2022-10-02 15:31:09 JPM redakcja1 K

Duże śniadania pomagają w kontroli apetytu

Jedzenie dużego śniadania i małego obiadu może wpłynąć na zrzucanie wagi poprzez zmniejszenie apetytu- mówią badacze. Naukowcy dokładnie kontrolowali posiłki, aby porównać jaki wpływ mają na człowieka duże śniadania a duże obiady.

Zespól badawczy z Uniwersytetu Aberdeen odkrył,że ludzie spalili te same kalorie za każdym razem, gdy jedli największy posiłek w ciągu dnia.

Jednakże apetyt był zauważalnie mniejszy po zjedzeniu większego śniadania, co ułatwiało bycie wytrwałym w diecie. 

Naukowcy badali również świat "chrono-nutrition" i tego jak biologiczny zegar wpływa na jedzenie. Okazało się, że wieczór nie jest najlepszą porą na jedzenie, ponieważ zegar biologiczny wtedy przesuwa nasz metabolizm w kierunku snu.

30 wolontariuszy miało przygotowywane posiłki przez więcej niż dwa miesiące, w tym: śniadania, lunche, obiady. W sumie każdy z nich jadł 1.700 kalorii dziennie.WW ciągu miesiąca jedli duże śniadania, które wynosiły połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Później mieli małe lunche i jeszcze mniejsze kolacje. Innego miesiąca wolontariusze jedli duże posiłki wieczorami, zamiast porankami.

Metabolizm badanych był dokładnie mierzony za pomocą podwójnie znakowanej wody, która jest gęstsza niż normalna woda i może być śledzona, gdy opuszcza ciało. Rezultaty opublikowane w dzienniku Cell Metabolism, wykazały że czas na duży posiłek jest obojętny jeśli chodzi o ilość spalonych kalorii, do spoczynkowego tempa metabolizmu ludzi lub ilości masy ciała, którą stracili.Kluczem była zmiana w uczuciu apetytu i głodu, co było spowodowane dużymi śniadaniami. 

Prof. Alexandra Johnstone powiedziała, że może to mieć kluczowe znaczenie w prawdziwym świecie, gdy ilość dostępnej żywności nie jest kontrolowana.

Powiedziała mi: "Badania sugerują, że dla kontroli apetytu duże śniadanie było zwycięzcą. Jeśli możesz rozpocząć dzień od zdrowego, dużego śniadania, masz większe szanse na utrzymanie poziomu aktywności fizycznej i utrzymanie kontroli nad apetytem przez resztę dnia."

Śniadania w badaniu obejmowały koktajle, jogurty, jajka, kiełbaski i grzyby, a wszystkie zawierały dużo białka, które pomaga ludziom czuć się pełnymi.

Nie jest jasne, dlaczego większe śniadanie obniża apetyt. Naukowcy twierdzą, że jest to bardziej skomplikowane niż pełny żołądek rano, a następnie spanie, gdy jest pusty.

Prof. Johnstone powiedział, że istnieją pomysły dotyczące apetytu mózgu i systemów nagrody, które są "bardziej dostrojone do pierwszego posiłku w ciągu dnia", ponieważ przerywają nocny post.

Jednak wyniki są sprzeczne z nawykami żywieniowymi większości ludzi.

"Ludzie starają się zmaksymalizować swój sen i nie mają czasu rano, aby przygotować się lub usiąść i zjeść większy posiłek, a zatem domyślnie zjeść większy wieczorny posiłek" - powiedział prof. Johnstone.

Naukowcy badają teraz, co się dzieje, gdy pracownicy zmianowi jedzą w środku nocy i próbują ustalić, czy ludzie powinni jeść zgodnie z chronotypem (czy są naturalnie osobą poranną czy wieczorną).

Dr Duane Mellor, dietetyk z Aston University, powiedział: "Jeśli myślisz o zmianie diety, pomyśl o momencie, w którym jesteś głodny i możesz wybrać dodatkową przekąskę.

"Jeśli to jest rano, to większe śniadanie może pomóc. Podobnie, jeśli jesteś wieczornym skubaczem, zamiast tego możesz zjeść bardziej znaczący posiłek wieczorny i jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia. "

Dział: Inne typowe

Autor:
James Gallagher | Tłumaczenie: Wiktoria Bębnowska

Żródło:
https://www.bbc.com/news/health-62797773

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE