Zbyt gorąco na fotosyntezę - lasy tropikalne zbliżają się do krytycznych temperatur
Możliwe, że zmiany klimatyczne doprowadzą do podniesienia temperatur powyżej progu tolerancji przez drzewa.
Lasy są schronieniem dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin, produkują tlen i przyczyniają się do ochładzania planety, jednak niewielki procent liści w lasach deszczowych nie przeprowadza fotosyntezy - jest na to zbyt gorąco. Jak dotąd, dotyczy to tylko 0.01% koron drzew, ale według autorów badania opublikowanego 23.08.2023 roku w “Nature” istnieje prawdopodobieństwo, że globalne ocieplenie doprowadzi planetę do stanu, kiedy obumieranie liści drzew w lasach tropikalnych przyjmie ogromną skalę.
Christopher Doughty z Uniwersytetu Północnej Arizony i jego zespół wykorzystali dokładne pomiary temperatury powierzchni ziemi w koronach drzew tropikalnych. Pomiarów dokonano z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2018-2020 i dzięki nim autorzy odkryli, że temperatury pokrywy osiągnęły średnio najwyższą temperaturę 34°C. Niemniej jednak, 0,01% liści z koron drzew osiągnęły krytyczną temperaturę, kiedy fotosynteza zaczyna zanikać. Dokładniej, zanotowana wartość, od której fabryka fotosyntezy przestaje działać to średnio 46,7°.
„Nie jest jeszcze wiadome, czy temperatura badanych liści zbliża się do tego progu lub czy zrobi to niedługo ze względu na zmiany klimatyczne” - tłumaczą autorzy badania.
Scenariusze przyszłości.
Zgodnie z ich założeniami, lasy tropikalne mogą znieść podwyższenie temperatury do 3,9 stopni powyżej aktualnej temperatury powietrza, zanim nastąpi możliwy punkt zwrotny. Od tego momentu może nastąpić obumarcie i utrata liści na wielką skalę. W najgorszych scenariuszach zmiana klimatu może doprowadzić do takiej temperatury, niemniej jednak, jak wskazuje badanie, deforestacja i niszczenie ekosystemów mogą spotęgować zmiany lokalnych temperatur. „Możliwe, że połączenie zmian klimatycznych i lokalnego wylesiania już przybliża cieplejsze tereny lasów do krytycznego progu termicznego”, tłumaczą autorzy. Z tego powodu zwracają uwagę na konieczność zmniejszenia emisji i ograniczenia deforestacji, aby zagwarantować zdrowie lasów deszczowych.
Dział: Inne
Autor:
Faustyna Janaszak