyt oznacza konieczność pompowania większej ilości wody do prywatnych pomieszczeń, co wywiera presję na zasoby.

„Uznajemy, że Ureshino opiera się na turystyce, więc musimy dołożyć wszelkich starań, aby ją chronić. W tym celu nie zawahamy się podjąć niezbędnych środków” - powiedział.

Tradycyjne kąpiele są uznawane za mające korzyści zdrowotne - od łagodzenia stresu psychicznego i napięcia mięśniowego po poprawę kondycji skóry.

Ale nie każda nagrzana woda kwalifikuje się jako onsen. Japonia ma surowe przepisy regulujące jedną z najbardziej kultowych aktywności w kraju, powszechnie uważaną za skarb naturalny.

Woda onsenowa jest podgrzewana przez energię termiczną pod ziemią i musi mieć co najmniej 25 stopni Celsjusza (77 stopni Fahrenheita), gdy wypływa na powierzchnię, zgodnie z japońskim prawem dotyczącym onsenów, które określa również kilka rodzajów minerałów, które woda musi zawierać.

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię osiągnęła w zeszłym roku rekordowy poziom 36,8 miliona, według danych Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej. Wzrost turystyki wywarł presję na kilka popularnych obszarów onsenowych w całym kraju, od Ureshino na zachodzie po Niseko na północnej wyspie Hokkaido, powiedział badacz Akihiro Otsuka z Chuo Onsen Research Institute.

„Wzrost liczby turystów po pandemii Covid-19 doprowadził do rozbudowy hoteli, większych obiektów i zwiększonej liczby prywatnych łaźni w indywidualnych pokojach” - powiedział Otsuka.

W Niseko poziom wody spadł o 15 metrów (49 stóp) w ciągu ostatnich trzech lat, podały lokalne media.

Turystyka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na zasoby wodne w onsenowych miejscowościach, powiedział Otsuka, zauważając, że skorodowane rury i przestarzała infrastruktura pompowa przyczyniają się do niepotrzebnej utraty wody. „Wiele obszarów onsenowych boryka się z problemem starzejących się obiektów, które nie były odpowiednio utrzymywane” - powiedział.

Onseny, które obecnie nie borykają się z niedoborem wody, wciąż zmagają się z pierwszym objawem nadmiernej turystyki: przepełnieniem.

Ginzan Onsen, położony w regionie Yamagata, około 420 kilometrów na północ od Tokio, wprowadził ograniczenia wstępu dla jednodniowych turystów w szczycie zimowego sezonu, aby zminimalizować ich wpływ na lokalnych mieszkańców.

Dział: Turystycznie

Autor:
Chris Lau, Mai Takiguchi, Minori Konishi | Tłumaczenie: Zuzanna Ligus — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/03/26/travel/japan-hot-springs-run-low-overtourism-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE