2023-09-06 21:24:13 JPM redakcja1 K

Zamek Telč po odbudowie otwiera też tajne dotąd pomieszczenia. Będzie dostępny do zwiedzania przez cały rok

Zamek Telč po odbudowie otwiera się dla zwiedzających w pełnej krasie. Po pół wieku zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO doczekał się wielkoskalowej renowacji.

Źródło: Narodowy Instytut Zabytków

Teraz będzie otwarty przez cały rok. Przybyło nowych tras zwiedzania i nowoczesne centrum dla zwiedzających. Renowacji poddano m. in. renesansową kaplicę i Salę Rycerską z kasetonowym stropem, po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym tajne dotąd pomieszczenia dawnego zamkowego browaru ze spichlerzem.

Remont kosztował prawie ćwierć miliarda koron czeskich. Prace budowlane zaczęły się w lutym 2020 r., po czym nastąpiły renowacyjne interwencje. Na realizację wpłynął częściowo kryzys branży budowlanej.

„To również kwestia dostatecznej liczby rzemieślników. Okazało się, że jest to także problem dla firm dostawców i poddostawców. Ale po tych zmaganiach, w końcu, dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów, udało się doprowadzić sprawę do pomyślnego końca, z czego bardzo się cieszę”, powiedziała Naďa Goryczková, dyrektorka generalna Narodowego Instytutu Zabytków.

Projekt obejmował odbudowę wybranych części terenu zamkowego, w tym wnętrz. W ich skład wchodziła część starego gotyckiego zamku, skrzydło południowe, kaplica Wszystkich Świętych, część renesansowego skrzydła, piwnice starego zamku i budynek gospodarczy dawnego zamkowego browaru.

Nowe trasy zwiedzania

„Opinia publiczna może się cieszyć nie tylko zrewitalizowanymi wnętrzami, ale także odrestaurowanymi historycznymi artefaktami i modyfikacjami w bryle zewnętrznej. Wszystkie te nowości na pewno z radością przywitają nie tylko zwiedzający, ale też filmowcy. Zamek Telč od dawna należy do ulubionych i najbardziej poszukiwanych plenerów filmowych”, przypomniał minister kultury Martin Baxa (z partii ODS). Obiekt był miejscem kręcenia m. in. wielu baśni, takich jak „Dumna księżniczka”. 

Nowe trasy zwiedzania poprowadzą zwiedzających do ekspozycji Muzeum Zamkowego, która przedstawia mniej znaną historię miasta i zamku. Część jest poświęcona rodowi Zachariasza z Hradca, który w szesnastym stuleciu przysłużył się rozwojowi Telča. Przykładowo kazał przebudować tutejszy zamek na wzór renesansowy. Spogląda na odwiedzających z obrazu, który został namalowany dopiero po śmieci szlachcica i długo był uważany za zaginiony. Odkryto go niedawno w muzeum Slavonicach, które użyczyło portret zamkowi w Telču.

„Plac Telča w połączeniu z zamkiem jest przykładem przepięknego renesansu. Zachariasz z Hradca, który go stworzył, był geniuszem. Zawsze mówię, że chciałbym, aby się obudził i przyszedł nas zbesztać lub powiedzieć, że dobrze robimy. Ale myślę, że raczej by nas pochwalił”, zauważa kasztelan Bohumil Norek.

Skarby za kurtyną

W nowo otwartym depozytorium w niegdysiejszym zamkowym browarze znajduje się ekspozycja „Skarby za kurtyną”. Przybliża temat restaurowania i ochrony zabytkowo cennych przedmiotów, których czterysta przeszło podczas remontu przez ręce konserwatorów. Do takich skarbów należy np. renesansowy fotel z tajnym mechanizmem, dzięki któremu można uwięzić siedzącą osobę. Stworzono replikę, aby chętni mogli wypróbować fotel na sobie. 

Dawna czarna kuchnia dziś służy jako centrum dla zwiedzających. Wielkim zaskoczeniem dla konserwatorów było znalezienie renesansowego malowidła ściennego przedstawiającego jelenia w naturalnej wielkości w pomieszczeniu kuchennym. Zostało zdjęte ze ściany, planowane jest jego wystawienie. Konserwatorzy odnowili wyblakłe malowidła również w arkadach prowadzących do ogrodu, gdzie doszło do odświeżenia pierwotnej sieci ścieżek, a fontanna znowu działa.

Powrót odwiedzających

W latach poprzedzających rekonstrukcję zamek w Telču odwiedzało w sezonie sto tysięcy osób. „W czasie ograniczonego ruchu podczas remontu odwiedziło nas około czterdzieści tysięcy zwiedzających, był to też czas COVID-u. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby ta liczba wróciła do stu tysięcy”, życzy dyrektorka Narodowego Instytutu Zabytków.

Goście po raz pierwszy będą mogli obejrzeć zrekonstruowany zamek 28 lipca, latem zwiedzających przyciągnie też festiwal Prázdniny v Telči. Na zamkowym dziedzińcu zagrają: Druhá tráva, Bratři Ebenové, Vladimír Javorský, Ondřej Havelka i jego Melody Makers.

Historia zamku Telč

Na miejscu zamku pierwotnie stał gotycki gród wybudowany przez panów z Hradca w drugiej połowie XIV wieku. Architektoniczną przebudową średniowiecznego zamku na renesansową rezydencję wsławił się wykształcony szlachcic Zachariasz z Hradca. Budowlane modyfikacje były uskuteczniane pod okiem włoskich mistrzów.

Zamek zachował nienaruszony renesansowy wygląd jako jeden z nielicznych aż do dziś, co zawdzięcza również kolejnym właścicielom. Telč przeszedł przez ręce Slavatów, Liechtensteinów z Kastelkorn i ostatecznie trafił do Podstatskich z Liechtensteinu.

Po konfiskacie pod koniec II wojny światowej zamek został ogłoszony państwowym dobrem kultury. Częścią terenu stał się park krajobrazowy. Obecnie jest pod zarządem Narodowego Instytutu Zabytków.

W 1958 roku teren zamku został ogłoszony zabytkiem kultury, a w 1995 – narodowym zabytkiem kultury. Od lat 90-tych zamek wraz z historycznym centrum Telča zapisany jest na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się