Nagość, seks i brak szacunku: Bali chce powstrzymać złe zachowanie turystów
Skandaliczne wybryki turystów skłoniły rząd prowincji do uchwalenia nowych przepisów dotyczących kilku świętych miejsc.
Regularne nieprzyzwoite akty turystów na Bali skłoniły do zaproponowania nowych zasad dla odwiedzających, w tym zakazu wspinania się na góry, które są uważane za święte i są domem dla hinduskich bóstw. Gubernator Bali Wayan Koster niedawno wysłał lokalnym urzędnikom kilkanaście zasad mających na celu zaradzenie wieloletnim niewłaściwym zachowaniem turystów na tej indonezyjskiej wyspie.
Zgodnie z jego planem turyści przybywający na Bali otrzymają dokument doradzający im, aby ubierali się skromnie w świątyniach i unikali dotykania świętych drzew, przeklinania w miejscach publicznych, skalpowania budynków religijnych lub zakłócania balijskich ceremonii. Być może najbardziej wpływową propozycją byłby jednak zakaz wędrówek górskich. Ta popularna aktywność turystyczna jest promowana przez wiele balijskich firm, które prowadzą wycieczki na majestatyczne szczyty i wulkany.
Propozycja gubernatora pojawiła się wkrótce po tym, jak Niemka weszła nago do balijskiej świątyni, a Rosjanka pozowała nago na świętym drzewie banyan. Tymczasem w marcu rosyjski bloger, który obnażył swój tyłek na wulkanie, stał się jedną z ponad stu osób deportowanych z Bali tylko w tym roku.
Chociaż Bali jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc w Azji, pełnym kurortów, barów i atrakcji skierowanych do obcokrajowców, jest to również wyspa głęboko zakorzeniona w starożytnych wierzeniach religijnych. Na Bali znajduje się wiele miejsc uważanych za święte w kulturze hinduistycznej.
„W hinduizmie góry są miejscem, w którym żyją bogowie, w szczególności Himalaje są związane z określonymi bóstwami” – mówi Adrian Vickers, profesor studiów Azji Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Sydney. „Tak więc wysokie góry i wulkany Bali, Jawy i Lombok są uważane za wersje tych gór z Indii. Do tego dochodzi powiązanie [na Bali] wysokich miejsc z przodkami”.
Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ich działania mogą wpłynąć na Bali, mówi I Nengah Subadra, profesor turystyki na Uniwersytecie Triatma Mulya na Bali. Zbyt swobodny ubiór, zbyt głośne rozmowy lub dotykanie kogoś zbyt intymnie w świętych miejscach zakłóca delikatną równowagę duchową wyspy.
Takie zachowanie nie tylko obraża miejscowych, ale także niepokoi hinduskich bogów Bali. Aby uspokoić te bóstwa i przywrócić kosmiczną harmonię, Balijczycy wykonują starożytne rytuały w tych zakłóconych miejscach, oczyszczając je z negatywnej energii.
I Nengah Subadra mówi, że frustracja z powodu niewłaściwego zachowania turystów rośnie na Bali od ponad dekady, przytaczając incydent z 2013 roku, w którym estońska para uprawiała seks w świątyni. Mówi on jednak, że planowane przepisy dotyczące turystów spotkają się z mieszanym przyjęciem ze strony mieszkańców. „Niektórzy Balijczycy, którzy są bardzo pro-kulturowi, będą szczęśliwi” – mówi. „Ale ci, którzy pracują w turystyce, mogą być niezadowoleni, ponieważ wpłynie to na firmy, które organizują piesze wycieczki w góry”.
Kadek Krishna Adidharma jest jedną z takich osób. Dyrektor firmy Bali Eco Trekking, która prowadzi wycieczki górskie od 24 lat, mówi, że gubernator Bali nie ma prawa zabraniać turystom odwiedzania szczytów. „To, czy góra lub wulkan są otwarte dla turystyki, jest kwestią władz lokalnych, a nie prowincjonalnych” – mówi.
„Nie widzieliśmy żadnych zmian w terenie od czasu arbitralnej zasady ustanowionej przez gubernatora. Ponieważ rok 2024 jest rokiem wyborczym, niektórzy postrzegają to również jako próbę gubernatora, aby zademonstrować swoją władzę i zrobić coś z niewłaściwym zachowaniem niektórych turystów”.
Chociaż nie jest jeszcze jasne, kiedy proponowane przez Bali zasady turystyczne będą egzekwowane, podróżni mogą okazywać szacunek podczas odwiedzania gór i świątyń, ubierając się konserwatywnie i przestrzegając lokalnych zwyczajów.
Dział: Turystycznie
Autor:
Ronan O’Connell | Tłumaczenie: Wojciech Rzeszut
Źródło:
https://www.nationalgeographic.com/travel/article/new-bali-tourist-laws