2022-11-21 11:10:05 JPM redakcja1 K

3 niesamowite rzeczy, które potrafi twój nowy samochód – jeśli mu pozwolisz

Oto trzy najważniejsze funkcje w nowych samochodach, które wielu ludzi przeocza.

Ostatnio pożyczyłem 25-letnie BMW należące do mojego przyjaciela, żeby pojechać w długą podróż. Za każdym razem jak parkuję tyłem, bardzo brakuje mi tylnej kamery cofania. A to nie wszystko. Żałuję, że nie miałem aktywnego tempomatu, który sprawiłby, że długie odcinki prostej drogi byłyby bardziej odprężające. Przydałby się też czujnik martwego pola, który pomógłby mi bezpiecznie zmieniać pas na ruchliwych drogach. Jednak nie wszyscy podzielają moje odczucia. Przyjaciele i inni kierowcy mówią mi, że oni po prostu wyłączają te funkcje, ponieważ chcą uniknąć irytujących pikań i migających świateł.

„Wszystkie te ostrzeżenia to za dużo dla ludzi, ponieważ często są to po prostu fałszywe alarmy”, mówi Kathleen Rizk, główna dyrektor ds. analizy porównawczej doświadczeń użytkowników w J.D. Power, firmy zajmującej się badaniami konsumenckimi. Mimo to Rizk dodaje: „Ogólnie rzecz biorąc, te funkcje są fantastyczne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo. Ludzie muszą jednak nauczyć się ich używać”.

W 2021 roku zostało przeprowadzone badanie we współpracy z konsorcjum należącym do MIT – Advanced Vehicle Technology oraz z koalicją Partners for Automated Vehicle Education (PAVE), czyli zrzeszeniem partnerów zajmujących się edukacją w kwestii zautomatyzowanych pojazdów. W jego trakcie okazało się, że właściciele samochodów mają mieszane uczucia co do tego typu funkcji jazdy autonomicznej. Popularnością cieszyły się za to funkcje uruchamiane przy niskiej prędkości, takie jak tylne kamery cofania, mówi Rizk. Pozostałe, które były aktywowane przy większej szybkości, były przyjmowane z większym niezrozumieniem i nieufnością. Może tak być dlatego, że takie funkcje oznacza się różnymi nazwami, w zależności od producenta, więc jeżeli nie znamy ich działania, to ostrzeżenia z nich pochodzące mogą dezorientować i przytłaczać. 

Oto powody, dla których te sygnały dźwiękowe są pomocne.

1. Pomagają ci w bezpiecznym cofaniu

W przypadku SUV-ów i ciężarówek o dużym prześwicie kamera cofania jest niezbędna, aby upewnić się, że pod klapą bagażnika nie ma żadnych przeszkód, które nie dałyby się wypatrzeć. Niestety może chodzić nawet o dziecko bawiące się na podjeździe. Od 2018 we wszystkich samochodach w USA kamery cofania się są wymagane. Istnieje jednak jeszcze więcej funkcji, które pomogą w bezpiecznym cofaniu:

Alarm ruchu poprzecznego. To jedna z ulubionych opcji Rizk i jest często używana przez kierowców, którzy ją mają. Jeżeli wykonujesz manewr cofania ze swojego miejsca parkingowego, czujniki radarowe ostrzegą cię, kiedy jakiś pojazd będzie zbliżał się do ciebie. Mogą pikać, a czasem nawet wskazać na wyświetlaczu samochodu, w jakim kierunku jedzie zbliżający się pojazd. W zależności od rodzaju modelu samochodu alarm ruchu poprzecznego może również przestrzegać przed pieszymi i rowerzystami.

Kamera 360 stopni. Za pomocą wielu kamer ta funkcja daje ci wgląd na widok z góry na twój samochód i jego otoczenie. Sprawdza się świetnie w przypadku parkowania równoległego oraz manewrowania w ciasnym garażu.

Rizk twierdzi, że funkcje oparte na kamerze są popularne i stale dokonuje się ich ulepszeń, trwają na przykład prace nad wbudowanymi kamerami, które nagrywają jazdę albo dają wgląd, czy twój samochód jest bezpieczny, kiedy jesteś z dala od niego.

2. Pomagają ci bezpiecznie zmieniać pas ruchu

Czujniki radarowe śledzą ruch w martwym polu samochodu i ostrzegają cię, kiedy inny pojazd znajdzie się w tym miejscu. Często na bocznych lusterkach zapala się przy tym światło ostrzegawcze. Kiedy włączysz kierunkowskaz, a w martwym polu twojego samochodu znajduje się drugi pojazd, usłyszysz wyraźne pikanie. Funkcja ta nie ma na celu zastąpić faktycznego sprawdzania, czy pas jest wolny, dodaje Rizk. To system wspomagania, który generuje dodatkowe ostrzeżenie przed mniejszymi pojazdami albo tymi, które nadjeżdżają z sąsiedniego pasa. Poniżej znajdują się dwie podobne funkcje:

Układ monitorowania pasa ruchu. Jeżeli twój samochód zbacza na linię pasa ruchu, funkcja ta reguluje kierownicę w celu wyśrodkowania pojazdu na pasie. W innych przypadkach sygnał dźwiękowy ostrzeże cię przed zjechaniem z pasa ruchu. Badanie przeprowadzone przez konsorcjum Advanced Vehicle Technology wykazało, że 70% ankietowanych nie zdawało sobie sprawy, że systemy te uaktywniają się dopiero przy prędkości 50–70 km/h.

Lusterko wsteczne z kamerą cofania. Kamera cofania pokazuje, jak wygląda droga widziana z lusterka wstecznego. Pomaga to w sytuacji, kiedy samochód załadowany jest do tego stopnia, że nie da się nic zobaczyć w tylnej szybie.

3. Pomaga unikać zderzeń tylnych

Kiedy ruch uliczny nagle zostaje zatrzymany, system automatycznego hamowania sprawi, że nie wjedziesz w tył samochodu przed tobą. Czujniki radarowe stale śledzą, jak duża jest przestrzeń przed twoim pojazdem. Jeżeli ten dystans nagle się zmniejsza, a ty nie wciskasz hamulców, czujniki wydają ostrzeżenie. W niektórych systemach hamulce w pewnym momencie uruchamiają się automatycznie. To ogromnie ceniona funkcja, jednak może dezorientować kierowców w momencie, kiedy wysyła fałszywe alarmy, o których wspomniała wcześniej Rizk. A to kolejna funkcja, która działa w parze z systemem automatycznego hamowania:

Aktywny tempomat. Od zwykłego tempomatu różni go to, że utrzymuje wyznaczoną odległość pomiędzy twoim samochodem a pojazdem z przodu. To oznacza, że jeżeli ten pojazd zwolni lub nawet się zatrzyma, twój samochód odpowiednio dostosuje swoją prędkość do niego. Ta funkcja szczególnie pomaga oszczędzić kierowcy trudu podczas długich podróży.

Jak dowiedzieć się, o czym powiadamia cię twój samochód

Badanie przeprowadzone przez konsorcjum Advanced Vehicle Technology Consortium odkryło, że nieznaczna większość posiadaczy samochodów (51%) jest zainteresowana zdobyciem większej wiedzy o funkcjach jazdy autonomicznej. Jednak tylko 29% ankietowanych aktywnie poszukuje takich informacji. „Zdecydowanie warto poświęcić czas, żeby nauczyć się tych systemów”, mówi Rizk. 

Oto kilka sposobów, jak można zdobyć wiedzę o funkcjach w twoim samochodzie:

Poczytaj informacje znajdujące się na naklejce na szybie samochodu, żeby dowiedzieć się, w jakie funkcje jest wyposażony twój samochód. Odwiedź stronę internetową producenta i obejrzyj filmiki, które wyjaśniają, jak działa dany system. Poszukaj i poczytaj wydrukowaną instrukcję dołączoną do samochodu albo znajdź w Internecie wersję online, którą może być łatwiej znaleźć. Poeksperymentuj z różnymi funkcjami w bezpiecznym otoczeniu, dopóki nie zrozumiesz, jak działają.

Jako źródła użyj YouTube. Miłośnicy motoryzacji zamieszczają filmiki, które pokazują, jak działają konkretne funkcje.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE