Popularna dzielnica Tokio wprowadza zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych
(CNN) - Jedna z najpopularniejszych dzielnic turystycznych w Tokio podejmuje działania mające na celu ograniczenie nieodpowiedniego zachowania, wprowadzając zakaz spożywania alkoholu na zewnątrz.
Piesi przechodzący przez skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya, Tokio, Japonia w maju. Zdjęcie: Toru Hanai/Bloomberg/Getty Images
Przepis, który ma wejść w życie w październiku, zabrania picia alkoholu na ulicach i w miejscach publicznych w Shibuyi od 18:00 do 5:00 każdego dnia. Warto mieć na uwadze, że ustawowy wiek spożywania alkoholu w Japonii wynosi 20 lat.
Miasto Shibuya, które jest samorządną dzielnicą Tokio, ma prawo do wprowadzania własnych lokalnych przepisów.
„W ciągu ostatniego roku zwiększyliśmy liczbę patroli i podjęliśmy inne działania, ale ludzie mówili nam: 'Cóż, przepisy zezwalają na picie, prawda?’ Wprowadzając tę zasadę, chcielibyśmy przekazać intencje naszej dzielnicy, w tym podczas patroli - wolelibyśmy, aby ludzie cieszyli się napojami w restauracjach" - powiedział niedawno dziennikarzom burmistrz Ken Hasebe.
Wiadomość ta może nie być zaskoczeniem dla lokalnych mieszkańców.
Jesienią ubiegłego roku Shibuya zakazała działań związanych z Halloween w dzielnicy, a głównym powodem zakazu był właśnie alkohol. Obejmowało to zakaz picia napojów procentowych poza barami i restauracjami. Burmistrz Hasebe twierdzi, że lokalne firmy poparły przepisy ustanowione w październiku 2023 r. i były inicjatorami ich trwałego wprowadzenia.
„Nadmierna turystyka spowodowała poważne szkody, bowiem przyczyniła się do wzrostu zniszczeń mienia spowodowanych piciem na ulicy, sprzeczek z lokalnymi mieszkańcami oraz pozostawianiu dużych ilości pustych puszek i butelek” - podało miasto w oświadczeniu z października ubiegłego roku.
Shibuya jest dzielnicą, w której znajdują się jedne z najpopularniejszych atrakcji Tokio, takie jak świątynia Meiji, park Yoyogi i „Shibuya scramble”, uważane za najbardziej ruchliwe skrzyżowanie na świecie.
Japonia zmagała się z nadmierną turystyką od czasu całkowitego ponownego otwarcia po pandemii. Ponad trzy miliony osób odwiedziło kraj zarówno w kwietniu, jak i maju tego roku, a trend ten prawdopodobnie utrzyma się przez całe lato.
Edukowanie odwiedzających na temat lokalnej kultury było ważnym elementem radzenia sobie z napływem międzynarodowych turystów.
W historycznym mieście Kioto, na starożytnych alejkach, gdzie można spotkać gejsze i ich uczennice (maiko), miejscowi próbowali znaleźć sposoby na powstrzymanie obcokrajowców przed nękaniem kobiet w drodze do i z pracy.
Oficjalne biuro turystyczne Kioto rozwiesiło plakaty i rozdało broszury na temat różnych zwyczajów społecznych w Japonii, od korzystania z toalet po dawanie napiwków. Porady dotyczą również gejsz, a odwiedzający proszeni są o nie dotykanie kobiet, ciągnięcie za kimona lub robienie im zdjęć bez pozwolenia.
Lokalni mieszkańcy Gion również podjęli pewne środki, takie jak blokowanie prywatnych alejek.
Pomimo tych działań, „paparazzi gejsz” i inni uciążliwi turyści nadal powodują konflikty między odwiedzającymi a mieszkańcami.
Dział: Turystycznie
Autor:
Lilit Marcus | Tłumaczenie: Natalia Pospieszyńska
Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/shibuya-city-tokyo-public-drinking-ban-intl-hnk/index.html