Najpiękniejsze miejsca w Polsce
CNN — Rozciągająca się od bursztynowych plaż Morza Bałtyckiego po zapierające dech w piersiach szczyty Tatr, Polska jest równie przestronna, co piękna. Naród środkowoeuropejski ma imponujący wybór fantastycznych miejsc, które każdy podróżnik z przyjemnością odkryje.
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna
Dzięki bogatej historii, gościnnym postawom narodowym, niesamowicie pysznej lokalnej kuchni, Polska jest miejscem gotowym do eksploracji.
Oto 11 najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Polsce podczas podróży .
Kraków
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Bazylika Mariacka oferuje imponujące widoki na Kraków.
Dawna polska stolica królewska jest jednym z najbardziej tętniących życiem miast w Europie i oferuje multum atrakcji i rozrywek.
Hipnotyzująca Starówka Krakowa zawsze robi wrażenie – labirynt wąskich średniowiecznych uliczek, kalejdoskop przytulnych kawiarni i bombastycznego życia nocnego, a także wspaniała architektura Bazyliki Mariackiej, której wieże oferują spektakularne widoki.
W mieście znajduje się jeden z najbardziej imponujących zabytków Polski: Zamek Królewski na Wawelu.
Warto odwiedzić dziedziniec Wawelu inspirowany włoskim renesansem dziedziniec Wawelu, ale jest też katedra z kryptą, która jest miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych i rewolucjonistów.
Wszystko to, wraz z oryginalnym obrazem Leonarda da Vinci – urocza „Dama z gronostajem”, która ma uśmiech równie urzekający jak „Mona Lisa”.
Na dodatek: Wizyta w Krakowie nie może odbyć się bez wycieczki do wspaniałej Kopalni Soli w Wieliczce, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Położona w małym mieście Wieliczka, na południowo-wschodnich obrzeżach Krakowa, kopalnia ta jest wyjątkowym cudem inżynierii, po części hołdem dla ludzi, którzy wyrzeźbili jej rozległe jaskinie, a po części dziełem sztuki.
W kopalni znajduje się spektakularna podziemna kaplica św. Kingi oraz liczne posągi w całości wykonane z soli kamiennej, a także ekscytujący labirynt korytarzy i jezioro.
Kopalnia Soli w Wieliczce, Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka, Polska; +48 12 278 73 02
Warto również zajrzeć do krakowskiego Collegium Maius (lub "wielkiego kolegium" z łaciny), najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiada uroczy XIV-wieczny dziedziniec i wspaniałe średniowieczne sale uniwersyteckie.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jagiellońska 15, 31-010 Kraków, Polska; +48 12 663 13 07
Gdańsk
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Niekończące się rzędy kolorowych domów to atrakcja gdańskiej starówki.
Spacer po gdańskim Starym Mieście wywołuje poczucie wejścia do bajkowego piernikowego miasta. Znajdują się tu niekończące się rzędy kolorowych domów i liczne średniowieczne kościoły, bramy miejskie i wieże. Niemniej jednak Gdańsk to znacznie więcej.
Historia tego miasta jest pełna mrocznych rozdziałów, które w czasie II wojny światowej zostały zamienione w gruzy. Ale także duma. Po wojnie powstało z popiołów, a wiele starych budynków zostało w pełni odrestaurowanych. Później stał się miejscem narodzin Solidarności, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce w latach 80.
Dziś jest to nowoczesne miasto portowe, które śmiało patrzy w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości. Główną atrakcją Gdańska jest Muzeum II Wojny Światowej. Ma ultranowoczesną, pochyloną konstrukcje, która symbolizuje drogę z „wojennego piekła” do świetlanej, nowoczesnej przyszłości, rzuca światło na losy Gdańska i Polski podczas II wojny światowej.
Muzeum II Wojny Światowej, Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk, Polska; +48 58 760 09 60
Na dodatek: Wzdłuż wybrzeża od Gdańska znajduje się Sopot, najsłynniejszy nadmorski kurort w Polsce. Można tu podziwiać wspaniałe panoramy Morza Bałtyckiego, szczególnie na Sopockim Molo, najdłuższym drewnianym molo w Europie.
Łódź
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Łódź została zrewitalizowana i stała się kwitnącym miejscem kultury alternatywnej.
Łódź została zrewitalizowana i stała się kwitnącym wcieleniem kultury alternatywnej. Polskiej Organizacji Turystycznej.
Post-socjalistyczne miasto przemysłowe Łódź jest mało spodziewanym kandydatem do listy najbardziej malowniczych miejsc w Polsce.
Znajduje się tu dzięki dynamicznemu procesowi rewitalizacji, który przekształcił ją w kwitnące centrum alternatywnej kultury, biznesu i finansów.
Olbrzymie fabryki bawełny, które trafiają do łódzkiego krajobrazu, szybko przekształcają się w galerie, domy kultury, muzea, sale kongresowe i lofty.
Jeszcze za nim to się zaczeło Łódź posiadała jeden z najbardziej imponujących rdzeni architektonicznych Polski, dzięki spektakularnym kamienicom zbudowanym przez bogatych przemysłowców z przeszłości.
Wśród innych fajnych cech znajdują się liczne, przyciągające wzrok murale, które można znaleźć w centrum miasta. To miasto jest zdecydowanie jednym z najbardziej niedocenionych miejsc zarówno w Polsce, jak i w Europie.
Aby zrozumieć, dlaczego Łódź nazywana jest stolicą kultury alternatywnej Polski, warto odwiedzić kreatywny i handlowy kompleks dawnej pędzalni bawełny - OFF Piotrkowska.
Ten kompleks galerii, restauracji, showroomów, sklepów koncepcyjnych i kawiarni może być obecnie najfajniejszą dzielnicą w kraju – jeśli nie na całym kontynencie.
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź, Polska; +48 42 272 30 72
Na dodatek: Imponujące wnętrza Pałacu Rodziny Poznianskich, w którym mieści się Muzeum Miasta, robi imponujące wrażenie. A tuż obok znajduje się kompleks Manufaktury – żywa ilustracja udanego procesu rewitalizacji.
Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15, 90-001 Łódź, Polska
Wrocław
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce.
Trudno przestać podziwiać niewiarygodną kolorystykę wrocławskiego gotyckiego Rynku Starego Miasta.
Czwarte co do wielkości miasto w kraju, stolica Dolnego Śląska, szczyci się bogatą historią, przyjaznymi klimatami, niekończącymi się możliwościami odkrywania – i uroczymi małymi krasnalami, które zamieszkują ulice, bramy, place i wejścia do sklepów. Najstarsza część miasta, Ostrów Tumski, jest warty odwiedzenia, nie tylko ze względu na widoki ze szczytu katedry św. Jana Chrzciciela. Aula Leopoldina, spektakularna dobrze zachowana barokowa aula tutejszego uniwersytetu, również powinna znaleźć się na listach obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.
Dolny Śląsk to fascynująca kraina zamków i pałaców. Ze względu na bajkowy styl niesamowity Zamek Czocha – obecnie hotel – plasuje się wysoko. Zwolennicy historii II wojny światowej z pewnością zainteresują się Zamekiem Książ, który podobno skrywa w podziemiach nazistowski złoty pociąg.
Na dodatek: Jednym z najbardziej zachwycających zabytków przyrodniczych w kraju jest naturalnie uformowane skalne miasto Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych na południowy zachód od Wrocławia.
Tutaj zwiedzający mogą zatracić się, wędrując po unikalnym labiryncie gigantycznych skał i głazów, które przypominają scenę z filmu fantasy.
Toruń
Zdjęcie:. Polska Organizacja Turystyczna. Chroniony przez UNESCO Toruń to miejsce narodzin Mikołaja Kopernika.
Natychmiast rozpoznawalny dzięki gotyckiej architekturze z czerwonej cegły, Toruń jest perełką polskiej turystyki i jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju.
To wpisane na liste UNESCO miasto, które przetrwało II wojnę światową, posiada imponujące stare miasto, szczycące się mieszanką budynków barokowych, gotyckich i manierystycznych.
Jest to również miejsce narodzin Mikołaja Kopernika, astronoma, który zmienił myślenie naukowe w XV wieku, wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, powinno być uważane za centrum Wszechświata.
Toruń znany jest w Polsce jako stolica pierników. Nie sposób mówić o tym mieście nie wspominając o pieczonych piernikach z imbirem i cynamonem, które są jednym z ulubionych słodyczy w Polsce.
Aby dowiedzieć się więcej o historii produkcji pierników w Toruniu, odwiedź interaktywne Muzeum Piernika Toruńskiego w najstarszej fabryce pierników w Europie.
Muzeum Piernika Toruńskiego, Strumykowa 4, 87-100 Toruń, Polska; + 48 56 656 70 87
Po zjedzonych piernikach, można spalić kalorie, wspinając się na szczyt gotyckiego ratusza, aby podziwiać widoki na najstarszą część miasta. Więcej widoków znajduje się na przeciwległym brzegu Wisły.
Na dodatek: Największym kompleksem gotyckim w Polsce i jednym z największych zamków na świecie jest Malbork, okazała i tajemnicza twierdza krzyżacka, która leży o dzień drogi od Torunia.
To chronione przez UNESCO starożytne średniowieczne arcydzieło inżynierii imponuje swoją architektoniczną wielkością.
Zamek Malbork, Starościńska 1, 82-200 Malbork, Polska; +48 55 647 08 00
Tatry Wysokie
Zdjęcie:: Polska Organizacja Turystyczna. Wysokie Tatry to popularny ośrodek narciarski
W Polsce nie ma lepszego miejsca do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków niż Tatry Wysokie na granicy ze Słowacją.
Bramą do naturalnych rozkoszy Tatr jest niewielki kurort Zakopane, pełen zabytkowych drewnianych willi, mnóstwa sklepów i dostępu do wspaniałych tras narciarskich zimą oraz licznych szlaków turystycznych latem.
Naprawdę wspaniałą scenerię można docenić podczas wycieczki nad jezioro Morskie Oko – Instagramowy krajobraz, który rywalizuje z jeziorami Braies w Dolomitach i Hallstatt w austriackich Alpach.
W Tatrach można spróbować lokalnych przysmaków, takich jak oscypek (tradycyjny wędzony ser), zupę kapuśniak czy placek po zbójnicku.
Kolejka linowa do Kuźnic na obrzeżach Zakopanego oferuje wspaniałe widoki na Kasprowy Wierch. Ten szczyt góry to niezapomniana przygoda przyrodnicza, a także świetny sposób na bezproblemowe zwiedzanie Tatr Wysokich.
Dzięki przyjemnemu dla oka designowi i nieco współczesnemu podejściu do tradycyjnych potraw regionalnych, Góralska Tradycja jest jednym z najlepszych zakopiańskich miejsc, w których można skosztować lokalnej kuchni.
Góralska Tradycja, Krupówki 29, 34-500 Zakopane, Polska; +48 18 200 03 74
Zamek Moszna
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Zamek Moszna jest obecnie hotelem i restauracją
Ci, którzy szukają bajkowych pejzaży zamkowych w Polsce, nie zawiodą się na Zamku Moszna.
Eklektyczne arcydzieło zdobione niezliczonymi wieżami i iglicami, otoczone ogrodami i oranżeriami, ta piękna rezydencja jest zdecydowanie jednym z najbardziej uderzających budynków w Polsce.
Zamek Moszna został pierwotnie zbudowany przez Tiele-Wincklerów, bogatą rodzinę przemysłowców, którzy swoim bogatym gustem wpłynęli na jego wygląd.
Po II wojnie światowej w zamku mieściło się kilka placówek medycznych, zanim ostatecznie stał się potęgą turystyczną, z hotelem i restauracją. Spacer po fantastycznych wnętrzach zamku oferuje ekscytujące spojrzenie na styl życia arystokracji z przeszłości.
Opole, stolica otaczającego regionu o tej samej nazwie, ma malownicze stare miasto i piękną nadrzeczną panoramę zabytkowych domów, zwaną „Małą Wenecją”.
Na dodatek: Tuż pod Opolem znajduje się godne uwagi Muzeum Wsi Opolskiej, duża wystawa na świeżym powietrzu z malowniczymi starymi drewnianymi domami, wiatrakami i kościołem przeniesionym z regionalnej wsi.
Muzeum Wsi Opolskiej, Wrocławska 174, 45-835 Opole, Polska; +48 77 457 23 49
Białowieski Park Narodowy
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Żubry Białowieży są symbolem Polski.
Fascynujące i smutne jest odkrywanie miejsc, których opis zawiera słowa „ostatni, zachowany”.
Jednym z takich miejsc jest Białowieski Park Narodowy. Jest to chroniona przez UNESCO puszcza reprezentująca wyjątkowy europejski las pierwotny.
Mówiąc najprościej, jest to natura nienaruszona przez wieki ludzkiej egzystencji.
Wizyta w tej okolicy jest ekscytującym doświadczeniem, krokiem wstecz do świata, który już nie istnieje.
Jedną z głównych atrakcji jest szansa dostrzeżenia żubra, gigantycznego zwierzęcia, które jest postrzegane jako symbol Polski.
Las można zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika, a wycieczki zaczynają się na obrzeżach wsi Białowieża.
Podczas pobytu w Białowieskim Parku Narodowym koniecznie trzeba zobaczyć Rezerwat Pokazowy Żubrów, wyjątkowe półnaturalne zoo, w którym można zobaczyć legendarne żubry, a także inne zwierzęta, takie jak dziki, wilki i jelenie, które zamieszkują okoliczne lasy.
Na dodatek: Szczycąca się jednym z najstarszych meczetów w Polsce, mała wioska Kuszyniany jest również wyjątkowym miejscem do odwiedzenia.
Położona na granicy z Białorusią, jest domem dla mieszkających tu od wieków Tatarów Lipków. Lokalna Tatarska Jurta może być jedynym miejscem w Polsce, gdzie można spróbować autentycznej kuchni tatarskiej.
Kazimierz Dolny
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Kazimierz Dolny był ulubieńcem polskiej bohemy.
Gdyby był konkurs na wybór najbardziej malowniczego polskiego miasteczka, Kazimierz Dolny z pewnością byłby faworytem do wygranej.
To miasto nad Wisłą to wszystko, czego można się spodziewać po relaksującym wypoczynku na wsi.
Posiada piękny Rynek z dobrze zachowanymi zabytkowymi domami w tutejszym stylu renesansowo-barokowym.
Na szczycie wzgórza nad miastem znajdują się starożytne ruiny zamku, z których roztaczają się również najlepsze widoki na okoliczne krajobrazy.
Kazimierz Dolny, od dawna znany jako ulubione miejsce wypoczynku wśród cyganerii polskiego społeczeństwa, wciąż oczarowuje każdego, kto przyjeżdża tu na odpoczynek.
Aby wzbogacić doświadczenie, warto skosztować lokalnego pieczonego przysmaku w kształcie pawia (kogut kazimierski).
Zamość chroniony przez UNESCO, niedaleko granicy z Ukrainą, jest wspaniałym przykładem renesansowej koncepcji „idealnego miasta”.
Centralnym punktem miasta jest imponujący Wielki Rynek ozdobiony kolorowymi domami oraz okazały ratusz.
Na dodatek: niegdyś nazywany „żydowskim Oksfordem” za posiadanie jednej z największych szkół talmudycznych w Europie, dziś Lublin jest tętniącym życiem polskim miastem średniej wielkości, słynącym z pięknego Starego Miasta, wspaniałego neogotyckiego zamku i wyrazistego lubelskiego renesansowego stylu architektonicznego.
Poznań
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. Poznań jest jednym z najstarszych miast w Polsce.
Znany w Polsce jako centrum turystyki biznesowej, Poznań to znacznie więcej.
Jedno z najstarszych miast w Polsce, często znajduje się na szczycie tabeli najlepszych standardów życia w kraju.
Najbardziej fotogenicznym punktem jest barwny Rynek z rzędami malowanych domów mieszczańskich i imponującym renesansowym ratuszem, który w swej wielkości rywalizuje z wrocławskim.
Podobnie jak Wrocław, Poznań ma własną Wyspę Katedralną zdominowaną przez okazałą Katedrę św. Piotra i Pawła. Miasto posiada również duży wybór architektury secesyjnej skupionej wokół modnej dzielnicy Jeżyce.
Na dodatek: Poznań jest jednym z liderów polskiej sceny foodtruckowej, oferującym zarówno ilość, jak i jakość. Burger stop Food Patrol należy do najlepszych.
Dzięki najwyższej klasy propozycji napojów kofeinowych, przytulnej atmosferze i fajnemu wzornictwu Stragan jest najlepszą kawiarnią w Poznaniu.
Food Patrol, Piekary 1, 61-823 Poznań, Polska; +48 882 736 437
Stragan, Ratajczaka 31, 60-101 Poznań, Polska; +48 789 233 965
Warszawa
Zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna. W warszawskiej panoramie dominuje Pałac Nauki i Kultury.
II wojna światowa prawie całkowicie zniszczyła Warszawę, ale to miasto powstało jak prawdziwy feniks z ruin, by stać się jedną z najciekawszych i najszybciej rozwijających się metropolii Europy.
Trudno uwierzyć, że malownicze ulice i piękne budynki chronionego przez UNESCO Starego Miasta to drobiazgowe dzieło remontujących.
Warszawa jest inspirująca i tętniąca życiem, łącząc szalony rytm największego centrum biznesowego Europy Środkowej z przytulnością i przyjazną postawą mieszkańców.
Ma również dynamiczną scenę kulinarną, szczyci się jedną z najfajniejszych restauracji wegetariańskich w Europie, a także szeroką gamą ulicznych lokali gastronomicznych.
Na dodatek: Niezrównane widoki ze szczytu gigantycznego stalinowskiego Pałacu Nauki i Kultury są warte wspinaczki - nie tylko dlatego, że, jak uwielbiają mawiać miejscowi, jest to jedyne miejsce w mieście, z którego nie widać samego pałacu.
Pałac Nauki i Kultury, plac Defilad 1, 00-901 Warszawa, Polska; + 48 22 656 76 00
Z przedwojennej Warszawy roztacza się widok na elegancki wilanowski pałac, który niegdyś był najpiękniejszym klejnotem architektonicznym polskich monarchów. Piękne symetryczne ogrody, ozdobione fontannami i rzeźbami z przeszłości, to miejsce relaksu.
Pałac Wilanów, Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa, Polska; +48 22 54 42 700
Dział: Polska
Autor:
Pavlo Fedykovych, CNN | Tłumaczenie: Karolina Klebba
Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/article/poland-beautiful-places/index.html