Niedoceniane miasto Przemyśl
Przemyśl to nie duże miasto położone w województwie Podkarpackim nad rzeką San, która jest ujściem Wiaru. Liczy około 56 466 mieszkańców i jest niezwykle zabytkowym, bogatym historycznie i architektonicznie miejscem. Miasto posiada między innymi jeden z nielicznych pochyłych rynków w Europie. Co zatem warto wiedzieć o Przemyślu przed przyjazdem?
Zdjęcie: Zamek Kazimierzowski - Visit.przemysl.pl - odkrywaj z nami piękno Przemyśla (data dostępu: 15.12.2024r)
Zabytki
Zamek Kazimierzowski
Jednym z najstarszych zabytków w Przemyślu jest Zamek Kazimierzowski, zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym. Rozciąga się stamtąd piękny krajobraz miasta. Zamek został wybudowany za panowania Kazimierza III Wielkiego i przez następne lata był przebudowywany do aktualnej wersji. Obecnie organizowane są w nim sztuki teatralne, koncerty, projekcje filmowe i wiele innych wydarzeń kulturalnych.
Twierdza Przemyśl
Kolejnym niezwykłym zabytkiem znajdującym się w mieście jest zespół obiektów obronnych Twierdza Przemyśl. Budowę rozpoczęto podczas trwania wojny krymskiej, kiedy to stosunki między Austrią a Rosją uległy pogorszeniu. Celem twierdzy była obrona strategicznej Bramy Przemyskiej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat, którą od wieków przebiegał szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry. Pod koniec XIX wieku rola Bramy Przemyskiej wzrosła, kiedy to Przemyśl stał się kluczowym węzłem komunikacyjnym kolejowym oraz drogowym, łączącym Wiedeń i Lwów. Kluczowym wydarzeniem wyróżniającym twierdzę, były trzy oblężenia, co było niespotykane oraz dzięki najdłuższemu oblężeniu w warunkach odcięcia od głównego frontu. Obecnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej znajduje się wystawa poświęcona temu obiektowi.
Zdjęcie: https://turystycznyonline.pl/twierdza-przemysl/ (data dostępu: 15.12.2024r)
Podziemia Przemyskie
Ciekawą alternatywą zwiedzania jest trasa podziemi Przemyskich. Trasa prowadzi przez połączone ze sobą dawne piwnice kupieckie, które datowane są na XV wiek, oraz fragmenty starej kanalizacji miejskiej. W jej skład wchodzą także dwupoziomowe piwnice pod budynkiem przemyskiego magistratu oraz kolektor znajdujący się pod Rynkiem i ul. Mostową. Trasa kończy się na płycie rynku, przed budynkiem kamienicy numer 5. Spacer podziemiami odbywa się w grupach z przewodnikiem i posiada 120 metrów długości.
Zdjęcie: http://visit.przemysl.pl/1255-przemysl-przemyskie-podziemia (data dostępu: 16.12.2024r)
Muzeum dzwonów i fajek
Przemyśl jest znanym miejscem z wyrobów dzwonów i fajek. Tradycja produkowania dzwonów sięga XVIII wieku, kiedy to rodzina Felczyńskich rozpoczęła ten fach. Do dzisiaj w obrębie Przemyśla znajduje się działająca Odlewnia Dzwonów Felczyńskich, przekazywana z pokolenia na pokolenie członkom rodziny. Dzwony tam produkowane są znane nie tylko na całą Polskę, ale i na cały świat. Z kolei tradycja wyrobu fajek sięga XIX wieku, a zwłaszcza okresu międzywojnia. To właśnie wtedy Przemyśl stał się znanym ośrodkiem wytwarzania fajek. Do dzisiaj miasto kultywuje tradycję dzięki licznym mistrzom fajkarskim, a coroczne imprezy takie jak Międzynarodowy Festiwal Fajki cieszą się wielką popularnością. Obecnie jednym z najważniejszych miejsc poświęconych tym rzemiosłom jest Muzeum Dzwonów i Fajek znajdujące się na ul. Władycze 3.
Zdjęcie: http://visit.przemysl.pl/62-przemysl-muzeum-dzwonow-i-fajek-oddzial-muzeum-narodowego-ziemi-przemyskiej (data dostępu: 16.12.2024r)
Lokalne przysmaki
Lokalna kuchnia przemyska składa się z domowych przetworów oraz świeżych produktów najwyższej jakości. Typowym daniem dla tego regionu są między innymi fuczki, czyli rodzaj placków smażonych na patelni w których pierwsze skrzypce gra kapusta kiszona. Podawane są najczęściej ze śmietaną. Innym popularnym daniem są proziaki, czyli rodzaj chlebków, które charakteryzują się dodatkiem sody oczyszczonej. Podawane są w wariantach na słodko, z dżemem lub powidłami oraz na słono, z masłem ziołowo-czosnkowym lub śmietaną. Regionalnym daniem są także dwa rodzaje gołąbków - z ziemniakami oraz kaszą i serem.
Zdjęcie: https://www.mojegotowanie.pl/przepis/proziaki (data dostępu: 16.12.2024r)
Przemyska legenda
Symbolem miasta jest niedźwiadek zwany, misiem przemyskim, który znalazł się również na herbie miasta. Miś wywodzi się ze starej legendy mówiącej o założeniu grodu przez Przemysława, księcia Lechitów. Według opowieści, książę wybrał się na polowanie w pobliskich lasach. Przemysław natkną się na niedźwiedzia i postanowił go upolować. Po długiej walce książę wygrał i na tą cześć postanowił założyć na tym terenie gród. Niedźwiadek jest pokazywany w różnych miejscach w mieście, na przykład przed ratuszem, gdzie zobaczyć możemy fontannę przedstawiającą niedźwiedzice z młodymi. Po całym rynku są także umieszczone figurki niedźwiadków które w łapkach trzymają różne atrybuty.
Zdjęcie: https://prykarpattyatour.com/view/dolina-syanu-krasichin-ta-peremishl-92 (data dostępu: 16.12.2024r)
Dział: Polska
Autor:
Emilia Opryszko - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki
Źródło:
Tekst autorski