2022-11-08 19:35:59 JPM redakcja1 K

5 sposobów, jak nie zranić się w trakcie grabienia podczas jesiennych porządków

Mokre liście i nierówny teren stwarzają idealne warunki do poślizgnięć i upadków. Żeby zapobiec kontuzjom i odciskom, załóż wygodne, wspierające buty z bieżnikiem, a także skarpety antypoślizgowe.

Opadające liście tworzą piękny widok. Jednak kiedy zaczynają formować warstwę na twoim trawniku, żmudne grabienie ich, pakowanie do worka i wystawianie go przed bramę nie jest już takie przyjemne. 

Praca na podwórku może się wydawać obowiązkiem, ale jest to raczej trening całego ciała.

Kiedy jest wykonywany w sposób niewłaściwy, niewygodna pozycja w trakcie przedłużających się godzin, na przykład zginanie się, może szybko siać spustoszenie w organizmie. 

Zachowaj bezpieczeństwo podczas pracy na podwórku w tym sezonie dzięki pięciu prostym sposobom na sprzątanie:

Wybierz dobre grabie

Może wydawać się, że wszystkie grabie są takie same, jednak jest wiele rodzajów do wyboru. Kiedy kupujesz któreś z nich, upewnij się, że nadają się one do pracy, a co ważniejsze, są dobrze dopasowane do wzrostu. 

Kiedy grabie są zbyt krótkie, zbyt długie lub za ciężkie do podniesienia, narażasz się na ryzyko nadwyrężenia karku, ramion i dolnej części pleców. Trzonek grabi powinien sięgać grzbietu nosa i umożliwiać dłoniom wystarczająco dużo miejsca na odstęp podczas trzymania. Odwiedź miejscowe centrum ogrodnicze, żeby przetestować parę możliwości, a w razie wątpliwości zapytać pracownika sklepu.

Kiedy używasz najlepszych grabi do pracy, takich, z którymi się wygodnie pracuje, będziesz w stanie wykonać prace na podwórku w sposób bezpieczny i bardziej skuteczny. 

Przygotuj się

Mokre liście i nierówny teren stwarzają idealne warunki do poślizgnięć i upadków. Żeby zapobiec kontuzjom i odciskom, załóż wygodne, wspierające buty z bieżnikiem, a także skarpety antypoślizgowe. 

Będziesz także potrzebować zabezpieczenia chroniącego twoje ręce przed częściami grabi. Możesz użyć do tego rękawiczek, które zapobiegną rozcięciom i zadrapaniom. Ochraniają twoje ręce przed dyskomfortem trzymania trzonka grabi przez dłuższy okres.

Rozgrzej zimne mięśnie

Wykonaj kilka lekkich rozciągnięć przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, aby rozluźnić mięśnie.


 

Ćwiczenia na ścięgno podkolanowe: Stań prosto ze stopami położonymi płasko na podłodze i rozstawionymi na szerokość bioder. Zegnij kolano i unieś stopę do tyłu tak, żeby dotykała pośladków. Staraj się, aby kolana się stykały. Przytrzymaj stopę ręką przez 20 sekund, następnie zmień nogi.


 

Rozciąganie łydek: Stań blisko solidnego oparcia, takiego jak ściana lub drzewo. Zrób prawą nogą duży krok do tyłu, zegnij lewe kolano i trzymaj tylną nogę prosto. Rób to do momentu, aż poczujesz w niej uczucie rozciągania. Przytrzymaj przez 20 sekund, a następnie powtórz to z przeciwną nogą.


 

Maszeruj w miejscu: Machaj ramionami i unoś na przemian nogi przez 30 sekund, żeby zwiększyć tętno i krążenie. 

Podczas grabienia unikaj skręcania ciałem

Tak jak przy każdej aktywności fizycznej, odpowiednia postura i sposób wykonania są niezbędne, żeby chronić ciało. Ważne jest, żeby podczas skręcania i przyciągania grabi nie cofać się, używając nóg. Powtarzający się ruch tego rodzaju wywiera dużą presję na dolnej części pleców, co ostatecznie prowadzi do skręceń i zwichnięć oraz znacznego nacisku na kark. 

Bezpieczniejsza metoda grabienia to taka, w której całe ciało pomaga w nakładzie pracy. Mimo że może się wydawać, że grabienie to aktywność, w której większą rolę gra górna część ciała, dolna część powinna przejmować inicjatywę. Postępuj zgodnie z tą czteropunktową listą kontrolną odnośnie do grabienia, żeby upewnić się, że dobrze wykonujesz pracę:

Trzymaj plecy prosto, tak żeby ramiona były ustawione bezpośrednio nad biodrami.

Nogi powinny być rozstawione tak, żeby jedna stopa była przed drugą, z kolanami lekko ugiętymi. Pomoże to w równomiernym przenoszeniu ciężaru ciała pomiędzy nogami i zapobiegnie nadwyrężeniu pleców lub kolan. Siła do pracy powinna pochodzić z nóg, a nie z górnej części ciała. Zmieniaj stopę, która jest z przodu, żeby zapobiec kontuzjom wynikającym z nadmiernego obciążenia.

W celu uzyskania lepszego nacisku utrzymuj jedną rękę na górze trzonka grabi, zmieniając ręce co kilka minut. Trzymaj grabie blisko ciała, aby zapobiec nadmiernemu rozciąganiu górnej części ciała.

Unikaj pochylania się do przodu w pasie. Zamiast tego przenoś całe ciało przy każdym ruchu zamiatania. Rób przerwy co 10,15 minut, żeby dać odpocząć mięśniom.

Podnoś przedmioty, przerzucając ciężar ciała na nogi 

Ciągnięcie ze sobą worków liści lub podnoszenie dorodnych dyń to ciężka praca. A często, kiedy podnosimy te masywne przedmioty, bezmyślnie zginamy się w pasie i unosimy gwałtownym ruchem. Niewiele trzeba, żeby uszkodzić sobie plecy. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego popularnego błędu jest nauczenie się właściwej metody podnoszenia.

• Rozstaw szeroko nogi dla zapewnienia sobie większego podparcia.

• Nigdy nie schylaj się w pasie. Zamiast tego zrób przysiad, odchylając się do tyłu w biodrach i zginając kolana.

• Podczas podnoszenia trzymaj ciężki przedmiot blisko ciała.

• Podnoś powoli, prostując kolana i biodra – nie plecy. Tak jak w przypadku grabienia, nigdy nie obracaj się podczas podnoszenia. Utrzymuj ramiona bezpośrednio nad biodrami oraz miej wyprostowane plecy, napinając mięśnie rdzenia. 

Oprócz tego nie wypełniaj worka liśćmi po sam czubek. W ten sposób odciążysz swój ładunek i będzie ci łatwiej go przenieść. 



 

Dział: Inne typowe

Autor:
Ashley Blake Greenblatt | Tłumacz - Sonia Chudek

Żródło:
https://www.spokesman.com/stories/2022/oct/27/5-tips-to-avoid-injury-while-raking-doing-fall-cle/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE