2023-03-16 13:46:45 JPM redakcja1 K

Parki Rozrywki

Park rozrywki to miejsce na świeżym powietrzu z grami, przejażdżkami i pokazami

Park rozrywki to miejsce na świeżym powietrzu z grami, przejażdżkami i pokazami. Są one rozmieszczone na dużym obszarze, często wielu kilometrów kwadratowych. Młodsi i starsi goście mogą korzystać z wielu rodzajów atrakcji. Mogą jeździć na kolejkach górskich, wznosić się wysoko w powietrze na diabelskim młynie lub jeździć na karuzelach. Parki rozrywki oferują również restauracje i bary, w których można coś zjeść i wypić, a także tereny zielone z trawą, na których można usiąść lub odpocząć.

Większość parków rozrywki ma stałą lokalizację. Niektóre z nich są otwarte przez cały rok, inne tylko w cieplejszym sezonie. Obecnie parki rozrywki zostały zastąpione przez parki tematyczne. Miejsca te skupiają się na określonym temacie historii lub życia naturalnego. Pierwszy park tematyczny, Disneyland, został otwarty w Kalifornii w 1955 roku.

Historia

W średniowieczu trubadurzy wędrowali i śpiewali na otwartych przestrzeniach. Konferansjerzy zbierali się na polu miejskim lub na rynku. Po kilku dniach udawali się do innego miasta. Często występowali w namiotach i oferowali jedzenie oraz rozrywkę. Ponadto odwiedzający mogli zobaczyć występy cyrkowców lub zlecić malowanie portretu ulicznym malarzom.

Pierwsze prawdziwe parki rozrywki pojawiły się na jarmarkach i w ogrodach publicznych w Europie w XVI wieku. Później, stacjonarne parki rozrywki, rozwinęły się w większych miastach. Prater w Wiedniu był wzorem dla wielu parków rozrywki w innych miejscach. Pierwszy park rozrywki w Stanach Zjednoczonych znajdował się na Coney Island, w Nowym Jorku. Przez długi czas była to największa atrakcja świata, z barami, sklepami z pamiątkami, przejażdżkami wzdłuż długiej plaży. Po szczycie w latach 20. XX wieku popularność tego miejsca rozrywki spadła.

Po II wojnie światowej w Europie i na innych kontynentach zaczęły powstawać parki rozrywki na większą skalę. Do końca XX wieku europejskie parki były niewielkie w porównaniu z ich amerykańskimi odpowiednikami. Pierwszym dużym parkiem rozrywki poza USA był Euro Disneyland, który został otwarty w Paryżu w 1990 roku. W Japonii azjatycka wersja Disneylandu została otwarta w 1993 r. W Duńskim Legolandzie znajdują się miniaturowe budynki i atrakcje zbudowane ze znanych na całym świecie plastikowych klocków Lego.

Przejażdżki i atrakcje

Przejażdżki to największe atrakcje parków rozrywki. Do XIX wieku wiele parków rozrywki posiadało karuzele. Zaczęły one zyskiwać popularność podczas średniowiecznych turniejów, w których rycerze walczyli ze sobą. Później do atrakcji parków rozrywki dodano kolejki górskie. Charakteryzowały się one stromymi spadkami z dużych wysokości. Kolejki górskie wywodzą się z rosyjskich ślizgawek lodowych, które były budowane już w XVII wieku.

Dziś prawie każdy park rozrywki ma diabelski młyn. Pierwszy oryginalny diabelski młyn w Stanach Zjednoczonych został zbudowany na wystawę w Chicago w 1893 roku. Umożliwiał on zwiedzającym wzniesienie się na wysokość około 80 metrów. Dziś diabelskie młyny znajdują się nie tylko w parkach rozrywki, ale także w innych miejscach. London Eye, na przykład, znajduje się na rzece Tamizie i daje odwiedzającym zapierający dech w piersiach widok na Londyn.

Inne atrakcje parków rozrywki to twistery i inne obracające się maszyny, które dostarczają odwiedzającym ekscytujących wrażeń. Coraz więcej parków rozrywki projektuje nowe urządzenia, które dostarczają odwiedzającym nowych wrażeń. Czym byłby park rozrywki bez różnego rodzaju przejażdżek wodnych, zwłaszcza latem, gdy jest gorąco? W nawiedzonych domach odwiedzający widzą siebie w lustrach umieszczonych pod różnymi kontami, które sprawiają, że stają się chudsi lub grubsi powodując złudzenia optyczne.

Wiele parków rozrywki oferuje swoim gościom specjalne pociągi, które przenoszą ich z jednej atrakcji do drugiej. Specjalne zabezpieczenia są wbudowane we wszystkie te atrakcje, tak aby nie mogły one spowodować żadnych szkód, chociaż wypadki czasami się zdarzają. Wraz z pojawieniem się elektryczności parki rozrywki zostały otwarte w nocy i umożliwiając cieszenie się nimi również osobom pracującym w ciągu dnia.

Autor:
English Online Articles in Easy Understandable English for Learners | tłumaczenie: Krzysztof Morys

Żródło:
https://www.english-online.at/entertainment/amusement-park/amusement-parks.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.