2024-05-26 02:21:35 JPM redakcja1 K

7 sposobów, aby zachować więcej z każdej przeczytanej książki

Czytanie większej liczby książek ma wiele zalet, ale chyba moją ulubioną jest ta: dobra książka może dać ci nowy sposób interpretacji przeszłych doświadczeń.

Fot. iStock / Getty Images

Za każdym razem, gdy uczysz się nowego modelu mentalnego lub pomysłu, przypomina to aktualizację „oprogramowania” w Twoim mózgu. Nagle możesz uruchomić wszystkie swoje stare punkty danych za pomocą nowego programu. Ze starych wydarzeń możesz wyciągnąć nowe wnioski. Jak mówi Patrick O’Shaughnessy: „Czytanie zmienia przeszłość”. Oczywiście jest to prawdą tylko wtedy, gdy zinternalizujesz i zapamiętasz spostrzeżenia z czytanych książek. Wiedza będzie się pogłębiać tylko wtedy, gdy zostanie zachowana. Innymi słowy, liczy się nie tylko czytanie większej liczby książek, ale wyciągnięcie z każdej przeczytanej książki więcej. 

Zdobywanie wiedzy to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto czytać. Czytanie dla przyjemności lub rozrywki może być wspaniałym sposobem na wykorzystanie czasu, ale ten artykuł dotyczy czytania, aby się uczyć. Mając to na uwadze, chciałbym podzielić się kilkoma najlepszymi strategiami czytania ze zrozumieniem, jakie znalazłem. 

Zrezygnuj z większej liczby książek 

Nie trzeba długo czekać, aby dowiedzieć się, czy coś jest warte przeczytania. Umiejętne pisanie i wysokiej jakości pomysły wyróżniają się. W rezultacie większość ludzi powinna prawdopodobnie rozpocząć więcej książek niż to robi. Nie oznacza to, że musisz czytać każdą książkę strona po stronie. Możesz przeglądać spis treści, tytuły rozdziałów i podtytuły. Wybierz interesującą sekcję i zanurkuj na kilka stron. Może przejrzyj książkę i zerknij na pogrubione punkty lub tabele. Za dziesięć minut będziesz miał rozsądne pojęcie, czy właśnie ta książka jest dobra. Potem następuje kluczowy krok: szybko porzuć książki, bez poczucia winy i wstydu. Życie jest za krótkie, żeby marnować je na przeciętne książki. Koszt alternatywny jest zbyt wysoki. Jest tyle niesamowitych rzeczy do przeczytania. Myślę, że Patrick Collison, założyciel Stripe, ładnie to ujął, mówiąc: „Życie jest za krótkie, aby nie przeczytać najlepszej książki, jaką znasz”. Oto moja rekomendacja: Zacznij więcej książek. Z większości zrezygnuj. Przeczytaj dwa razy te najciekawsze. 

Wybierz książki, z których możesz korzystać od razu 

Jednym ze sposobów poprawy czytania ze zrozumieniem jest wybieranie książek, które możesz natychmiast zastosować. Wcielanie w życie pomysłów, które przeczytałeś, to jeden z najlepszych sposobów na utrwalenie ich w umyśle. Praktyka jest bardzo efektywną formą nauki. Wybór książki, z której możesz skorzystać, stanowi również silną zachętę do skupienia uwagi i zapamiętania materiału. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy coś ważnego wisi na włosku. Jeśli na przykład rozpoczynasz działalność gospodarczą, masz dużą motywację, aby wyciągnąć wszystko, co się da, z książki, którą czytasz. Podobnie ktoś, kto zajmuje się biologią, może przeczytać o powstawaniu gatunków uważniej niż przypadkowy czytelnik, ponieważ wiąże się ono bezpośrednio z jego codzienną pracą. Oczywiście nie każda książka jest praktycznym poradnikiem, który można zastosować od razu i to jest w porządku. Mądrość można znaleźć w wielu różnych książkach. Zauważyłem jednak, że częściej zapamiętuję książki, które dotyczą mojego codziennego życia.

Utwórz notatki z możliwością przeszukiwania

Rób notatki na temat tego, co czytasz. Możesz to zrobić, jak chcesz. Nie musi to być duża produkcja ani skomplikowany system. Po prostu zrób coś, aby podkreślić ważne punkty i fragmenty. Robię to na różne sposoby, w zależności od formatu, z którego korzystam. Zaznaczam fragmenty podczas czytania na Kindle. Słuchając audiobooków, piszę ciekawe cytaty. Czytam strony i przepisuje notatki, czytając książkę drukowaną. Ale oto prawdziwy klucz: przechowuj swoje notatki w formacie umożliwiającym przeszukiwanie. Nie ma potrzeby pozostawiania zadania czytania ze zrozumieniem wyłącznie własnej pamięci. Trzymam swoje notatki w Evernote. Wolę Evernote od innych opcji, ponieważ 

1) można go natychmiast przeszukiwać, 

2) jest łatwy w użyciu na wielu urządzeniach 

3) możesz tworzyć i zapisywać notatki nawet wtedy, gdy nie masz połączenia z Internetem. 

Przesyłam notatki do Evernote na trzy sposoby: 

Książka audio: Dla każdej książki tworzę nowy plik Evernote, a następnie podczas słuchania wpisuję notatki bezpośrednio do tego pliku. 

Ebook: Zaznaczam fragmenty na moim Kindle Paperwhite i używam programu o nazwie Clippings, aby eksportować wszystkie moje zaznaczenia w Kindle bezpośrednio do Evernote. Następnie dodaję streszczenie książki i wszelkie dodatkowe przemyślenia, zanim opublikuję je na stronie podsumowań książek. 

Drukuj: Podobnie jak w przypadku mojej strategii dotyczącej audiobooków, piszę notatki podczas czytania. Jeśli natrafię na dłuższy fragment, który chcę przepisać, podczas pisania kładę książkę na stojaku. (Wpisywanie notatek podczas czytania drukowanej książki może być denerwujące, ponieważ zawsze odkładasz książkę i podnosisz ją, ale jest to najlepsze rozwiązanie, jakie znalazłem). Oczywiście Twoje notatki nie muszą być cyfrowe, aby można je było „przeszukiwać”. Możesz na przykład użyć notatek Post-It do oznaczenia niektórych stron, aby móc z nich skorzystać w przyszłości. 

Jako inną opcję Ryan Holiday sugeruje przechowywanie każdej notatki na karcie indeksowej i kategoryzację według tematu lub książki. Podstawowa idea jest taka sama: przechowywanie notatek, które można przeszukiwać, jest niezbędne, aby łatwo było wracać do pomysłów. Pomysł jest użyteczny tylko wtedy, gdy można go znaleźć, kiedy jest potrzebny.

Połącz drzewa wiedzy

Można sobie wyobrazić książkę jako drzewo wiedzy z kilkoma podstawowymi pojęciami tworzącymi pień i szczegółami tworzącymi gałęzie. Możesz dowiedzieć się więcej i poprawić czytanie ze zrozumieniem, „łącząc gałęzie” i integrując swoją obecną książkę z innymi drzewami wiedzy. Na przykład: Czytając The Tell-Tale Brain autorstwa neurologa V.S. Ramachandran odkryłem, że jeden z jego kluczowych punktów powiązany jest z poprzednim pomysłem, którego nauczyłem się od badaczki pracy socjalnej Brené Browna. W swoich notatkach zauważyłem, jak pomysł Marka Mansona o „zabiciu się” pokrywa się z esejem Paula Grahama na temat utrzymywania małej tożsamości. Czytając „Mastery” George’a Leonarda, zdałem sobie sprawę, że choć książka ta dotyczy procesu doskonalenia, rzuciła także nieco światła na związek między genetyką, a wynikami jej badania. Każde spostrzeżenie dodałem do notatek do tej konkretnej książki. Połączenia takie jak te, pomagają zapamiętać to, co czytasz, „podpinając” nowe informacje do koncepcji i pomysłów, które już rozumiesz. Jak mówi Charlie Munger: „Jeśli nabierzesz w umyśle nawyku odnoszenia tego, co czytasz, do podstawowej struktury prezentowanych idei, stopniowo gromadzisz pewną mądrość”. Kiedy czytasz coś, co przypomina Ci inny temat lub natychmiast wywołuje skojarzenie lub pomysł, nie pozwól, aby ta myśl pojawiała się i znikała bez uprzedzenia. Napisz o tym, czego się nauczyłeś i jak łączy się to z innymi pomysłami.

Napisz krótkie podsumowanie 

Gdy tylko kończę książkę, rzucam sobie wyzwanie, aby streścić cały tekst w zaledwie trzech zdaniach. To ograniczenie jest oczywiście tylko grą, ale zmusza mnie do rozważenia, co było naprawdę ważne w tej książce. Podsumowując książkę, biorę pod uwagę następujące pytania: Jakie są główne idee? Gdybym teraz wdrożył jeden pomysł z tej książki, który by to był? Jak opisałabym książkę znajomemu? W wielu przypadkach stwierdzam, że czytając jednoakapitowe podsumowanie i przeglądając notatki, zazwyczaj mogę uzyskać tyle samo przydatnych informacji, co gdybym przeczytał całą książkę jeszcze raz. Jeśli czujesz, że nie da się zmieścić całej książki w trzech zdaniach, rozważ zastosowanie Techniki Feynmana. Technika Feynmana to strategia robienia notatek, nazwana na cześć laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda Feynmana. To całkiem proste: napisz nazwę książki na górze czystej kartki papieru, a następnie zapisz, jak objaśniłbyś ją komuś, kto nigdy o niej nie słyszał. Jeśli utkniesz lub zauważysz luki w rozumieniu, przejrzyj notatki lub wróć do tekstu i spróbuj ponownie. Pisz tak długo, aż dobrze opanujesz główne idee i poczujesz się pewnie w swoich wyjaśnieniach. Odkryłem, że prawie nic lepiej nie ujawnia luk w moim myśleniu niż pisanie o pomyśle tak, jakbym wyjaśniał go początkującemu. Ben Carlson, analityk finansowy, mówi coś podobnego: „Uważam, że najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czego nauczyłem się z książki, jest napisanie czegoś na ten temat”.

