2022-12-14 14:51:42 JPM redakcja1 K

Oto najdroższe miasta świata w 2022 roku

Wydaje się, że co miesiąc, kiedy zbliża się termin płatności rachunków, narzekamy na wzrost kosztów utrzymania.

Wydaje się, że co miesiąc, kiedy zbliża się termin płatności rachunków, narzekamy na wzrost kosztów utrzymania. Niestety nie jest to tylko anegdota. Według danych opublikowanych przez Economist Intelligence Unit (EIU), średnie koszty życia wzrosły w 2022 roku o 8,1% z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i utrzymujących się skutków pandemii. „Wojna w Ukrainie, sankcje nałożone przez Zachód na Rosję oraz chińska polityka „zero covid” spowodowały problemy z łańcuchami dostaw, które w połączeniu ze wzrostem stóp procentowych i zmianami w kursach walut doprowadziły do kryzysu kosztów życia na całym świecie”, powiedziała w oświadczeniu Upasana Dutt, szefowa działu EIU monitorującego koszty utrzymania na świecie. „Wpływ tych wydarzeń możemy zauważyć w tegorocznym indeksie. Średni wzrost cen w 172 miastach, które zostały wzięte pod uwagę w badaniu, jest najwyższy od 20 lat, co potwierdzają dane cyfrowe. Wzrost cen benzyny w miastach był szczególnie silny (podobnie jak w roku ubiegłym), ale żywność, media i artykuły gospodarstwa domowego również stają się coraz droższe”. Zatem jakie miasta były najdroższe do życia w 2022 roku?

Transformacje w Europie

EIU, która przygląda się codziennym wydatkom w 172 miastach na całym świecie, ma swoją siedzibę w Londynie. Stolica Wielkiej Brytanii spadła w tegorocznym zestawieniu na 27. miejsce. W czołowej dziesiątce znalazły się cztery europejskie miasta – najwyżej, bo na 6. miejscu uplasował się Zurych, a za nim Paryż, Kopenhaga i Genewa. Najważniejszą przyczyną wzrostu cen w Europie Zachodniej były rosnące ceny gazu, będące skutkiem rosyjskiego ataku na Ukrainę, który zmusił Europejczyków do znalezienia alternatywnych źródeł gazu. Koszt za litr benzyny wzrósł aż o 22% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Jak można było się spodziewać, rosyjskie miasta, Moskwa i Petersburg, odnotowały znaczny wzrost kosztów utrzymania, natomiast Kijów, stolica Ukrainy, nie był w tym roku analizowany. Oprócz cen gazu, jednym z czynników wymienianych przez EIU były wahania kursu euro, waluty, którą posługują się niektóre, ale nie wszystkie europejskie miasta z tegorocznej listy – w Wielkiej Brytanii oficjalną walutą jest funt, a w Szwajcarii frank. Trzy inne europejskie miasta – Sztokholm, Lyon i Luksemburg – również odnotowały spadek.

Pierwsze zwycięstwo w historii

Chociaż wydaje się, że Nowy Jork powinien już kiedyś znaleźć się na szczycie listy, jest to dopiero pierwsze zwycięstwo tego największego amerykańskiego miasta – które jednak zremisowało z często zwyciężającym Singapurem. W ubiegłorocznym zestawieniu Nowy Jork zajął szóste miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazły się również dwie inne amerykańskie metropolie – Los Angeles, które uplasowało się na czwartej pozycji, ex aequo z Hong Kongiem oraz San Francisco na ósmym miejscu. W sumie 22 ze 172 miast, którym co roku przygląda się EIU, znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Są to między innymi Portland, Boston, Chicago i Charlotte. Wszystkie 22 miasta doświadczyły w tym roku wzrostu inflacji. Z kolei zeszłoroczny zwycięzca, Tel Awiw, spadł na trzecie miejsce.

Zasady opracowywania listy

W celu stworzenia listy, EIU porównuje ponad 400 cen jednostkowych ponad 200 produktów i usług w 172 miastach. Obserwuje szereg firm, zarówno z wyższej jak i z niższej półki, aby zorientować się, jak bardzo ceny zmieniały się w ciągu ostatniego roku. Inna firma, ECA International, zajmująca się globalną mobilnością, co roku publikuje własne rankingi najdroższych miast na świecie. W liście ECA wykorzystuje się nieco inną metodologię, bierze pod uwagę codzienne wydatki, takie jak czynsz czy koszty transportu publicznego, i nie uwzględnia w obliczeniach produktów luksusowych. W tym zestawieniu, opublikowanym w czerwcu, najdroższym miastem trzeci rok z rzędu został Hong Kong, a drugie miejsce zajął Nowy Jork. Jednak na liście ECA dominują duże azjatyckie miasta, na przykład Seul, Szanghaj i inne ośrodki miejskie Azji Wschodniej. Natomiast punktem odniesienia w zestawieniu EIU są ceny w Nowym Jorku, dlatego miasta z walutami silniejszymi w stosunku do dolara amerykańskiego, prawdopodobnie pojawią się wyżej w rankingu.

najdroższych miast na świecie pod względem kosztów utrzymania w 2022 roku:

1.Nowy Jork i Singapur (ex aequo)
3. Tel Awiw, Izrael
4. Hong Kong i Los Angeles (ex aequo)
6. Zurych, Szwajcaria
7. Genewa, Szwajcaria
8. San Francisco, Stany Zjednoczone
9. Paryż, Francja
10. Kopenhaga, Dania

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się