2022-12-07 13:58:26 JPM redakcja1 K

Włoskie miasteczko płaci 30 000 dolarów za przeprowadzkę

Włoskie miasta prześcigają się w pomysłach, które pomogłyby zwabić nowych mieszkańców, a przy okazji wsparłyby gospodarkę.

Włoskie miasta prześcigają się w pomysłach, które pomogłyby zwabić nowych mieszkańców, a przy okazji wsparłyby gospodarkę.

Od zniszczonych domów sprzedawanych za dolara, po gotowe do zamieszkania nieruchomości w bardzo niskich cenach, rywalizacja jest ogromna. Malownicze miasteczko Presicce w słonecznej Apulii wkracza do gry z kuszącą ofertą. Władze miasta ogłosiły, że zapłacą nawet 30 000 euro każdemu, kto zdecyduje się na zakup domu i zamieszka w nim. Co więcej, wystawione na sprzedaż domy kosztują w ramach kontraktu około 25 000 euro. Podobnie jak inne tanie nieruchomości na sprzedaż we Włoszech, są one od dawna niezamieszkane. Dodatkowym bonusem jest niesamowita lokalizacja – miasteczko otacza region Salento, a w pobliżu znajduje się miasto Santa Maria di Leuca z piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą i turkusową wodą.
Władze Presicce mają nadzieję, że ta zachęta finansowa tchnie nowe życie w wyludniające się miasto, w którym z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. „W historycznym centrum miasta, wybudowanym przed 1991 rokiem, jest mnóstwo pustych domów, w których chętnie zobaczylibyśmy nowych mieszkańców”, powiedział miejscowy radny, Alfredo Palese. „Z przykrością patrzymy jak nasze stare, pełne historii, wspaniałej architektury i sztuki dzielnice powoli pustoszeją”. Jak informuje Palese, szczegóły umowy są jeszcze domykane, ale w najbliższych tygodniach władze miasta zamierzają uruchomić możliwość składania wniosków. Informacje na ten temat pojawią się na stronie internetowej ratusza. „Oferujemy nawet 30 000 euro osobom, które zdecydują się tu przeprowadzić i kupić jedno z opuszczonych mieszkań”, dodaje Palese. „Całkowita kwota zostanie podzielona na dwie części: jedna będzie przeznaczona na zakup starego domu, a druga na jego odnowienie, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Opowieść o dwóch miastach

Jak mówi Palese, możliwość połączenia się Presicce z sąsiednią miejscowością Acquarica zapewniła miastu dodatkowe środki na kontynuację tego projektu w ciągu najbliższych lat. „Zgodnie z włoskim prawem, po połączeniu nasze powiększone terytorium dostanie więcej środków publicznych, bo około milion euro rocznie. Pieniądze te zamierzamy zainwestować w odnowienie starej części miasta”. Łącznie, Presicce i Acquaricę zamieszkuje około 9 000 osób, ale tylko połowa populacji mieszka w starej części miasta. Wcześniej miasto stworzyło inne programy, które zwabiłyby nowych mieszkańców, w tym ulgi podatkowe pozwalające rozpoczęcie działalności gospodarczej i zasiłki dla rodzin z dziećmi. Żeby dostać 30 000 euro, nabywcy muszą zamieszkać w Presicce i kupić jedną z dostępnych nieruchomości zbudowanych przed 1991 rokiem. Według Palese, ceny domów zaczynają się od 500 euro za metr kwadratowy. Około 25 000 euro powinno wystarczyć do wyremontowania mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

„Zielone złoto”

Historia Presicce sięga średniowiecza, kiedy to powstały osady wokół twierdzy saraceńskiej zbudowanej przez mnichów, którzy wykopali krypty i podziemne młyny produkujące oliwę będące schronieniem przed najazdami piratów. Dzięki bujnym gajom oliwnym, z których pochodzi najwyższej jakości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, a także dzięki okresowi rozkwitu w trakcie renesansu, kiedy to miasto słynęło z doskonałego wina, serów i handlu bydłem, Presicce zyskało reputację „miasta zielonego złota”. Wielu miejscowych mieszkało pod ziemią, kopiąc jaskinie w skalistym terenie Presicce. Pod głównymi placami i pełnymi przepychu barokowymi pałacami znajduje się sieć 23 tajnych komnat i tłoczni oliwek, w których rolnicy, znani jako trappettari, spędzali okres żniw tłocząc oliwki w kamiennych młynach pchanych przez osły. Wiele zabytkowych budynków ma prywatny dostęp do pomieszczeń, w których wciąż stoją ogromne młyny. Wycieczki z przewodnikiem po podziemnym mieście stanowią atrakcję turystyczną. W starożytnej dzielnicy Presicce szerokie zgrabne ulice przecinają się z krętymi wąskimi uliczkami. Okazałe budynki w kolorze złota z żelaznymi balkonami i wewnętrznymi dziedzińcami mieszają się z prostymi białymi domami.

Znajdują się tam pokryte freskami pałace, kaplice i kolumny zbudowane z biało-czerwonego kamienia przez zamożnych mieszkańców wsi. Tak zwane vecchi curti (stare dziedzińce) to domy typowe dla malowniczych dzielnic Corciuli i Padreterno z prywatnymi ogrodami, podziemnymi młynami, drzewami cytrusowymi i egzotycznymi roślinami. Wiejskie tereny Presicce oferują starożytne kamienne kaplice, bizantyjskie krypty, gaje oliwne z masywnymi, poskręcanymi pniami drzew, fioletowe mury zbudowane z suchego kamienia oraz masserie, czyli gospodarstwa wiejskie, gdzie wpływowi arystokraci zapewniali chłopskim rodzinom ochronę przed atakami piratów.

Festiwale i kuchnia

Trasy piesze i rowerowe prowadzą przez bajkowy krajobraz usiany pastwiskami dla owiec i opuszczonymi kamiennymi fortami. W pobliżu znajduje się też malownicze wybrzeże Salento z miejscowościami Gallipoli i Santa Maria de Leuca.
Oprócz podziemnych olejarni i festiwali, którym towarzyszy degustacja różnych potraw, w mieście znajduje się muzeum kultury ludowej, gdzie można zobaczyć eksponaty z przeszłości. Co roku odbywają się również różne festiwale, w tym festiwal muzyki i tańca ludowego w Salento, podczas którego mają miejsce targi antyków i żywności. Na smakoszy czekają smażone przysmaki rybne związane z kultem św. Andrzeja, a także ręcznie robione makarony orecchiette i strascinate. Do lokalny przysmaków należą też naleśniki z makaronem faszerowane krewetkami, dorszem albo warzywami, lub podane z oliwkami, kaparami i pomidorkami koktajowymi.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się