Ujmij główny temat

Często myślę o cytacie Tomasza z Akwinu: „Uważaj na człowieka jednej księgi”. Jeśli przeczytasz tylko jedną książkę na dany temat i użyjesz jej jako podstawy swoich przekonań w całej kategorii życia, cóż, jak mocne są te przekonania? Jak dokładna i kompletna jest Twoja wiedza? Czytanie książki wymaga wysiłku, ale zbyt często ludzie traktują jedną książkę lub jeden artykuł jako podstawę całego systemu wierzeń. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe (i trudniejsze do przezwyciężenia), jeśli chodzi o wykorzystanie naszego jednego, indywidualnego doświadczenia jako podstawę naszych przekonań. Jak zauważył Morgan Housel: „Twoje osobiste doświadczenia stanowią może 0,00000001% tego, co wydarzyło się na świecie, ale może 80% tego, jest tym, jak według ciebie świat działa. Wszyscy jesteśmy stronniczy w stosunku do naszej osobistej historii”. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest czytanie różnych książek na ten sam temat. Przyjrzyj się temu z różnych perspektyw, spójrz na ten sam problem oczami różnych autorów i spróbuj przekroczyć granicę własnego doświadczenia.

Przeczytaj to dwa razy 

Na koniec chciałbym wrócić do pomysłu, o którym wspomniałem na początku tego artykułu: przeczytaj dwa razy wspaniałe książki. Filozof Karl Popper ładnie wyjaśnił korzyści: „Wszystko, co warto przeczytać, warto nie tylko przeczytać dwa razy, ale warto czytać wielokrotnie. Jeśli książka jest wartościowa, zawsze będziesz mógł dokonać w niej nowych odkryć i znaleźć w niej rzeczy, których wcześniej nie zauważyłeś, mimo że czytałeś ją wiele razy. Ponadto pomocne jest powracanie do świetnych książek, ponieważ problemy, z którymi się borykasz, zmieniają się z biegiem czasu. Jasne, jeśli przeczytasz książkę dwa razy, być może uda ci się wyłapać pewne rzeczy, które przeoczyłeś za pierwszym razem, ale jest bardziej prawdopodobne, że nowe fragmenty i pomysły będą dla ciebie istotne. To naturalne, że różne zdania rzucają się na ciebie w zależności od punktu, w którym się znajdujesz. Czytasz tę samą książkę, ale nigdy nie czytasz jej w ten sam sposób. Jak zauważył Charles Chu: „Zawsze wracam do domu, do tych samych kilku autorów. I niezależnie od tego, ile razy wracam, zawsze odkrywam, że mają coś nowego do powiedzenia”. Oczywiście, nawet jeśli z każdej lektury nie wyciągniesz czegoś nowego, nadal warto wracać do świetnych książek, ponieważ pomysły trzeba powtarzać, aby je zapamiętać. Pisarz David Cain mówi: „Kiedy uczymy się czegoś tylko raz, tak naprawdę nie uczymy się tego — przynajmniej nie na tyle dobrze, aby to nas bardzo zmieniło. Może chwilowo inspirować, ale potem szybko zostaje opanowane przez dziesięciolecia nawyków i uwarunkowań, które ją poprzedzały”. Powrót do świetnych pomysłów utrwala je w umyśle. Nassim Taleb podsumowuje wszystko zasadą obowiązującą wszystkich czytelników: „Dobra książka staje się lepsza przy drugim czytaniu. Świetna książka przy trzecim. Żadna książka, której nie warto ponownie czytać, nie jest warta przeczytania. 

Gdzie się udać dalej 

Wiedza kumuluje się z czasem. W rozdziale 1 książki Atomowe Nawyki napisałem: „Nauka jednego nowego pomysłu nie uczyni z ciebie geniusza, ale zaangażowanie w uczenie się przez całe życie może dokonać transformacji”. Jedna książka rzadko zmieni Twoje życie, nawet jeśli zapewni Ci chwilę wnikliwości. Najważniejsze jest, aby każdego dnia stawać się trochę mądrzejszym. Teraz, gdy już wiesz, jak wydobyć więcej z każdej przeczytanej książki, być może szukasz rekomendacji czytelniczych. Zapraszam do zapoznania się ze streszczeniami moich książek lub moją publiczną listą czytelniczą.

Autor:
James Clear | Tłumaczenie: Natalia Stolarska

Źródło:
https://jamesclear.com/reading-comprehension-strategies

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE