2024-11-02 17:34:33 JPM redakcja1 K

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w popularnej dzielnicy Tokio

Jedna z najpopularniejszych dzielnic turystycznych Tokio podejmuję kroki w celu ograniczenia złego zachowania poprzez utrzymanie alkoholu w lokalach.

Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu w dzielnicy Tokio – Shibuya, Japonia. Zdjęcie: Toru Hanai/Bloomberg/Getty Images

 

Zakaz, który zostanie wdrożony w październiku, zakazuję spożywania alkoholu na ulicach i miejscach publicznych w Shibuyi od godziny 18:00 do 5:00 nad ranem każdego dnia. Ustawowy wiek spożywania alkoholu w Japonii wynosi 20 lat.

Shibuya to autonomiczna dzielnica Tokio, która może wprowadzać lokalne przepisy. Burmistrz Ken Hasebe poinformował dziennikarzy: „Zwiększyliśmy ilość patroli oraz dokonaliśmy starań w ostatnim roku, na co mieszkańcy odpowiadali: 'Cóż, prawo mówi, że możemy pić, prawda?' Poprzez wprowadzenie tej zasady chcielibyśmy wraz z patrolami policji przekazać naszą intencję – wolelibyśmy, aby ludzie cieszyli się z picia alkoholu w przestrzeniach zamkniętych”. 

Te wiadomości nie będą zaskoczeniem dla mieszkańców. Ubiegłej jesieni przez problemy związane z alkoholem Shibuya zabroniła świętowania Halloween. Zakaz obejmował zakaz spożywania alkoholu poza barami i restauracjami. Burmistrz Hasebe poinformował, że lokalne firmy wspierały regulacje w październiku 2023 roku oraz były za decyzją o wprowadzeniu zakazu na stałe. 

„Szkody spowodowane wielką ilością turystów stały się poważne, powodując zniszczenia materialne związane ze spożywaniem alkoholu na ulicach, sprzeczkami między klientami, oraz ogromnymi ilościami śmieci na ulicach w postaci puszek czy butelek”, informowano zeszłego roku. 

 

Shibuya jest znana z bycia najbardziej zatłoczonym miejscem na świecie. Świątynią Meiji, Park Yoyogi oraz Plac Shibuya, stały się popularnymi miejscami w stolicy. 

Japonia od zakończenia pandemii zmaga się ze zbyt dużą ilością turystów. Ponad trzy miliony odwiedzających odwiedziło kraj w kwietniu i maju tego roku. Szacuje się, że trend ten utrzyma się przez okres wakacyjny. Informowanie odwiedzających na temat lokalnej kultury stało się ważnym elementem radzenia sobie z napływem międzynarodowych turystów.

W historycznym mieście Kioto i jego starożytnych alejkach można spotkać gejsze i ich uczennice (maiko). Mieszkańcy próbowali znaleźć sposoby na powstrzymanie obcokrajowców przed nękaniem kobiet w drodze do i z pracy. Oficjalne biuro turystyczne Kioto rozwiesiło plakaty i rozdało broszury na temat różnych zwyczajów społecznych w Japonii, od korzystania z toalet po dawanie napiwków. Wśród broszur pojawiły się informację dotyczące gejszy, gdzie odwiedzający proszeni są o niedotykanie kobiet, ciągnięcie za kimona lub robienie im zdjęć bez ich pozwolenia.

Lokalni mieszkańcy dzielnicy Gion również podjęli pewne środki, takie jak blokowanie prywatnych alejek. Pomimo zastosowanych środków, „paparazzi gejsz” i inni uciążliwi turyści nadal powodują konflikty z mieszkańcami Japonii. 

 

Dział: Świat

Autor:
Lilit Marcus | Tłumaczenie: Martyna Brodala – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/shibuya-city-tokyo-public-drinking-ban-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się