2022-10-05 05:55:13 JPM redakcja1 K

Piloci tanich linii lotniczych Eurowings będą strajkować w czwartek

Jak podaje raport medialny Związek Zawodowy Pilotów skrytykował obciążenie pracą w Eurowings, które zacznie wzrosło, a kierownictwo wykazuje niewiele ustępstw. W związku z tym na czwartek został zaplanowany strajk.

Związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit zapowiedział na czwartek 24-godzinny strajk w spółce-córce Lufthansy- Eurowings, według raportu agencji informacyjnej Reuters. Spór pracowniczy tanich linii lotniczych ma zatem potrwać od północy do 23:59.

Negocjacje o zbiorowym układzie w Eurowings zakończyły się fiaskiem. 10 rozmów nie doprowadziło do żadnego znaczącego konsensusu. Głównym żądaniem Związku Zawodowego Pilotów jest odciążenie pracowników np. poprzez skrócenie maksymalnego okresu wykonywania czynności lotniczych jak i wydłużenie okresów odpoczynku. Od 2015 r. nie było w tej kwestii żadnych zmian.

Obciążenie pracą znacznie wzrosło, wyjaśnia związek zawodowy. Pracodawca regularnie wykorzystuje czas pracy personelu do maksymalnej dopuszczalnej normy a nie może tak dziać się stale. Te ograniczenia odbijają się na pasażerach. Jednak z powodu braku ustępstw ze strony kierownictwa jedyną opcją w tej chwili jest podjęcie zdecydowanych działań poprzez akcję protestacyjną.

Strajk zażegnany na początku września

„Jesteśmy otwarci na rozmowy o tym, jak możemy zyskać długoterminowo  rozsądne godziny pracy”, powiedział Marcel Groels przewodniczący związku zawodowego. Do tej pory nie udało się jednak uzgodnić z pracodawcą wspólnego rozwiązania. „Nie wystarczy usiąść przy stole negocjacyjnym – trzeba też wziąć ze sobą wolę znalezienia rozwiązania a nie przedstawiać kontroferty.”

Ostatnio, na początku września, w ostatniej chwili udało się uniknąć strajku pilotów w Lufthansie.

Autor:
Spiegel | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska

Żródło:
https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/medienbericht-piloten-bestreiken-am-donnerstag-lufthansa-tochter-eurowings-a-eb5d9c7b-df20-43e7-8116-b3c562f05e74

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.