2022-12-14 13:48:31 JPM redakcja1 K

Dostęp do azerbejdżańskiego gazu jest priorytetem dla Serbii

Dostęp do azerbejdżańskiego gazu jest priorytetem dla Serbii – minister Dubravka Djedovic

Dostęp do azerbejdżańskiego gazu jest priorytetem dla Serbii, powiedziała serbska minister energetyki Dubravka Djedovic w ekskluzywnym wywiadzie dla Trend, informuje day.az.

„Kiedy rozpoczął się światowy kryzys energetyczny, wiele krajów europejskich, w tym Serbia, stanęło przed problemem niewystarczającej dywersyfikacji tras i dostawców. Byłoby to niekorzystne nawet w przypadku braku kryzysu. W obecnych warunkach w Europie stwarza to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, które z kolei w coraz większym stopniu staje się kwestią bezpieczeństwa narodowego. Dostęp do innych dostawców gazu, przede wszystkim do gazu azerbejdżańskiego, jest dla nas priorytetem i już nad tym aktywnie pracujemy” – powiedziała.

Djedovic zaznaczyła, że warunkiem koniecznym dostaw gazu ziemnego z Azerbejdżanu do Serbii jest budowa infrastruktury gazowej.

„W tym roku Serbia rozpoczęła budowę interkonektora gazowego z Bułgarią, który powinien zostać ukończony w ostatnim kwartale przyszłego roku. Pozwoli nam to w pierwszym kwartale podłączyć się do Gazociągu Transadriatyckiego, który dostarcza gaz ziemny do Grecji do 2024 r., a następnie poprzez nowo otwarty interkonektor Grecja-Bułgaria to źródło energii trafi także na nasz rynek” – dodała minister.

Djedovic zaznaczyła, że po wybudowaniu gazociągu z Bułgarią, Serbia będzie mogła zdywersyfikować nie tylko trasy dostaw gazu, ale także dostawców.

Według niej gazociąg ten połączy Serbię z rurociągami Południowego Korytarza Gazowego, a także z terminalem skroplonego gazu ziemnego w Aleksandropulisie.

„Obecnie gaz jest dostarczany do Serbii gazociągiem Balkan Stream z Bułgarii. Po zakończeniu budowy tego gazociągu na początku 2021 roku Serbia osiągnęła dywersyfikację tras, ponieważ wcześniej gaz dostarczany był wyłącznie z Węgier” – dodała minister.

Djedovic zaznaczyła, że przepustowość gazociągu Serbia-Bułgaria wynosi 1,8 mld metrów sześciennych gazu rocznie z Bułgarii do Serbii.

„Do czasu oddania do użytku nowego interkonektora, ilości gazu, które Serbia otrzyma tym gazociągiem, będą zakontraktowane” – wyjaśniła.

Djedovic zaznaczyła, że każdy nowy interkonektor oznacza dodatkowe bezpieczeństwo dostaw gazu, dlatego serbski rząd zamierza budować dodatkowe gazociągi, ale będzie to zależało także od działań podjętych przez inne państwa.

„Obecnie najbardziej prawdopodobna jest budowa interkonektora gazowego z Macedonią Północną, który prawdopodobnie będzie wspierany przez Unię Europejską, do systemu gazociągów Południowego Korytarza Gazowego” – powiedziała minister.

Według niej Serbia, przyłączając się do Południowego Korytarza Gazowego, nie tylko zwiększy swoje bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie dodatkowej trasy dostaw, ale będzie miała również szansę stać się krajem tranzytowym, przez który gaz ten będzie płynął do innych krajów zarówno w regionie, jak i w Europie.

„Znaczenie dostaw gazu do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy z pewnością wzrośnie w najbliższych latach, o czym świadczy zainteresowanie UE zwiększeniem importu gazu z Azerbejdżanu. Gaz azerbejdżański z pewnością przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Europie, a to szczególnie istotne dla naszego regionu, który jeszcze nie zdywersyfikował źródeł dostaw” – dodała.

Autor:
Ewa Kaczmarczyk

Żródło:
https://news.day.az/economy/1518946.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE