2024-05-29 12:50:50 JPM redakcja1 K

Najlepsze kraje na świecie dla turystów według Światowego Forum Ekonomicznego

Stany Zjednoczone właśnie zdobyły znaczące wyróżnienie, mianowicie zostały uznane za najlepszy kraj na świecie dla turystów w 2024 roku przez WEF (Światowe Forum Ekonomiczne).

Capitol Reef National Park, USA. Fot. Img Via: summitpost.org

Rankingi WEF są tworzone na podstawie szerokiego zakresu kryteriów, w tym infrastruktury, zasobów naturalnych, zrównoważonego rozwoju, i dostępności siły roboczej. Jako że twórcą rankingu jest Światowe Forum Ekonomiczne, nie można zapomnieć o roli cen.

Warto również pamiętać, że dane WEF koncentrują się nie tylko na perspektywie zwykłego turysty, ale też: branży hoteli, lotnisk, atrakcji turystycznych, linii lotniczych itp. – a nie tylko na tym, jak wygląda bycie podróżnikiem na miejscu.

Europa w czołówce

Sześć z dziesięciu najlepszych krajów na liście tegorocznego rankingu znajduje się w Europie, z Hiszpanią na pierwszym miejscu. Raport nazywa nasz kontynent „prężnym miejscem docelowym, które posiada solidne wewnątrzregionalne przepływy turystyczne” i ocenia go wysoko za rozbudowany system kolei. Co więcej, Europa uzyskała wysoką ilość punktów za dużą liczbę krajów z dobrą sytuacją ekonomiczną, mocną pozycją euro i funta oraz wysokie prawdopodobieństwo, że Europejczycy będą więcej podróżować, oraz że wykażą większą skłonność do częstszego podróżowania, co logicznie oznacza wzrost ilości klientów.

Nie jest niespodzianką, że Francja uzyskała wysokie oceny, zajmując czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji. Kraj ten wie, że oczy całego świata zwrócone są w jego stronę przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w tym roku.

Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę jest „moc” paszportów europejskich. Każdego roku indeks Henleya klasyfikuje najbardziej wpływowe paszporty na świecie, a ich dane zostały uwzględnione w raporcie WEF. W 2024 roku sześć krajów zajmuję pierwsze miejsce w rankingu – Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Singapur i Hiszpania. Pięć z tych krajów znajduje się w pierwszej dziesiątce WEF, z Singapurem na przyzwoitym 13 miejscu. 

Hiszpania była najwyżej ocenianym krajem europejskim na liście WEF. Fot. Leonovo/iStock Editorial/Getty Images

 

Sytuacja w Azji

„W 2024 roku wzrost globalnej turystyki ma być zwiększany przez ciągle niezaspokojony popyt na głównych rynkach azjatyckich po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu, które trwały dłużej niż w innych miejscach”, mówi raport.

To z pewnością jest prawdą w przypadku Japonii, która zajmuje trzecie miejsce w tym roku i odnotowuje boom turystyczny ponownego otwarcia po pandemii. Ponad trzy miliony zagranicznych turystów odwiedziło Japonię zarówno w marcu, jak i w kwietniu 2024 roku, przy czym oczekuje się, że więcej turystów odwiedzi Japonię podczas nadchodzących letnich wakacji.

Tymczasem Chiny, które zajęły ósme miejsce w ostatnich miesiącach, podjęły działania mające na celu ułatwienie turystom wizyty w swoim kraju. W marcu zniosły wymogi wizowe dla mieszkańców kilku krajów europejskich, w tym Irlandii, Szwajcarii i Holandii.

Amerykanom jest łatwiej niż kiedykolwiek odwiedzić Chiny, ponieważ nie muszą już przedstawiać planu podróży, ani dowodu rezerwacji hotelu, aby uzyskać wizę podróżną.

Przedstawiony na zdjęciu Szanghaj jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chinach. Fot. Yongyuan Dai/E+/Getty Images

Urok Stanów Zjednoczonych

Podczas gdy USA jest jedynym krajem z Ameryki Północnej w pierwszej dziesiątce, sąsiadująca Kanada zajmuje dopiero 11 miejsce nie mieszcząc się w tejże dziesiątce.

Według WEF, USA to „dojrzały” rynek turystyczny, co oznacza, że już ma infrastrukturę, taką jak połączenia lotnicze między miastami oraz wsparcie na miejscu, przewodnicy turystyczni, wynajem samochodów, pokoje hotelowe i mapy, gotową do przyjęcia odwiedzających.

Rozmiar USA naprawdę pomaga im się wyróżnić na tle innych krajów. Istnieje tam duża różnorodność ofert dla podróżnych, takich jak parki narodowe, duże miasta i piękne plaże.

Wśród pochwał jest jednak jeden potencjalny mankament. Raport mówi, że istnieje prawdopodobieństwo, że USA doświadczą niedoboru siły roboczej w sektorze turystycznym. Podobnie jak w wielu miejscach na świecie, pandemia odegrała dużą rolę w skłonieniu ludzi do opuszczenia branży hotelarskiej na rzecz pracy w innych sektorach.

Australia jest chwalona za szeroką gamę ofert turystycznych, takich jak słynna na całym świecie plaża Bondim, która jest ukazana na zdjęciu. Fot. JulieanneBirch/iStock Unreleased/Getty Images

Dobre dla turystyki w stosunku do nadmiaru turystów

Wydaje się niemożliwe spojrzenie na listę najpopularniejszych krajów dla turystów, nie zauważając, że w niektórych miejscach nadmiar turystów może być problemem. Stany Zjednoczone (na pierwszym miejscu) i Chiny mają przewagę wynikającą z ich wielkości, czyli dużej ilości przestrzeni, co pomaga rozłożyć napływ odwiedzających.

Jednak nie każdy kraj w pierwszej dziesiątce ma tyle szczęścia. W drugiej na liście Hiszpanii, Barcelona zagłosowała za utrzymaniem statków wycieczkowych z dala od centrum miasta. Co więcej, obywatele Wysp Kanaryjskich wyszli na ulice, aby protestować, a nawet grozili strajkiem głodowym, aby pokazać swój sprzeciw przeciwko nadmiarowi turystów.

Włochy, na dziewiątym miejscu, również mają trudności z równoważeniem swojego rozwijającego się rynku turystycznego w stosunku do potrzeb lokalnych społeczności.

Wenecja zaczęła pobierać „podatek turystyczny” w zeszłym miesiącu, a w północnym regionie Bolzano, na obszarze, którego znajduje się Południowy Tyrol ograniczono maksymalną liczbę hoteli, umożliwiając otwarcie nowego hotelu tylko wtedy, gdy inny zostanie zamknięty.

 

Dział: Turystycznie

Autor:
Lilit Marcus | Tłumaczenie: Jerzy Sowiński

Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/world-best-tourism-countries-world-economic-forum-2024/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.