2024-02-04 20:32:51 JPM redakcja1 K

Walki byków: jakie kraje i miejsca zdecydowały się je zakazać?

Dyskusja na temat korridy nie toczy się wyłącznie w Meksyku. W Ameryce Łacińskiej, Argentyna była pierwszym krajem, który jej zakazał.

Zdjęcie: Cuartoscuro 

Meksyk żyje teraz intensywną dyskusją na temat walk byków. Jej przeciwnicy twierdzą, że są to zwierzęce tortury, natomiast jej zwolennicy naciskają, iż jest to rodzaj „sztuki”. W tę środę jedna sędzia ponownie zakazała korrid, jednak Plaza México (Arena walk byków znajdująca się w stolicy Meksyku) sprzeciwiła się. Nawet sam prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, odniósł się do sprawy, informując, że 5 lutego zaprezentuje reformę w celu zakazania maltretowania zwierząt. 

Ta dyskusja nie ogranicza się jedynie do Meksyku. Dla przykładu kataloński parlament wprowadził w lipcu 2010 roku zakaz organizacji korrid. Zanim środek ten wszedł w życie w 2011 roku, 25 sierpnia 2010 roku została zorganizowana ostatnia korrida, z udziałem José Tomása, Juana Mory czy Serafina Marina, którą wiele osób pamiętają wręcz z nostalgią. Jednakże, w innych częściach Hiszpanii dalej organizuje się korridy. 

W Wielkiej Brytanii maltretowanie byków lub niedźwiedzi, tak jak z resztą walki psów, zostały zakazane już w 1824 roku, kiedy zostało założone Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA). We Francji, kraju, w którym walki byków są ogromną tradycją, nie zostały zakazane korridy na terenie całego kraju, a jedynie w niektórych z jego regionów. W 2015 roku korridy przestały być uznawane za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Oprócz tego kraj zaczął uznawać zwierzęta za istoty żywe obdarzone zdolnością do świadomego odczuwania. W tym samym roku Parlament Europejski zdecydował położyć kres jakimkolwiek rodzajom wsparcia publicznego skupiającego się na walkach byków. 

Sytuacja w Ameryce Łacińskiej 

W Argentynie, w 1822 roku zostało uchwalone zarządzenie zakazujące bezprawnych walk byków, a także zarządzono całkowite pozbawienie rogów wszystkich byków, które brały w nich udział, ogromnie zmniejszając tym samym potencjalne ryzyko. Pomimo tego, niektóre walki dalej się odbywały, na przekór krytyki ze strony stowarzyszeń ochrony zwierząt. Ostatnia korrida, która została zarejestrowana, miała miejsce w 1899 i 1902 roku. Zgodnie z argentyńską gazetą ,,La Nación", ta pierwsza odbyła się na terenie dzielnicy Retiro i zakończyła się śmiercią toreadora po staranowaniu go przez byka. Ten skandal odbił się szerokim echem, a Argentyna stała się tym samym pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej zakazującym walk byków. 

W Urugwaju, w 1921 roku został uchwalony dekret zakazujący nie tylko korrid, ale także jakichkolwiek występów, które niosłyby za sobą cierpienie zwierząt. Na Kubie, korridy są zakazane od roku 1899. Później niektóre z nich odbywały się sporadycznie, jednak aktualnie już się ich nie organizuje. Ekwador wybrał natomiast inne rozwiązanie. W 2011 roku obywatele zagłosowali za zakazaniem jakichkolwiek widowisk, które niosłyby za sobą maltretowanie lub tortury zwierząt, ale zamiast zniesienia walk byków, są one organizowane, ale tak, że byk nie może zostać zamordowany. 

Kolumbia, podobnie jak Meksyk, doświadcza głębokiej dyskusji na temat byków. W kwietniu zeszłego roku Izba Reprezentantów „położyła” projekt, który miał na celu zniesienie tego typu widowisk, które są bardzo popularne w kraju. Argumentem było to, że zakazanie korrid nie tylko wymierzone byłoby w działalność kulturową, ale także uderzałoby w lokalną gospodarkę. 

Dział: Turystycznie

Autor:
Guadalupe Galván | Tłumaczenie: Marcel Budkowski

Źródło:
https://www.eluniversal.com.mx/mundo/corridas-de-toros-que-paises-y-lugares-han-decidido-prohibirlas/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE