Krajobrazy postapokalipsy. Pokazujemy jedno z najbardziej niezwykłych miast na planecie, gdzie połowa mieszkańców mieszka pod ziemią
Czasami pragnienie zarobienia pieniędzy prowadziło ludzi do takich miejsc na ziemi, gdzie przetrwanie jest bardzo trudne. Jednym z takich miejsc są okolice miasteczka Coober Pedy na południu Australii.
Wejście do podziemnej restauracji w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: tripadvisor.com
Jest znane jako światowa stolica opali – tutaj skupia się około 30% światowych zasobów tych cennych kamieni. W ciągu dnia ziemia w tej okolicy nagrzewa się pod słońcem, a temperatura na powierzchni sięga 40°C, a nocą gwałtownie spada do 20°C, często występują także burze piaskowe. Pierwsi osadnicy zrozumieli, że ze względu na niekorzystne warunki pogodowe można żyć pod ziemią – w specjalnie wykutych pomieszczeniach. Często można dostać się do kopalń bezpośrednio z takich domów. Nazwa samego miasta pochodzi od terminu używanego przez Aborygenów, który oznacza „biały człowiek w norze”. Spójrz na osadę, w której połowa mieszkańców mieszka w wykutych w piaskowcu jaskiniach.
Znak drogowy „Witamy w Coober Pedy” z maszyną do przesiewania piasku, która pracowała w kopalni opalu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
Ogólny widok na miasto Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: Reuters
Wejście do podziemnego budynku w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
Budynek mieszkalny w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
W 2021 roku populacja miasta wynosiła 1566 osób, z których około połowa mieszka w podziemnych domach. Temperatura w takim „mieszkaniu” utrzymuje się na poziomie około 22°C przez cały rok, a komfort mieszkalny nie odbiega znacząco od tradycyjnych „naziemnych” domów – jest tam woda, prąd, kanalizacja, sypialnie, salon, kuchnie, łazienki. Jedynie okna są ograniczone do dwóch – w przeciwnym razie latem jest zbyt gorąco.
Istnieją dwa rodzaje obróbki ścian takich domów. Pierwszy to naturalny: po wykopaniu pomieszczeń powierzchnię pokrywa się roztworem kleju, aby uniknąć pylenia. W ten sposób zachowuje się naturalny kolor i faktura. Drugi to nowoczesny sposób, gdy pomieszczenie po prostu obija się płytami gipsowymi. Wtedy po wykończeniu wnętrza staje się ono zupełnie nierozróżnialne od zwykłego mieszkania, a jedynie niewielka liczba okien lub ich całkowity brak ujawnia, że jest to mieszkanie podziemne.
Obecnie w mieście zakazano wiercenia nowych kopalń, a połowa jego mieszkańców zamieszkuje w zwykłych domach ze wszystkimi udogodnieniami.
Hol podziemnego hotelu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: tripadvisor.com
Pokój w hotelu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: cooberpedy.com
Wejście do podziemnego domu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
W ciągu roku na terenie miasta spada zaledwie około 150 mm opadów. W Coober Pedy nie ma zupełnie wody, ilekroć próbowano tu wiercić studnie. To jedna z najsuchszych części Australii. Początkowo woda była bardzo droga, ponieważ była transportowana przez wiele kilometrów za pomocą zwierząt pociągowych – głównie wielbłądów. Teraz pochodzi z odwiertu artezyjskiego oddalonego o 25 kilometrów od miasta i pozostaje relatywnie droga.
Podziemny sklep jubilerski w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: wikipedia.com
Od lat 80. Coober Pedy odwiedza tysiące turystów rocznie. Starają się spędzić przynajmniej jedną noc pod ziemią. Tutaj można znaleźć apartamenty na każdy budżet: od hosteli po czterogwiazdkowe hotele. Miasto stara się rozwijać biznes turystyczny, działają tu podziemne restauracje i bary, organizowane są wycieczki do kopalń opali, a także pracownia jubilerska i sklep z biżuterią.
Podziemna restauracja w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: tripadvisor.com
Wejście do podziemnego domu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
Ogólny widok na miasto Coober Pedy w Australii. Na pierwszym planie pozostałości statku kosmicznego z filmu „Czarna dziura”. Zdjęcie: stock.adobe.com
W Coober Pedy znajduje się wspaniały krajobraz postapokaliptyczny, który stał się planem wielu fantastycznych filmów: „Czarna dziura”, „Szalony Max 3”, „Przygody Priscilli, królowej pustyni”, “Czerwona planeta”. Na głównej ulicy znajdują się pozostałości statku kosmicznego z filmu „Czarna dziura”
Serbski Ortodoksyjny podziemny kościół w Coober Pedy, Australia. Zdjęcie: Reuters
Ołtarz serbskiego podziemnego kościoła prawosławnego w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
Kopalnia opali w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: Reuters
Stara kopalnia opali w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: cooberpedy.com
Tablica pamiątkowa w postaci przesiewacza piasku, który pracował w kopalni opalu w Coober Pedy w Australii. Zdjęcie: stock.adobe.com
Dział: Warto Zobaczyć
Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski