Letnie wakacje: zapomnij o Morzu Śródziemnym, idealną alternatywę znaleźliśmy... w Polsce
Na północy kraju, nad Bałtykiem, znajdują się kilometry piaszczystych plaż i luksusowe kurorty nadmorskie, gdzie temperatury są znośne, co stanowi dobrą alternatywę dla śródziemnomorskich ośrodków.
Zdjęcie: msnobody - stock.adobe.com
To jeszcze mało znany obszar. Jest, na samym północy kraju. W tym regionie graniczącym z Bałtykiem, morzem, które nanosi bursztyn na piasek. Polska? Głównie znamy jej duże miasta, Kraków, Warszawę. A także, górski region na południu, Tatry, w Karpatach. Ten kraj w Europie Środkowej ma inną, mniej znaną stronę: to kraj plaż. Znajdują się one wszystkie na Pomorzu, w pięknym regionie przybrzeżnym, 770 kilometrów wybrzeża między Niemcami a Kaliningradem. Z jej piaszczystymi plażami i uzdrowiskami Polska jest prawdziwym nadmorskim celem podróży.
Plaże z drobnym piaskiem
Na Mierzei Wiślanej są białe, wyglądają jak śnieg. Na wyspie Wolin rozciągają się u stóp klifów. Polska, z 770 kilometrami wybrzeża, obfituje w plaże. Znane z tego, że są czyste i szerokie, wszystkie wychodzą na Morze Bałtyckie, naprzeciwko Szwecji. Ich wody? Płytkie, co pozwala na bezpieczne pływanie. Pod względem usług nie ustępują plażom Morza Śródziemnego: ratownik, wypożyczalnia parawanów, parasoli, szatnie, prysznice. Na północ od Słupska, dwie godziny od Gdańska, znajdują się dwie plaże w Ustce: z jednej strony rozciąga się piaszczysta plaża dla sportowców, z boiskiem do siatkówki plażowej, placem zabaw dla dzieci i sportami wodnymi. Z drugiej strony panuje relaksacyjna atmosfera, jest mniej ludzi i mniej atrakcji. W Łebie, 100 kilometrów od Gdańska, można poczuć się jak na południu - piasek jest biały, a plaża otoczona jest sosnowym lasem. Szukasz spokoju? Wybierz krańce plaży. Chcesz rozrywki? Rozłóż ręcznik od strony miasta, tam są bary i restauracje.
Znośna temperatura
Polska ma dwa klimaty: oceaniczny i kontynentalny. Na Pomorzu klimat jest raczej kontynentalny, zimy są mroźne, a lata ciepłe, ale przyjemne. W lipcu i sierpniu temperatury mogą dochodzić do 25, a nawet 30 stopni, ale średnia wynosi raczej około 22 stopni. Bałtyk pozostaje chłodny, między 17 a 21 stopni.
Sopot, gwiazda kurortów nadmorskich
Z jednej strony zalesione wzgórza. Z drugiej strony morze i Zatoka Gdańska, otoczona półwyspem. Jego położenie nad Bałtykiem czyni go popularnym celem podróży: woda jest tam cieplejsza niż gdzie indziej. Do XIX wieku Sopot był wioską rybacką. W 1823 roku Jean Georg Haffner, były lekarz w wielkiej armii napoleońskiej, zbudował sanatorium: to początek historii uzdrowiskowej miasta. Kilka dekad później linia kolejowa połączyła go z Gdańskiem, arystokraci z całej Polski przybywali tam na wypoczynek. Budowano hotele, zakłady uzdrowiskowe, kasyno, operę.Dziś Sopot jest najsłynniejszym kurortem w kraju i głównym ośrodkiem balneoterapii. Miasto oferuje kilka hoteli 5- i 4-gwiazdkowych. Przyjeżdża się tu na kuracje uzdrowiskowe, aby skorzystać z pięciu spa w mieście. Koniecznie trzeba zatrzymać się w Grand Hotelu, najbardziej prestiżowym budynku Sopotu: w stylu neobarokowym, stoi nad brzegiem plaży niczym pałac. Wreszcie, znajduje się tu słynne molo drewniane, jedno z najdłuższych w Europie, o długości 512 metrów. Obok, plaża o długości 4,5 kilometra, bary, kawiarnie, restauracje i marina z jachtami.
Hel, miejsce obowiązkowe
To półwysep w kształcie półksiężyca, pas piasku otoczony wodą. Hel leży na samym końcu półwyspu: widać stamtąd całą zatokę Gdańską, widok jest imponujący. Aby tam dotrzeć, trzeba pokonać cały półwysep: 34 kilometry, gdzie można zatrzymać się w dowolnym miejscu: po stronie południowej zatoka Gdańska, po stronie północnej Bałtyk. Przejeżdża się przez typowe wsie, takie jak Jurata, Jastarnia, Chałupy. Można podziwiać florę, poskręcane przez wiatr sosny, turzycę piaskową, osty wydmowe. Na Helu znajduje się także stacja hodowli fok szarych, które można zobaczyć z plaży. W porcie można kupić świeżo złowione ryby i owoce morza. Warto odwiedzić ceglany latarnię morską o wysokości 42 metrów. Plaże rozciągają się po obu stronach półwyspu. Po stronie zatoki Puckiej dostępne są liczne sporty wodne: windsurfing i kitesurfing.
Na wyspie Wolin, Międzyzdroje, „polskie Cannes”
Z swoimi 169 kilometrami długości, to największa wyspa Polski. Ale także jedna z najpiękniejszych: jej klify osiągają prawie 100 metrów wysokości. Znajduje się tam kilka jezior i chronione rośliny. Ponad 200 gatunków ptaków znajduje tam schronienie: bielik, batalion i łabędź niemy. Na skrajnym północnym zachodzie kraju, blisko granicy niemieckiej, wyspa Wolin jest znana jako oaza spokoju i natury. To również popularne miejsce ze względu na swoje kurorty nadmorskie: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka. Międzyzdroje jest znane z Europejskiego Festiwalu Gwiazd. Każdego roku w lipcu odbywają się tam projekcje filmowe i przedstawienia teatralne. Do miasta przyjeżdżają znani polscy aktorzy i reżyserzy. Zwyczaj nakazuje, aby zostawiali swoje odciski dłoni lub stóp na promenadzie wzdłuż plaży (Aleja Gwiazd). Ta aleja stała się główną atrakcją turystyczną miasta, podobnie jak Croisette w Cannes. Stąd pochodzi przydomek „polskie Cannes”. Plaża znajduje się tuż obok, z drugiej strony można tu odpocząć, opalać się, pokazać się, trochę popisywać.
Dział: Warto Zobaczyć
Autor:
Thibault Petit | Tłumaczenie: Joanna Kaczmarek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/