2024-12-16 07:22:24 JPM redakcja1 K

Wielkie zmiany, które nadejdą w podróżach po Wielkiej Brytanii i Europie w 2025 roku

Wkrótce wielu międzynarodowych podróżnych będzie musiało zarejestrować się w celu uzyskania autoryzacji online przed przybyciem do Wielkiej Brytanii i wielu krajów UE.

Wkrótce pojawi się dodatkowy krok, aby odwiedzić Wielką Brytanię, nawet jeśli nie potrzebujesz wizy (Zdjęcie: Getty Images).

Miliony podróżnych planujących wizytę w Wielkiej Brytanii będą musiały zarejestrować się w celu uzyskania autoryzacji online przed lądowaniem, nawet jeśli tylko przesiadają się w drodze do ostatecznego celu podróży.

Od 8 stycznia 2025 roku osoby odwiedzające Wielką Brytanię z Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii oraz innych krajów spoza Europy, które obecnie nie potrzebują wizy na krótkie pobyty w Wielkiej Brytanii, będą musiały uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) w celu wjazdu do kraju.

Aby uzyskać ETA, podróżni muszą wypełnić formularz online i uiścić opłatę w wysokości 10 funtów (około 12,75 USD). Wnioskodawcy powinni otrzymać decyzję o zatwierdzeniu autoryzacji w ciągu kilku godzin, ale w niektórych przypadkach może to potrwać do trzech dni roboczych. Autoryzacja jest ważna na wielokrotny wjazd do Wielkiej Brytanii na pobyty do sześciu miesięcy i obowiązuje przez dwa lata lub do wygaśnięcia paszportu, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Nowa autoryzacja nie jest jednak skierowana tylko do osób spoza Europy: od 2 kwietnia 2025 roku obywatele UE również będą musieli uzyskać ETA przed wejściem do Wielkiej Brytanii. (Obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz osoby posiadające ważną wizę brytyjską będą zwolnieni z tego obowiązku.)

Zgodnie z informacjami brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rozszerzenie systemu ETA (który wcześniej dotyczył tylko obywateli siedmiu krajów Bliskiego Wschodu) ma na celu stworzenie bardziej uproszczonego systemu wjazdu poprzez potwierdzenie uprawnień podróżnych do wejścia do Wielkiej Brytanii przed opuszczeniem kraju pochodzenia. Podczas wchodzenia na pokład samolotu do Wielkiej Brytanii, agenci bramki sprawdzą status ETA za pomocą cyfrowego połączenia z paszportem, co pozwoli na skrócenie czasu i zmniejszenie zamieszania na granicach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje również, że dane biograficzne, biometryczne i kontaktowe zbierane podczas procesu aplikacyjnego pomogą zwiększyć bezpieczeństwo poprzez lepsze śledzenie ruchów podróżnych.

„To rozszerzenie ETA to istotny krok w kierunku stworzenia efektywnej granicy, która będzie dostosowana do cyfrowej ery”, powiedziała w oświadczeniu Seema Malhotra, brytyjska minister ds. migracji i obywatelstwa. „Dzięki wstępnej selekcji, zanim ludzie postawią stopę w Wielkiej Brytanii, zapewnimy bezpieczeństwo naszego kraju, jednocześnie zapewniając płynne doświadczenie podróży dla odwiedzających.”

Skany twarzy na lotniskach w USA: Coraz więcej krajów przechodzi na cyfrowe przekraczanie granic (Zdjęcie: Getty Images)

Rozszerzenie systemu ETA w Wielkiej Brytanii to tylko jeden z przykładów kilku nowych programów elektronicznego wjazdu wprowadzanych na całym świecie. Od wiosny 2025 roku UE wprowadzi nowe wymagania dotyczące autoryzacji podróży dla obywateli 60 krajów (w tym Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Australii), którzy nie potrzebują wizy, zanim będą mogli wjechać do 30 krajów UE. Podobnie jak ETA, nowy program o nazwie Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS) wymaga od podróżnych ubiegania się o autoryzację online, opłacenia niewielkiej opłaty (7 € – około 7,40 USD lub 5,80 £) oraz oczekiwania do 96 godzin na zatwierdzenie wniosków.

UE jest również gotowa do uruchomienia osobnej inicjatywy cyfrowego monitorowania, zwanej Systemem Wejścia/Wyjazdu (EES), który zamiast paszportów używa skanów twarzy i odcisków palców do identyfikowania obywateli spoza UE. W odróżnieniu od ETIAS, ten nowy środek bezpieczeństwa (którego wdrożenie było zaplanowane na listopad 2024 roku, ale zostało opóźnione na 2025 rok) nie wymaga od podróżnych składania wniosków przed rozpoczęciem podróży. Zamiast tego podróżni będą rejestrowani przy wjeździe do któregoś z 29 krajów UE, które będą korzystać z tego systemu.

Według strony internetowej informacji o podróżach UE celem EES jest unowocześnienie przekraczania granic oraz przyspieszenie długich kolejek imigracyjnych, które nasiliły się po pandemii. Podobnie jak inne cyfrowe systemy wjazdowe, które istnieją od lat na całym świecie, w USA, Kanadzie i Australii, nowy system wjazdu ma również na celu walkę z oszustwami tożsamościowymi oraz liczbą osób, które przekraczają dozwolony czas pobytu w UE.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z rosnącej cyfryzacji procesu przekraczania granic. Krytycy rozszerzonego systemu ETA obawiają się, że dodatkowy proces i opłata będą stanowić barierę dla młodszych i mniej zamożnych podróżnych. Inni martwią się, że w miarę jak kraje i regiony będą przechodzić na formularze wjazdowe online, podróżni przestaną otrzymywać pieczątki w paszportach, które od dawna mają sentymentalne znaczenie dla podróżujących. Istnieje również ogólna obawa, co się stanie w przypadku awarii technologicznej.

„Jestem smutna z powodu [cyfryzacji podróży] i także zaniepokojona,” powiedziała Kita Jean, częsta podróżniczka i członkini Nomadness Travel Tribe, internetowej społeczności podróżnych z mniejszości etnicznych. „Pieczątki w paszportach to świetny sposób na dokumentowanie wspomnień i ich późniejsze przeglądanie, ale są także przydatne, gdy procesy i technologia zawiodą.”

W miarę jak kolejne miejsca wprowadzają cyfrowe systemy wjazdowe i opłaty, tylko czas pokaże, czy te zmiany uczynią przekraczanie granic bardziej efektywnym, czy też podróżni będą je postrzegać jako nieefektywne i niepotrzebne przeszkody.

Autor:
Lynn Brown | Tłumaczenie: Julia Nawrocka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/travel/article/20241211-the-big-changes-coming-to-uk-and-european-travel-in-2025

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE