Kiedy robić zdjęcia horyzontalne, a kiedy wertykalne?
Zdjęcia horyzontalne oznaczają kadr poziomy, natomiast zdjęcia wertykalne dotyczą kadrów pionowych. Aparaty są zaprojektowane do robienia jednego rodzaju zdjęć tj. horyzontalnych. Wynika to z ludzkiej wizualnej percepcji otaczającego świata. Nasze oczy są ustawione poziomo obok siebie, co daje nam szerszy, a nie węższy widok.
Zdjęcie: Wayne Simpson / Getty Images
Dzięki temu możemy być bardziej świadomi naszego otoczenia poprzez widzenie peryferyjne. W przypadku zdjęć widoczność jest ograniczona przez krawędzie kadru, co eliminuje tę możliwość. To z kolei pomaga fotografowi skupić uwagę na wybranym obiekcie poprzez zawężenie widoku.
Jako że po zrobieniu zdjęcia nie można selektywnie ustawić ostrości, takie ograniczenie pola widzenia jest niezwykle istotne. Obracając aparat o 90 stopni, fotografowie uzyskują pionowe zdjęcie i jeszcze bardziej zawężają przestrzeń kadru.
Kiedy stosujemy zdjęcia horyzontalne?
Zdjęcia poziome są najpopularniejszą formą orientacji zdjęć, ponieważ aparat został zaprojektowany do robienia ujęć w ten sposób. Wielu fotografów nie myśli o obróceniu aparatu w bok, aby wykonać zdjęcie pionowe. Zdjęcia poziome mają pewne szczególne cechy.
Zdjęcia poziome wykonujemy:
Gdy obiekt jest ustawiony poziomo: Jeśli kadrowany cel jest szerszy niż wyższy, zdjęcie poziome doskonale go wyeksponuje.
Aby umożliwić obiektowi poruszanie się w poziomie: Gdy fotografowany obiekt przemieszcza się z jednej strony kadru na drugą, użycie poziomego formatu w połączeniu z zasadą trójpodziału pozwala mu na dalszy ruch. Wzmocni to poczucie dynamiki rejestrowanego obrazu. Dotyczy to również obiektów skierowanych w bok. Otwarta przestrzeń z boku pozwala na skierowanie spojrzenia dalej niż jest to możliwe w przypadku pionowego obrazu.
Aby oddać poczucie przestrzenności: Obrazy horyzontalne mogą uwypuklić i podkreślić wielkość krajobrazu. Jeśli niewielki obiekt umieścimy na dużym planie, może to również posłużyć do wyrażenia poczucia oddalenia.
Kiedy stosujemy zdjęcia wertykalne?
Zdjęcia pionowe są rzadziej stosowane niż zdjęcia poziome, ponieważ wymagają od fotografa podjęcia dodatkowego kroku, jakim jest obrócenie aparatu w bok. Wielu fotografów nie zastanawia się tym. Zdjęcia portretowe stanowią sposób, w jaki fotograf stara się imitować naturalną zdolność mózgu do selektywnego skupiania uwagi.
Zdjęcia wertykalne wykonujemy:
Gdy obiekt jest pionowy: Jeśli obiekt jest wyższy niż szerszy, obraz pionowy doskonale się z nim skomponuje.
Aby umożliwić obiektowi poruszanie się w pionie: Gdy obiekt porusza się w górę lub w dół, użycie formatu pionowego w połączeniu z zasadą trójpodziału pozwala mu na kontynuowanie ruchu. Wzmocni dynamikę rejestrowanego obrazu. Dotyczy to również obiektów spoglądających w górę lub w dół. Posiadanie otwartej przestrzeni u góry lub u dołu pozwala na kontynuowanie spojrzenia obiektu dalej niż jest to możliwe na obrazie poziomym. Warto również zwrócić uwagę, że gdy obiekt przemieszcza się w głąb obrazu lub w kierunku kamery, po przekształceniu na grafikę dwuwymiarową wygląda to jak ruch "w górę lub w dół". Z tego powodu wiele obrazów z liniami prowadzącymi świetnie sprawdza się jako obrazy pionowe.
Aby skupić uwagę: Obrazy pionowe mogą być używane do skupienia uwagi widza na jednym obiekcie poprzez usunięcie prawie całego pola widzenia peryferyjnego. Jest to główna zasada dotycząca portretów i innych kompozycji jednoobiektowych.
Dział: Fotografia
Autor:
Liz Masoner | Tłumaczenie: Patryk Wasyliszyn
Źródło:
https://www.thesprucecrafts.com/horizontal-versus-vertical-photographs-2688878