Starożytna plaża zniszczona przez erupcję Wezuwiusza prawie 2000 lat temu, została ponownie otwarta dla publiczności po pracach renowacyjnych
Uważa się, że plaża w parku archeologicznym Herkulanum to miejsce, gdzie ponad 300 mężczyzn na próżno próbowało ocalić się przed klęską żywiołową w 79 r., czekając na ratunek ze strony sił ochrony ludności kierowanych przez admirała i wybitnego rzymskiego uczonego Pliniusza Starszego.
Zdjęcie: Marco Cantile/LightRocket/Getty Images
Została ponownie otwarta dla publiczności w środę po latach wykopalisk archeologicznych i prac konserwatorskich, podczas których odkryto szczątki ludzkie i inne dowody erupcji. „To były nie tylko prace konserwatorskie, ale także wielka praca badawcza. Przeprowadziliśmy wykopaliska, znaleźliśmy pozostałości i przepływ piroklastycznych strumieni, które w roku 79 n.e. nawiedziły miasto wraz z wszelkiego rodzaju materiałami” – powiedział dyrektor parku archeologicznego Herkulanum Francesco Sirano.
Zdjęcie: Marco Cantile/LightRocket/Getty Images
Najważniejszym odkryciem w Herkulanum był „ostatni uciekinier”, znaleziony w 2021 r.: szkielet mężczyzny w wieku około 40 lat, który prawdopodobnie próbował uciec w stronę morza i który miał ze sobą torbę zawierającą jego najcenniejsze obiekty. „Herkulanum, Pompeje, Oplontis: pracujemy nad wieloma projektami” – powiedział w środę włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano. „W ustawie budżetowej refinansowaliśmy wykopaliska i są budowy, które działają jak nigdy dotąd i odkrywają nowe skarby, co napędza działalność naukowców”. „Wierzymy w to wszystko: w stworzenie, połączenie, wzmocnienie tego obszaru, który UNESCO również uznało za niezwykle wartościowy i który jest jednym z najważniejszych obszarów archeologicznych na świecie. Bo jesteśmy przekonani, że będzie to szansa na rozwój społeczno-gospodarczy” – dodał.
Dział: Turystycznie
Autor:
Sharon Braithwaite | Tłumaczenie: Patryk Hembel - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/