Zwyczaje sylwestrowe w Europie
Sylwester to wyjątkowa okazja do pożegnania starego i przywitania nowego roku. Wydarzenie to można spędzać na różne sposoby, na przykład idąc na imprezę z przyjaciółmi lub drugą połówką, czy zostając w domu z rodziną. Coraz bardziej popularne jednak stają się wyjazdy sylwestrowe. Jakie więc są zwyczaje w innych krajach?
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/BsGQufUn33k/?img_index=1 (data dostępu: 17.12.2024r)
Sylwester kojarzy się ze śniegiem i zimną pogodą. Idąc tym tropem, jednym z lepszych i ciekawszych kierunków będzie Skandynawia. W Norwegii najpopularniejszą opcją wybieraną przez turystów jest spędzenie Nowego Roku podczas rejsu statkiem, podczas którego goście mogą podziwiać niepowtarzalną zorzę polarną.
Natomiast w Szwecji Sylwester odbywa się głównie na świeżym powietrzu. Popularne atrakcje to między innymi pokazy sztucznych ogni oraz wróżenie przyszłości na nowy rok. Kolejnym zwyczajem jest tłuczenie talerzy w drzwi przyjaciół, aby odpędzić pecha i przywołać szczęście w nadchodzącym nowym roku. Im więcej skorup domownik znajdzie pod drzwiami tym więcej przyjaciół życzy mu szczęścia.
Finlandia wyróżnia się na tle innych państw ze względu na głęboko zakorzenioną tradycje saunowania. To właśnie Finowie, po wybiciu północy, udają się do saun, aby wejść w nowy rok zrelaksowanym. Zwyczaj ten przyciąga wielu turystów z całego świata. Inną tradycją odbywającą się w nowy rok jest wróżenie z ołowiu. Podczas tej praktyki roztapia się kawałek ołowiu i wlewa do zimnej wody, tworząc rozmaite kształty, które po interpretacji wróżą nadchodzącą przyszłość.
Ciekawi innych doświadczeń wybrać mogą Sylwestra w cieplejszych regionach. We Włoszech tradycyjnie spędza się sylwestra w gronie rodziny lub znajomych, często grając w karty lub wychodząc w popularne miejsca. Przykładowo, w Rzymie ludzie wychodzą na Piazza del Popolo, w Neapolu Piazza del Plebiscito, a w Wenecji Piazza San Marco. Zwyczajowo na stole pojawia się wówczas zampone, czyli faszerowane nogi wieprzowe lub cotechino, czyli intensywnie przyprawiona gotowana kiełbasa wieprzowa. Oba dania podawane są najczęściej z gulaszem, z soczewicy, który ma przynieść dostatek i szczęście w nadchodzącym roku. Na stole pojawiają się również owoce granatu symbolizujące dostatek oraz winogrona, które o północy zjada się w liczbie 12 sztuk na 12 miesięcy. Kolejną tradycją panującą we Włoszech jest zakładanie czerwonej bielizny przez kobiety i mężczyzn, aby przyciągnąć szczęście. Inną nietypową praktyką jest wyrzucanie starych przedmiotów przez okno w celu pozbycia się problemów starego roku. Włosi wówczas wyrzucają na przykład ubrania, bibeloty oraz naczynia. Aby przywitać Nowy Rok, mieszkańcy czekają na pierwszy wschód słońca.
Dla Hiszpanów zakładanie czerwonej bielizny lub jedzenie winogron o północy jest dobrze znane. Natomiast nie wszystkim znane jest picie szampana z obrączką. Według hiszpańskiej tradycji, w kieliszku szampana wznoszonym o północy powinna znajdować się najlepiej złota obrączka. Zwyczaj ten przynosić ma dostatek w nadchodzącym roku. Po wypiciu toastu należy założyć obrączkę z powrotem. Kolejną nietypową tradycją jest przerzucenie walizki przez próg lub przespacerowanie się z nią dookoła domu. Praktyka ta ma na celu dostarczyć wiele okazji do podróżowania. Niektórzy pakują walizki tak, jakby mieli wyjechać, inni zaś wkładają do walizki przedmioty związane z celami podróży, takie jak przewodniki, słowniki, mapy.
W Grecji najczęściej wigilię nowego roku spędza się w domu w gronie najbliższych, grając w gry karciane. Wygrana jest szczególnie ważna, ponieważ symbolizuje szczęście w nadchodzącym roku. Z tego też powodu nie powinno się wchodzić w nowy rok z niedokończonymi sprawami i obowiązkami domowymi. Ostatnimi czasy popularne zrobiły się bale sylwestrowe, na które coraz częściej chodzą młodzi ludzie. O północy w większości kraju rozbrzmiewają dzwony kościelne. W mniejszych miastach i wsiach tradycyjnie rozpala się wówczas ogniska, a osoby posiadające broń palną oznajmiają nadejście nowego roku. Popularne jest także odpalanie fajerwerków. Wszystko ma na celu odstraszenie diabła, który nie lubi hałasu. Ważnym elementem jest krojenie Vasilopity, czyli tradycyjnego pomarańczowego ciasta noworocznego. Z wybiciem północy najstarszy członek rodziny kroi ciasto, wydzielając kawałki dla Chrystusa, Maryi, świętego Bazylego, dla domu oraz dla każdego z członków rodziny. Osoba, która znajdzie w swoim kawałku ukrytą monetę, może oczekiwać szczęścia i powodzenia w nadchodzącym roku, nie tylko w sferze finansowej, ale ogólnie w życiu. Inną tradycją związaną z jedzeniem jest rzucenie owocu granatu o próg domu. Gdy owoc pęknie a z niego rozsypią się nasiona oznaczać będzie szczęście, dostatek i płodność. Granatem rzuca głowa rodziny lub osoba dobrze życząca domownikom.
Zdjęcie: https://belsole.pl/sylwester-we-wloszech-2020-21-czy-jechac-jak-wyglada/ (data dostępu: 17.12.2024r)
Inne źródła:
Dział: Świat
Autor:
Emilia Opryszko - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki