2023-05-09 22:33:39 JPM redakcja1 K

Które zawody mogą wkrótce wymrzeć?

Które zawody zostaną w niedalekiej przyszłości przejęte przez maszyny? Nowe badanie przeprowadzone w Szwajcarii nasuwa zaskakujące wnioski.

Cytat jest jasny, a jednak przyprawia o mdłości: „Ryzyko automatyzacji Twojego zawodu wynosi 56 procent”. Taką odpowiedź wypluwa interaktywne narzędzie szwajcarskich naukowców na pytanie, jak prawdopodobne jest, że wkrótce maszyny przejmą pracę dziennikarzy.

W przypadku dziennikarzy oznacza to, że maszyny, czyli programy, sztuczna inteligencja, roboty, mają też spore umiejętności potrzebne w tym zawodzie. A narzędzie ma jeszcze więcej odpowiedzi: kasjerki? 71 proc. Zmywarka do naczyń – 74 proc. Rzeźnik – 77 procent.

Oprogramowanie zostało opracowane przez ekonomistów z Uniwersytetu w Lozannie i ekspertów od robotyki z EPFL. Bazuje ono na badaniu, na użytek którego zespół badawczy przeanalizował 1000 zawodów pod kątem ich potencjału automatyzacji. Wynik: ranking, który pokazuje, jak bardzo prawdopodobne jest, że dana praca zostanie w przyszłości wykonana przez roboty i sztuczną inteligencję (AI).

Lista rankingowa zagrożonych zawodów

W przeciwieństwie do innych badań, badanie, zdaniem naukowców, uwzględnia nie tylko zawody w dziedzinie cyfrowej, ale także fizyczne, do których wkrótce mogą zostać wykorzystane maszyny. Za podstawę posłużyła baza danych amerykańskiego Departamentu Pracy, w której wyszczególniono podstawowe umiejętności setek zawodów. Na tej podstawie badacze przeanalizowali, które z tych umiejętności posiadają nie tylko ludzie, ale również maszyny.

Z analizy wynika, że zawody wymagające umiejętności motorycznych mają wyższe ryzyko automatyzacji niż zawody wymagające krytycznego myślenia lub kreatywności. Według osób odpowiedzialnych za badanie, najbardziej zagrożone są zawody w przetwórstwie żywności, budownictwie i konserwacji.

Portal t-online miał okazję zapoznać się ze szczegółowymi wynikami badań i rozmawiał z jednym z badaczy zaangażowanych w projekt na temat automatyzacji w świecie pracy. (Przeczytaj tutaj wywiad z ekonomistą Rafaelem Lalive przeprowadzony przez t-online w języku niemieckim - https://www.t-online.de/finanzen/aktuelles/arbeitsmarkt/id_100170016/zukunft-der-arbeit-schreiner-haben-ein-sehr-hohes-risiko-ersetzt-zu-werden-.html).

Oto lista zawodów o szczególnie wysokim ryzyku automatyzacji w ujęciu procentowym – i tych, w których maszyny do tej pory proporcjonalnie wykazywały tendencję do braku umiejętności, które człowiek wnosi do pracy.

Oto lista zawodów o wyjątkowo wysokim ryzyku automatyzacji w ujęciu procentowym - i tych, w których urządzenia do tej pory miały tendencję do posiadania niewielu umiejętności, które człowiek wnosi do pracy.

15 zawodów o wysokim ryzyku automatyzacji

Masarze i pracownicy przetwórstwa mięsnego: 77,8 proc.

Zawody o charakterze produkcyjnym w przemyśle tekstylnym i odzieżowym: 76,9 procent

Pracownicy sortujący w sektorze rolniczym: 76,6 procent

Opiekunowie, pracownicy domowi i osoby sprzątające: 75,9 procent

Pracownicy pomocniczy w sektorze opieki: 75,8 procent

Pracownicy pakujący: 75,5

Pracownicy obsługi w refektarzach i kawiarniach: 75,1 procent

Pracownicy przygotowujący posiłki: 75,0

Zmywarki do naczyń: 74,4 procent

Kucharze w sektorze fast food: 74,0 procent

Ogrodnicy krajobrazowi: 73,9 procent

Modelki: 72,0 procent

Malarze: 72,5 procent

Listonosze: 72,2 procent

Kasjerzy: 71,8 procent.

15 zawodów o niższym ryzyku automatyzacji

Fizycy: 43,4 procent

Neurolodzy: 48,1 procent

Lekarze: 48,1 procent

Neuropsychologowie i psychologowie kliniczni: 48,7 procent

Patolodzy: 49,4 procent

Matematycy: 49,7 procent

Dyrektorzy generalni i zarządzający: 50,0 procent

Biolodzy molekularni, mikro- i komórkowi: 50,9 procent

Epidemiolodzy: 51,0 procent

Astronomowie: 51,8

Architekci: 52,8 procent

Sędziowie i prokuratorzy: 54,8 procent

Nauczyciele historii: 54,2 procent

Inżynierowie samochodowi: 54,7 procent

Specjaliści PR: 55,0 procent

Perspektywy miejsc pracy dotkniętych zwolnieniami

Czy Twój zawód nie znalazł się na tej liście? Ten link http://lis2.epfl.ch/resiliencetorobots/#/ przeniesie Cię do interaktywnego narzędzia opracowanego przez naukowców, dzięki któremu dowiesz się, jak bardzo Twój zawód jest zagrożony automatyzacją. Ponadto oprogramowanie sugeruje – na podstawie Twojej obecnej pracy – perspektywy zawodowe, które według autorów badania są w zasięgu ręki przy niewielkim dokształcaniu.

Ekonomista zaangażowany w badanie, Rafael Lalive, stwierdził w wywiadzie dla t-online, że prawie żaden zawód nie jest chroniony przed automatyzacją. Wiele osób z zawodów o wysokim ryzyku automatyzacji już straciło pracę w ostatnich latach.

Jednocześnie Lalive zwrócił jednak uwagę, że rynek pracy paląco potrzebuje pracowników i podkreśla: „Umiejętności raz zdobyte często mogą być wykorzystane w innych dziedzinach zawodowych.” Zdaniem ekonomisty, automatyzacja doprowadzi również do zmniejszenia tygodniowego czasu pracy.

Dział: Praca

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE