Nepalski nastolatek okrzyknięty bohaterem po zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników na świecie
Wiwatujące tłumy okrzyknęły 18-letniego nepalskiego alpinistę bohaterem, gdy w poniedziałek wrócił do domu po tym, jak pobił rekord, stając się najmłodszą osobą, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników świata.
Źródło: Niranjan Shrestha/Zdjęcie AP
Nima Rinji Sherpa 9 października zdobył szczyt Sziszapangma w Tybecie o wysokości 8027 metrów (26 335 stóp), kończąc tym samym swoją misję zdobycia najwyższych szczytów świata. W poniedziałek wrócił z Chin do stolicy Nepalu, Katmandu, gdzie czekały na niego dziesiątki ludzi.
„Czuję się bardzo szczęśliwy” – powiedział młody alpinista, odziany w tradycyjne buddyjskie chusty i girlandy z kwiatów nagietków, gdy pojawił się na lotnisku wśród głośnych wiwatów.
„Dziękuję wam wszystkim bardzo” – powiedział do swoich zwolenników, szeroko się uśmiechając.
Sherpa przytulił swoją rodzinę, podczas gdy inni pobiegli, by ofiarować mu szaliki i kwiaty. Później pomachał do tłumu z okna dachowego samochodu, trzymając dumnie flagę narodową.
Społeczność wspinaczy w Nepalu powitała również wiele osób, które powróciły po zdobyciu 14 szczytów. Zdobycie wszystkich 14 „ośmiotysięczników” uważane jest za szczyt marzeń wspinaczy górskich. Wszystkie szczyty znajdują się w Himalajach i sąsiednich pasmach Karakorum, rozciągając się na terenie Nepalu, Chin, Pakistanu, Tybetu i Indii. Wspinacze przekraczają „strefy śmierci”, gdzie w powietrzu nie ma wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać człowieka przy życiu przez dłuższy czas.
Włoski wspinacz Reinhold Messner dokonał tego wyczynu po raz pierwszy w 1986 r., a jego śladami poszło zaledwie około 50 innych osób. Podczas pościgu zginęło wielu wybitnych wspinaczy. W ostatnich latach od alpinistów oczekiwano, że zdobędą „prawdziwy szczyt” każdej góry, czego wielu wspinaczy poprzedniego pokolenia nie udało się osiągnąć.
Szerpa nie jest nowicjuszem w górach – pochodzi z rodziny wspinaczy-rekordzistów, którzy obecnie prowadzą największą w Nepalu firmę zajmującą się wyprawami górskimi. Wychowany w tętniącym życiem Katmandu, Szerpa początkowo wolał grać w piłkę nożną i kręcić filmy. Ale dwa lata temu odłożył aparat, by zająć się wspinaczką górską.
Źródło: Handout/Seven Summit Treks via EPA
Sherpa, który jest już posiadaczem wielu rekordów zdobytych na dziesiątki szczytów, rozpoczął wspinaczkę wysokogórską w wieku 16 lat, zdobywając górę Manaslu w sierpniu 2022 r. Nepalscy wspinacze – zwykle etniczni Szerpowie z dolin wokół Everestu – są uważani za trzon przemysłu wspinaczkowego w Himalajach. Niosą większość sprzętu i żywności, naprawiają liny i drabiny. Długo pozostawali w cieniu jako zwolennicy zagranicznych wspinaczy, ale powoli zaczynają być dostrzegani na własną rękę.
„Chcę pokazać młodszemu pokoleniu Szerpów, że mogą wznieść się ponad stereotypy dotyczące wyłącznie wspinaczy pomocniczych i wykorzystać swój potencjał jako sportowców, podróżników i twórców najwyższej klasy” – powiedział Szerpa w oświadczeniu tuż po swoim ostatnim zdobyciu szczytu. „Nie jesteśmy tylko przewodnikami. Jesteśmy pionierami”.
W ostatnich latach wspinacze, tacy jak Szerpowie, ustanawiali rekord za rekordem i mają nadzieję, że ich wyczyny staną się inspiracją dla kolejnego pokolenia nepalskich alpinistów.
Wcześniej rekord należał do innego nepalskiego wspinacza, Mingma Gyabu „David” Sherpy. Dokonał go w 2019 r., mając 30 lat.
Dział: Turystyka Ekstremalna
Autor:
Al Jazeera | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek