2022-10-04 10:13:22 JPM redakcja1 K

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Europie. Oto jak uniknąć tłumów.

W 2019 roku, więcej niż 3 miliony turystów napłynęło do legendarnego miasta otoczonego murami wzdłuż wybrzeża Dalmacji w Chorwacji, a lokalne władze spodziewają się że liczba ponownie osiągnie punkt w ciągu najbliższych lat, gdy turystyka odbuduje się po Covid 19.

Takie przed pandemiczne tłumy i ich wpływ na historyczne miasto, wprawiły że UNESCO w pewnym momencie zagroziło unieważnieniem statusu światowego dziedzictwa Dubrownika.

Wzrost liczby odwiedzających był w dużej mierze spowodowany uruchomieniem nowego terminalu statków wycieczkowych, który obsługiwał 5 statków w jednym momencie i wyładowywał nawet 10 000 pasażerów dziennie, a także rozbudowanego międzynarodowego lotniska które mogło przewozić pasażerów na łodzie i z powrotem.

Kiedy nadszedł światowy hit telewizyjny, który zwabił zupełnie nowy rodzaj turystów.

,,Przed Grą o Tron, wiele osób których oprowadzałem interesowało się sztuką i architekturą’’- mówi weteran Dubrownika, przewodnik Ivan Vukovic. ,,Ale potem coraz więcej ludzi chciało po prostu zrobić sobie selfie w miejscach, w których było show’’ – tak jak Pile Gate i Fort Lovrijenac.

Autor:
Martyna Wilczek

Żródło:
https://edition.cnn.com/travel/article/croatia-dalmatian-coast/index.html

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.