2022-09-09 18:01:12 JPM redakcja1 K

Juul zapłaci miliony dolarów w ramach ugody

Juul Labs, czyli jedna z topowych amerykańskich firm produkujących e-papierosy, zapłaci 438,5 miliona dolarów w ramach ugody po dochodzeniu dotyczącemu praktyk marketingowych skierowanych do osób nieletnich.

ŹRÓDŁO OBRAZU: REUTERS

Ugoda zawarta z ponad 30 krajami obejmuje także ograniczenie marketingu tej firmy, na przykład zakazując wykorzystywania w reklamach osób poniżej 35 roku życia.

Juul nazwał to znaczącą częścią strategii zmierzającej do rozwiązania naglących problemów przyszłości.

Firma także dostała zakaz sprzedaży swoich produktów na terenie USA.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (ang. The US Food and Drug Administration) już w czerwcu ograniczyła sprzedaż produktów Juul z powodu niewystarczających danych na temat wpływu na zdrowie. 

Firma jeszcze odwołuje się od decyzji.

To jednak nie koniec. Juul nadal boryka się ze sporami sądowymi w niektórych stanach, a także prywatnymi pozwami wniesionymi przez poszczególne rodziny.

Ogłoszono też, że wtorkowe porozumienie było zgodne z praktykami marketingowymi „resetu całego przedsiębiorstwa”, które zostały wdrożone jesienią 2019 roku.

Oświadczenie firmy brzmiało: „Uważamy, że po dokonaniu przez FDA pełnego przeglądu wszystkich przedstawionych danych naukowych i dowodów, zgodnie z wymogami prawa i bez ingerencji politycznej, powinniśmy otrzymać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu”.

Juul był powszechnie obwiniany za gwałtowny wzrost zainteresowania elektronicznymi papierosami wśród osób nieletnich. Według sondażu przeprowadzonego w USA w 2019 roku, ponad jedna czwarta uczniów szkół średnich korzystała z e-papierosów. Udział ten jednak od tego czasu zmalał.

Prokurator generalny z Connecticut William Tong we wtorek ogłosił ugodę, dodając, że dochodzenie w sprawie marketingu Juula wykazało, że firma sprzedawała e-papierosy kierowane do młodzieży, mimo że ten proceder jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych.

Dodał również, że firma niewłaściwie weryfikowała wiek konsumentów i nie informowała w odpowiedni sposób, że jej wkłady zawierają nikotynę, która ma działanie uzależniające. 

„Kampanie reklamowe Juul 'a stworzyły nowe pokolenie uzależnionych od nikotyny” - powiedział.

Pieniądze będą wypłacane przez okres od 6 do 10 lat i posłużą do walki z uzależnieniem od tytoniu.

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Wiktoria Kochman

Żródło:
https://www.bbc.com/news/business-62813896

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE