2022-10-10 14:41:30 JPM redakcja1 K

Posągi z Wyspy Wielkanocnej

Posągi z Wyspy Wielkanocnej doznają „nieodwracalnych uszkodzeń” po wybuchu wulkanu

 

(CNN) — Wysokie kamienne głowy Wyspy Wielkanocnej i inne elementy archeologiczne zostały zwęglone przez pożar, według lokalnych władz tubylczych i chilijskich.
Pożar – wywołany przez pobliski wulkan Rano Raraku – rozpoczął się w poniedziałek i zrównał z ziemią ponad 100 hektarów wyspy, uszkadzając słynne rzeźbione w kamieniu posągi znane jako Moai, które zostały stworzone przez polinezyjskie plemię ponad 500 lat temu. Ariki Tepano, który służy jako dyrektor rdzennej społeczności Ma'u Henua, która zarządza parkiem przyrody Rapa Nui, opisał szkody jako „nieodwracalne” i ostrzegł, że „konsekwencje wykraczają poza to, co widzą oczy” w oświadczeniu z czwartku.
Park Narodowy Rapa Nui – którego nazwa pochodzi od rdzennej nazwy wyspy – jest obszarem chronionym, ukazującym dziedzictwo kultury Rapa Nui.
Wyspa wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO leży około 3500 km (2174 mil) od wybrzeża Chile i jest najbardziej odległą zamieszkałą wyspą na świecie. Ta wyspa od dawna jest celem podróży turystów z całego świata, głównie ze względu na gigantyczne pomniki Moai. 

Podsekretarz ds. dziedzictwa kulturowego Chile, Carolina Pérez Dattari, powiedziała, że ​​urzędnicy Krajowej Rady Zabytków (CNM) „są na miejscu i oceniają szkody” spowodowane pożarem na wyspie.
Według CNM na posągi może mieć negatywny wpływ „wystawienie na działanie wysokich temperatur, które mogą powodować duże pęknięcia" Park narodowy wyspy – w którym znajduje się 386 Moai wyrzeźbionych z litego bazaltu – jest obecnie zamknięty dla turystów, podczas gdy ekolodzy badają zakres strat, potwierdziła rada Rapa Nui w poście na Facebooku. Niedługo przed tym, jak pandemia koronawirusa wstrzymała podróże, Wyspa Wielkanocna zmagała się z serią złych zachowań turystów, którzy czasami robili zdjęcia Maojom pod kątem, w którym wyglądało to tak, jakby „dłubali w nosy” gigantycznym posągom. Dwa lata temu, mieszkaniec Chile został aresztowany po tym, jak jego ciężarówka uderzyła w jedną z kamiennych postaci i rozbiła platformę, na której się znajdowała.

Polinezyjscy marynarze po raz pierwszy przybyli na Rapa Nui około 900 lat temu i od dawna zaciekawiają badaczy, dlaczego ogromne posągi zostały umieszczone tam, gdzie się znajdują.
Jednak ostatnie badania sugerują, że posągi mogą być powiązane z miejscem, w którym osadnicy na wyspie znaleźli podmorskie źródła słodkowodne.
Według UNESCO społeczeństwo polinezyjskie osiedliło się na wyspie i ustanowiło „potężną, pomysłową i oryginalną tradycję monumentalnej rzeźby i architektury, wolną od wszelkich wpływów zewnętrznych”, taką jak „wzniesione ogromne kamienne figury znane jako Moai, które stworzyły niezrównany krajobraz, który nadal fascynuje ludzi na całym świecie”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.