Petersburg w nowej odsłonie: niezwykłe zabytki w Północnej Stolicy
Petersburg ponownie znalazł się wśród najpopularniejszych kierunków turystycznych na lato.

RIA Novosti / Aleksiej Daniczew
Petersburg ponownie znalazł się wśród najpopularniejszych kierunków turystycznych na lato. Nie trzeba jednak czekać na białe noce – miasto jest ładne także wczesną wiosną. A w Północnej Stolicy oprócz Ermitażu, Newskiego Prospektu i Katedry św. Izaaka jest mnóstwo ciekawych miejsc. W artykule RIA Novosti omówiono, jak wejść do najpiękniejszych pałaców i zajrzeć do strefy VIP głównego stadionu, gdzie można podziwiać drzewa sakury i foki domowe.
Rasputin – luksus i współczesna sztuka
"Pałac Jusupowów nad Mojką zachowa wspaniałymi galowymi wnętrzami, galerią sztuki, teatrem domowym i luksusowymi książęcymi kwaterami" - mówi Wiera Belawskaja, dyrektor generalny firmy turystycznej.
To właśnie w tej rezydencji został zamordowany Grigorij Rasputin. Miejsce zbrodni, która do dziś nie zostało rozwiązana, można zwiedzać z przewodnikiem lub na własną rękę.

Jedna z sal Pałacu Jusupowów w Petersburgu
PIA Novosti / Siergiej Kompanijczenko
Największą kolekcję posiada Muzeum Fabergé na nabrzeżu Fontanki. "Łatwiej się tam dostać niż do sali diamentowej Ermitażu, a ekspozycja jest równie ciekawa: około czterech tysięcy dzieł sztuki użytkowej i jubilerskiej" - mówi Belawskaja.
Najmodniejsze wystawy, zdaniem petersburżan, są w Maneżu. Do 21 maja można oglądać projekt "Pierwsza pozycja. Rosyjski balet". Wśród eksponatów są m.in. tutu Galiny Ułanowej i buty pointe Matyldy Krzesińskiej.

Wystawa „Pierwsza pozycja. Rosyjski balet”
Zdjęcie: Służba prasowa Centralnej Hali Wystawowej w Maneżu
W poszukiwaniu współczesnej sztuki należy udać się na Wyspę Wasiljewską, do Muzeum Erarta, które zajmuje całe pięć pięter. Niedaleko znajduje się nowa dzielnica kulturalna Brusnitsyn, która została otwarta zeszłego lata w dawnej garbarni. Obecnie odbywają się tam wykłady, targi i wystawy.

Zwiedzający na podróżnej wystawie „Bałabanow” w „Sevkabel Port” w Petersburgu
RIA Novosti / Aleksiej Daniczew
Po sąsiedzku znajduje się „Sevkabel Port”, kolejna przestrzeń kulturalna na terenie strefy przemysłowej. Tutaj do 15 marca trwa wystawa poświęcona reżyserowi filmowemu Aleksiejowi Bałabanowi. Bonusem do promenady jest wspaniały widok na most wantowy i Zatokę Fińską z promenady.
Dzieciom spodoba się Muzeum Kolei Rosyjskich. "Są tam prawdziwe parowozy, lokomotywy i wagony z różnych epok. W sumie jest około 3,5 tysiąca eksponatów. I można zajrzeć do prawie każdego z nich" - wyjaśnia Wiera Belawskaja.
Wschód na Północy
Chiński Ogród Przyjaźni to prezent od Szanghaju na 300-lecie Petersburga.

Ogród przyjaźni na Prospekcie Litiejnym w Petersburgu
RIA Novosti / Alekandr Galpierin
„Najlepszy czas na odwiedzenie go to koniec kwietnia lub początek maja, kiedy wiosna naprawdę przychodzi do naszego północnego miasta. Wśród chińskich pagód kwitną kwiaty wiśni. Jednak w sezonie zdarzają się kolejki" - ostrzega przewodnik turystyczny Nadieżda Ruf.

Petersburska buddyjska świątynia Gunzeczojnej po renowacji
RIA Novosti / Olga Lipicz
W Petersburgu znajduje się również buddyjska świątynia - Gunzeczojnej, zwana "Ametystową" ze względu na kolor jej granitowej okładziny. Świątynia jest nadal czynna. Wycieczek udziela lama lub opiekun świątyni.
Parady i alchemicy
Parady petersburskie to materiał na legendy. Ale miejscowi nie lubią nieproszonych gości

Klatka schodowa w Petersburgu
Zdjęcie: Siergiej Genkin
"Lepiej zajrzeć do tych wejść, którymi opiekują się konsjerże, a niewielka opłata za wejście idzie na utrzymanie porządku" - radzi Nadieżda Ruf. Na przykład drzwi wejściowe „Romaszka” do domu Jelisiejewych z ażurową windą (ul. Łomonosowa 14) czy „Rotunda” z nietypowymi schodami (ul. Gorochowaja 57). W drodze między nimi warto zatrzymać się przy ładnym dziedzińcu w kształcie pierścienia (Nabierieżnaja rzeki Fontanki 92).

Instalacja w Annienkirchie
RIA Novosti / Marija Sieliwanowa
W 2002 roku kościół luterański Annienkirchie w Petersburgu uległ poważnemu pożarowi. Budynek nie był odbudowywany przez kilka lat, a po tym czasie odnowiono jedynie elewacje. Wewnątrz nadal wszystko jest wypalone. Mieszkańcy mówią jednak, że ma to swój urok. Odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej, wystawy i wycieczki z przewodnikiem.

Eksponaty w aptece Dr. Pel
RIA Novosti / Julija Miedwiedowskaja
Muzeum Farmacji Dr. Pel and Sons na Wyspie Wasiliewskiej jest jednym z najstarszych w mieście, zauważa przewodniczka wycieczki Marina Iwanowa. W połowie XIX wieku swój sklep otworzył aptekarz Wilhelm Pel. Plotka głosi, że za tymi drzwiami praktykowano alchemię.
Koty i urok dawnych czasów
Przy ulicy Jakubowicza 10 znajduje się kawiarnia „Republika kotek”, a przy Prospekcie Litiejnym 60 – „Republika kotów”. W menu znajdziecie mokkaczino "Murka" i tort "Tiramiau" (i to pyszny). Atmosfera jest serdeczna dzięki puszystym pupilom. Niektóre zwierzęta czekają na nowych właścicieli.

Gość kawiarni „Republika kotek” w Petersburgu
RIA Novosti / Aleksandr Galpierin
„Pietrowskaja akwatorija” to muzeum makiet osiemnastowiecznego Petersburga i jego przedmieść. Poruszają się po nim postacie ludzi, powozów i statków. A nawet zmienia się pora dnia - w makiecie dzień przeplata się z nocą.

Teatr-makiet „Pietrowskaja akwatorija” w Petersburgu
RIA Novosti / Pietrowskaja akwatorija
Widok z góry
Fani piłki nożnej powinni zapisać się na wycieczkę po stadionie „Gazprom Arena”. Pokażą szatnię zawodników, ławkę rezerwowych i lożę VIP.
Petersburg jak na dłoni widać nie tylko z dachu Soboru św. Izaaka. Platformy widokowe są na dzwonnicy katedry Smolnego i wieży Dumy Miejskiej na Newskim Prospekcie, podkreśla przewodnik Marina Iwanowa.
"Petersburg jest inny dla każdego, zawsze jest tysiąc i jeden powodów, aby tu wrócić" - dodaje Komitet Rozwoju Turystyki miasta. O tym, jakie wydarzenia planowane są w najbliższym czasie, informuje oficjalny portal Visit-Petersburg.ru.
Dział: Warto Zobaczyć
Autor:
RIA Novosti, Jelena Gromowa | tłumaczenie: Joanna Nowak